росія наразі виробляє утричі більше артилерійських боєприпасів, ніж США та країни Європи разом навіть у перспективі. Це може виявитися ключовою перевагою під час очікуваного російського наступу у 2024 році. Про це йдеться у матеріалі CNN, повідомляє Комерсант український
За даними видання, росія вирообляє 250 тис. боєприпасів на місяць, тобто 3 млн боєприпасів на рік. При цьому США та країни Європи “мають потужність” виробляти для України лише 1,2 млн боєприпасів на рік, повідомив виданню високопоставлений чиновник європейської розвідки.
США поставили перед собою мету виробляти 100 000 артилерійських снарядів на місяць до кінця 2025 року, та й то для цього потрібно ухвалити законопроєкт про фінансову допомогу для України, якого іще немає.
«Те, у чому ми зараз перебуваємо, це виробнича війна. Результат в Україні залежить від того, наскільки кожна сторона готова вести цю війну»,
— сказав CNN високопоставлений чиновник НАТО.
Російські артилерійські заводи працюють 24/7 з 12-годинними змінами, сказав виданню представник НАТО. Близько 3,5 млн росіян зараз працюють в оборонному секторі, порівняно з 2-2,5 млн до повномасштабної війни. Однак цього все ще недостатньо, щоб задовольнити її потреби, кажуть офіційні особи США та Заходу. А виробничі потужності росії досягнуть свого піку у наступному році.
Однак Заходу дуже важко конкурувати з цими показниками. До прикладу, минулого місяця німецька оборонна компанія оголосила, що планує відкрити в Україні завод із виробництва боєприпасів, який щороку вироблятиме сотні тисяч боєприпасів калібру 155 мм. У Німеччині та ж компанія почала будівництво нового заводу, який, як очікується, згодом вироблятиме близько 200 000 артилерійських снарядів на рік.
Співробітники західної розвідки вважають, що жодна сторона не зможе досягти значних успіхів найближчим часом , але загальна математика в довгостроковій перспективі говорить на користь Москви — особливо якщо не надійде допомоги США.
«Якщо допомога відновиться і надійде швидко, ще не все втрачено»,
– сказало анонімне джерело.
Вважається, що наразі на фронті росія випускає в день близько 10 тисяч артилерійських снарядів, а Україна – близько 2 тисяч. Втім представники західної розвідки не очікують, що росія досягне серйозних успіхів на полі бою в короткостроковій перспективі. Особливо зважаючи на те, що Україна отримає 800 тис. чеських снарядів вже найближчими тижнями.
Затримка з фінансуванням допомоги Україні
Конгрес США з осені 2023 року не може погодити законопроєкт про військову допомогу Україні. Президент Джо Байден запропонував конгресменам законопроєкт про національну безпеку на суму понад 100 мільярдів доларів, включно із 61 мільярдом на допомогу Києву.
Документ не погодили республіканці, які хочуть включити до законопроєкту посилення прикордонних і міграційних заходів на кордоні США й Мексики.
Президент США Джо Байден заявив, що не підтримає ініційований республіканцями в Палаті представників законопроєкт про допомогу Ізраїлю без урахування потреб України.
13 лютого Сенат США ухвалив законопроєкт, що розблоковує допомогу Україні. Він передбачає допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню на загальну суму в 95,34 млрд дол., з якої 61 млрд дол. передбачено для України.
Тепер законопроєкт має підтримати Палата представників Конгресу США, де республіканці теж відмовляються голосувати за допомогу Україні.
Мільйон дронів і модернізація армії
В Україні вважається, що одним із рішень, яке має забзпечити технологічну перевагу над ворогом, є масове застосування дронів. Рішення про максимальне державне сприяння виробництву дронів було прийняте у березні 2023 року, коли уряд схвалив відповідну постанову. З того часу Міністерство цифрової трансформації активно працює над питанням розширення виробництва, максимальної підтримки виробників дронів та усунення бюрократичних перешкод для створення БПЛА. Нещодавно міністр Федоров виступив з ініціативою “Народний дрон”, у рамках якої кожен громадянин може зібрати безпілотник у себе вдома за власні кошти.
Президент Володимир Зеленський наприкінці 2023 року висловив упевненість, що протягом 2024 року Україна виробить мільйон безпілотників для фронту, маючи на увазі FPV-дрони. Міністр Федоров запевнив у відповідь, що це завдання буде навіть перевиконане. Заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ганна Гвоздяр стверджує, що Україна здатна виробляти значно більше, ніж один мільйон дронів на рік, і поточне виробництво уже випереджає цей графік.
У своїй останній статті в західній пресі напередодні звільнення з посади Головнокомандувача ЗСУ Валерій Залужний наголошував на необхідності технологічного прориву в армії з особливим акцентом на безпілотних технологіях. Головком стверджував, що для переорієнтації армії на безпілотні системи необхідно всього 5 місяців.
Уже після його звільнення Верховний Головнокомандувач Володимир Зеленський доручив уряду опрацювати питання щодо створення у ЗСУ окремого роду військ – Сил безпілотних систем.