Зеленський думає не лише про заміну Залужного, а про зміну “напряму керівництва країною”
5 Лютого 2024 09:41
Президент України Володимир Зеленський розмірковує про заміну Залужного у контексті ширших змін, які мають призвести до зміни “напряму керівництва країною”. Про це він розповів у коментарі італійському виданню Rai News, передає
Відпоідаючи на запитання журналіста про можливе звільнення Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, Зеленський відповів:
“Коли ми говоримо про це, я маю на увазі заміну ряду державних керівників, а не тільки в одному військовому секторі. Я думаю про цю заміну, але тут не можна сказати, що достатньо замінити одну людину. Якщо ми хочемо перемогти, ми всі повинні рухатися в одному напрямку, бути впевненими в перемозі, ми не повинні падати духом, підводити себе, ми повинні мати правильну позитивну енергію. Тому я говорю про перезапуск, заміну, маючи на увазі щось серйозне, що стосується не однієї людини, а напряму керівництва країною”.
Хто замінить Залужного?
CNN, із посиланням на власні джерела, стверджує, що на посаду Головнокомандувача ЗСУ є дві головні кандидатури – Голова Головного управління розвідки Кирило Буданов і командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський. Буданов у своєму стилі прокоментував цю інформацію журналісту. Він сказав, що навряд чи він говорив би у вівторок з західним журналістом, якби таке рішення було прийняте.
“Ми перебуваємо у війні, і всі сторони використовують усі доступні засоби, включно з інформаційною війною”,
– сказав очільник ГУР.
Реакція
Інформація про імовірне звільнення Залужного спричинила справжнє обурення в мережі, і це було досить очікувано, зважаючи на рейтинги Головнокомандувача. Подейкують, саме тому Президент Зеленський вирішив відкласти підписання відповідного указу. Однак якщо народ одностайно на боці Залужного, то народні обранці намагаються підходити до питання більш зважено. Ми поцікавилися у народних депутатів України, чи дійсно варто міняти Валерія Залужного на когось іншого на початку третього року повномасштабної війни.
Дехто з них вважає, що наслідки звільнення Залужного можуть бути якщо не катастрофічними, то дуже негативними.
“Це погана ідея в будь-якому випадку. Все, що нам треба – це єдність. Українці хочуть, щоб Зеленський і Залужний були разом, разом при початку війни і разом її закінчили. Тому що наслідки дуже важко прорахувати, але вони точно будуть не найкращими, адже це деморалізує велику кількість військових і це призведе до певного саботажу. Тому я думаю, що зараз точно не час це робити. Залужний дуже популярний серед військових. У ситуації, коли у нас менше зброї і фінансування, є проблеми з утриманням територій – не треба якісь персональні питання виносити на політичний і військовий рівень. Треба це все відкласти на потім, після перемоги”,
– переконана Юлія Клименко з “Голосу”.
Микола Величкович з “Європейської Солідарності” наголошує на тому, що цей крок викличе нерозуміння і несприйняття у наших партнерів:
“Тут проглядається якась політична конкуренція. Юридично все просто: видає указ – звільняє – призначає іншого. Але які це буде мати наслідки для країни – це все не передбачиш жодним указом. Тому що довіра до країни може похитнутися у наших міжнародних партнерів. Довіра, яка виражається у зброї, фінансах, санкціях, і це може мати для України дуже негативні наслідки. Наші міжнародні партнери, я думаю, цей крок не зрозуміють”.
Однак не всі налаштовані настільки песимістично. Михайло Волинець (“Батьківщина”) вважає, що кадрові ротації після двох років війни – це цілком нормальна практика.
“Це право Верховного головнокомандувача. Два роки таких інтенсивних боїв, є очікування і у партнерів, і у народу і у військових. Через те – будь-які зміни можуть відбуватися. І якщо така зміна буде – то нічого надзвичайного не трапиться. Важливо щоб ми регулярно отримували підтримку наших партнерів. Дякуючи ЗСУ і іншим Силам оборони ми маємо більш-менш контрольовану ситуацію”,
– вважає нардеп.
У президентській фракції “Слуга народу” очікувано наголошують, що лише Верховний Головнокомандувач може володіти усією інформацію для прийняття таких рішень і адекватної оцінки дій Залужного:
“Звільняти або призначати Головнокомандувача – це прерогатива нашого президента і тільки він може вирішувати, робити це чи ні. Це його робота і він більш інформований по цьому питанню. Пан Залужний – потужний головнокомандувач, це 100%, він багато зробив для нашої країни. Але якщо президент бачить що він десь не дотягує – це його прерогатива. Гадаю що і Залужному можна пред’являти питання, що не все вийшло в 2023 році так, як ми планували. Тому ще раз – це прерогатива президента і ми його в цьому підтримаємо”.
Історія протистояння
Про протистояння між Верховним Головнокомандувачем Володимиром Зеленським і Головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним говорять чи не з самого початку повномасштабного російського вторгнення. За чутками, Зеленський бачить у Залужному конкурента з огляду на популярність останнього в народі. За результатами опитування громадської думки, оприлюдненими Київським міжнародним інститутом соціології 18 грудня 2023 року, Валерію Залужному довіряють 88% українців, у той час як Зеленському – 62%.
Неприязнь Зеленського до Залужного начебто вийшла на новий рівень після того, як Залужний опублікував власну статтю у The Economist в листопаді минулого року. У статті головнокомандувач писав, що українська армія вперлася у стелю технологій, наданих їй партнерами, і поточний момент на фронті відповідає нинішній технологічній перевазі над ворогом. Він також дав обережний прогноз на 2024 рік, сказавши, що, швидше за все, красивого і глибокого прориву не буде, а натомість буде зберігатися рівновага нищівних руйнувань і втрат. У Зеленського негативно віднеслися до вказаної статті, а сам президент пізніше сказав на пресконференції, що чекає від армійського командування “дуже конкретних речей на полі бою”.
Між двома головнокомандувачами начебто постійно виникають розбіжності щодо конкретних дій на фронті. До прикладу, за інформацією низки ЗМІ, Залужний начебто вважав, що немає сенсу такою дорогою ціною утримувати Бахмут, однак Зеленський думав інакше.
Читайте також:
Нова стаття Залужного для CNN: Україні потрібно 5 місяців для технологічного прориву на полі бою