Ексклюзив Ціна Євробачення: скільки коштує для України європейський пісенний конкурс

6 Лютого 2024 16:25

Цьогорічна організація нацвідбору на Євробачення коштувала державному бюджету України 11 млн грн. За нинішнього курсу і цін, за ці кошти можна було б придбати понад 600 fpv-безпілотників на фронт. порахував, у скільки обходилася Україні участь у європейському пісенному конкурсі протягом останніх років.

Зауважимо, що цьогорічна сума в 11 млн грн стосується лише проведення національного відбіркового конкурсу, тобто у неї не входять витрати артистів на поїздку на конкурс та презентацію країни за кордоном. Зазвичай ці витрати покриваються лише частково з державної кишені, а частково за рахунок спонсорів тощо. Про цьогорічні цифри нам ще належить дізнатися.

Ціна питання

Відомо, що колись Євробаченням займався телеканал СТБ, який брав на себе частину витрат. У розмовах навколо фінансової складової власне поїздки на конкурс фігурують різні цифри – в середньому кілька сотень тисяч доларів, іноді говорили про 1 млн дол. Організація нацвідбору починається від 10 млн грн.

Так, у 2023 році повідомлялося, що виступ гурту TVORCHI уже власне на Євробаченні-2023 (а не у нацвідборі) коштував Україні 3 млн грн. Однак разом з організацією трансляції суспільним мовником, послугами зі створення контенту тощо усе обійшлося державному бюджету у 18,1 млн грн. Нацвідбір тоді обійшовся у 10 млн грн. Тобто загальна цифра склала понад 28 млн грн.

У 2022 році Євробаченням в Україні вперше займався виключно суспільний мовник, без телеканалу СТБ. За даними ProZorro, загальні витрати Суспільного на проведення всього Євробачення склали 20,8 млн грн. Відомо, що в цю суму входили витрати на постановку номера гурту Kalush Orchestra, однак неясно, чи фінансувалася сама поїздка, готельні номери тощо.

У 2016 році організатор нацвідбору, телеканал СТБ, повідомляв, що витратив на конкурс, у якому перемогла Джамала, 12,5 млн грн. Ще понад 3 млн грн коштувала сама поїздка співачки до стокгольму, з яких 1,8 млн грн виділив, знову ж таки, СТБ. Як стверджує співачка, після перемоги на Євробаченні її гонорари виросли в 5 разів.

Організація конкурсу

Витрати країн, які приймають конкурс, досить нерівномірні. До прикладу Азербайджану Євробачення лише офіційно коштувало 64 млн дол., а неофіційно, подейкують, набагато більше. Шведи ж на Євробачення-2013 у Мальмо витратили лише 26 млн дол. При цьому, туристи привезли у Мальмо 24 млн дол., і багато хто з них був готовий повернутися до Швеції в майбутньому. В Азербайджані ж туристи витратили лише 11 млн дол.

Україна тричі перемагала на Євробаченні, тричі здобувала право на проведення конкурсу, але проводила його лише двічі.

Після перемоги Руслани з її “Дикими танцями” у 2004 році, столичний Палац спорту став головною пісенною телесценою Європи наступного року. Загальний кошторис організації конкурсу склав 120 млн грн або 23 млн дол. Трохи більше половини цих коштів, 68 млн грн, було виділено з державного бюджету (з них близько 10 млн грн навіть вдалося зекономити), кілька мільйонів євро виділила Європейська мовна спілка, а решту залучали від спонсорів.

Загальних даних про прибутки бізнесу від туристів на Євробаченні-2005, на жаль, немає. Не повідомлялося навіть про те, що притік туристів у 2005 році значно зріс. Достеменно відомо, що від продажу квитків до казни надійшло 5,2 млн грн. Загалом можна сказати, що набутки України від проведення Євробачення-2005 були, в першу чергу, іміджевими.

Проведення Євробачення-2017, знову у Києві, коштувало понад 30 млн дол. або близько 655 млн грн (з яких 200 млн грн було виділено з бюджету Києва). Витратна частина могла бути нижчою, якби у Києві до того були нормальні дороги. Адже у кошторис витрат увійшли 250 млн грн на підготовку дорожньої інфраструктури столиці.

До Києва тоді приїхали 60 тис. туристів, з яких 20 тис. були з-за кордону. Іноземці витрачали по 100-150 євро на день і загалом за 4 дні залишили в Києві близько 12 млн євро або 360 млн грн. Українські туристи витрачали по 800 грн і за 4 дні залишили 128 млн грн. Таким чином, туристи Євробачення витратили трохи менше 500 млн грн і у грошовому вираженні Євробачення-2017 в Україні не окупилося.

Після перемоги Kalush Orchestra у 2022 році, звісно ж, не могло бути й мови про прийом наступного конкурсу в Україні. Тож це право віддали Великій Британії, яка витратила на організацію загалом 11,3 млн євро. Місто-господар Ліверпуль сповна скористалося моментом і заробило на туристах 55 млн фунтів.

Бути чи не бути на Євробаченні?

Дискусії про необхідність Євробачення під час війни тривають, і навіть ми порахували, скільки можна було купити дронів за цьогорічний кошторис. До того ж, з року в рік з’являються новини про відмову від участі в конкурсі таких країн як Болгарія чи Румунія через відсутність коштів. Чи конче Україна повинна витрачатися на пісенний конкурс у нинішній ситуації? Багато хто скаже, що ні.

Однак є й точка зору, яка стверджує, що Євробачення – це ринок в 180 млн глядачів. І ці глядачі, переважно, голосують на виборах. І від того, наскільки успішно Україна “продасть” себе на цьому конкурсі, залежить, в тому числі, і риторика щодо України тих політиків, яких ці глядачі підтримують. Тобто позиція полягає у тому, що витрати на Євробачення – це в чистому вигляді іміджеві витрати України і просто безцінне вкладення капіталу з цієї точки зору.

У будь-якому випадку, історія України на Євробаченні триває. За результатами національного відбору цьогоріч Україну на конкурсі представлять alyona alyona та Jerry Heil з піснею Teresa & Maria.

Остафійчук Ярослав
Редактор