Погляд зі США. Переваги та недоліки множинного громадянства
31 Січня 2024 12:50
Ініціатива Президента України Володимира Зеленського щодо введення множинного громадянства в Україні викликала багато дискусій. “Голос Америки” поспілкувався з діаспорою й юристами та вказав на переваги та підводні камені законопроєкту з боку погляду зі США, повідомляє
Сьогодні, коли понад чотири мільйони українців виїхали за кордон через повномасштабне вторгнення, подвійне громадянство може стати ключем до їхнього повернення, а також для возз’єднання етнічних українців з їхньою Батьківщиною.
Пропозиція президента України Володимира Зеленського щодо легалізації множинного громадянства відображає сучасні виклики та можливості, з якими стикається країна. На тлі повномасштабного вторгнення та міграційних потоків, цей законопроєкт спрямований на зміцнення зв’язків з діаспорою та повернення українців до відновлення країни.
З одного боку, множинне громадянство може сприяти економічному та культурному збагаченню України, залучаючи українців з-за кордону до відбудови та розвитку країни. Також це дає можливість українцям за кордоном зберігати тісний зв’язок з Батьківщиною, не відмовляючись від нової ідентичності та можливостей, які відкриваються в інших країнах.
З іншого боку, існують певні ризики та виклики, пов’язані з множинним громадянством.
Які переваги множинного громадянства
Світовий конгрес українців, який не один рік виступає за легалізацію множинного громадянства в Україні, привітав цю ініціативу.
Президент Cвітового Конґресу Українців (СКУ) Павло Ґрод сказав, що це є показником, що Україна доростає до рівня західної демократичної держави. Наразі 130 країн світу визнають подвійне чи множинне громадянство.
Ґрод переконаний, що множинне громадянство наразі більше потрібне Україні, аніж світовому українству, адже це заохотить більше етнічних українців долучатися до відбудови країни.
“Україні потрібні мізки та руки закордонного українства, щоб перемогти і відбудувати країну і це забезпечить їхню повноцінну участь у політичному економічному та громадському житті України”,
— каже він.
За його словами, легалізація множинного громадянства дозволить вийти із сірої зони сотням тисяч, якщо не мільйонам українців, які вже мають кілька паспортів.
Які ризики множинного громадянства
Українська адвокатка із Чикаго Світлана Угрин зауважує: громадянство — це не лише права, а й обовʼязки.
“З точки зору американського уряду громадянин чи навіть власник Грін карти, повинен сплачувати податки американському урядові, навіть якщо людина працює на українську компанію і сплачує там податки. Так само питання й зі службою в армії — зараз не обов’язково ставати на військовий облік, але ми не знаємо, що буде у майбутньому, і як людина з подвійним громадянством буде виконувати свій обов’язок служити в армії у двох країнах”,
— пояснює вона.
Також окремий ризик подвійного громадянства для держави — це політичні права громадян.
“Це сигнал про те, з ким Україна вибирає подальший шлях. Голосування — це потенційно визначення політичного курсу країни, тому треба бути певними, що ці країни завжди будуть дружніми до України”,
— каже Угрин.
За її словами, у “спрощеному переліку” країн є Угорщина та Словаччина, позиція яких щодо російської агресії вже викликає сумніви у тому, чи можуть вони бути довготривалими союзниками України. Адвокатка стурбована тим, що може виникнути ситуація, в якій інтереси двох урядів суперечитимуть один одному і людина, маючи обидва паспорти, може опинитися у невизначеній правовій ситуації.
Наразі однією із найбільших проблем — це правовий статус людей, які повʼязані з Україною, але мають російські та білоруські паспорти. Адвокатка пояснює, що багато патріотично налаштованих людей опинилися в ситуації, коли їхні документи на легальне перебування закінчуються, а українська міграційна служба їхні справи не розглядає.
“В Україні живе багато людей, які мають інші паспорти, зокрема й російські. Дуже багато змішаних сімей. Це все треба поставити в правове поле”,
— зазначає юристка.
Наразі проєкт закону, поданий Зеленським на розгляд до Верховної Ради позначений як “невідкладний”. Тепер комітети ВРУ мають його розглянути, а парламент — проголосувати. Деталі щодо правового режиму подвійного громадянства ж зазвичай прописуються в окремих міжнародних договорах між країнами.
Читайте також:
Множинне громадянство: хто отримає, кому потрібно і які недоліки