Множинне громадянство: хто отримає, кому потрібно і які недоліки
23 Січня 2024 14:34
22 січня 2024 року президент Володимир Зеленський заявив, що подає до Верховної Ради законопроєкт, який дозволить створити в Україні інститут множинного громадянства. Що таке множинне громадянство, хто може його отримати, в яких країнах воно дозволене, інформує .
Що таке множинне громадянство
Множинне громадянство (мультипатризм) — це статус громадянства, що дозволяє людині послідовно визнаватися громадянином двох або більше країн згідно із законами цих країн.
Для цього держави укладають між собою двосторонні угоди. В них на взаємних умовах визнають статус людини із двома паспортами, її права, обов’язки.
Множинне громадянство дає певні переваги його набувачам, однак можливі і колізії законодавства, наприклад, щодо виконання військового та інших обов’язків згідно з законами окремих країн.
Хто зможе претендувати на отримання множинного громадянства в Україні
Передбачається, що отримати множинне громадянство зможуть всі етнічні українці та їхні нащадки з різних країн світу, окрім громадян Росії.
Зокрема, громадянство України зможуть отримати всі українці, які у різні хвилі еміграції залишили Україну і опинилися у Європі, США, Канаді, країнах Азії, Латинської Америки.
Крім того, отримати множинне громадянство зможуть:
- іноземці, які допомагають Україні;
- іноземні добровольці, які воюють за нашу державу;
- українці за походженням, які давно довели, що є українцями за духом.
В яких державах дозволено множинне громадянство
Мати подвійне громадянство дозволено у 130 країнах світу. Серед них — США, Канада і багато європейських країн: Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Латвія, Литва, Люксембург, Польща, Португалія, Румунія, Сербія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Велика Британія, Ватикан.
Процедура отримання подвійного громадянства у кожній країні своя, існує також чимало обмежень.
У деяких країнах потрібно народитися в цій країні, знати мову, жити в країні певний проміжок часу або укласти шлюб з громадянином (громадянкою) цієй країни.
Кіпр та Угорщина, наприклад, надають своє громадянство як друге в обмін на інвестиційні вкладення.
А Велика Британія зобов’язує мешканців своїх колоній відмовлятись від попереднього громадянства.
Німеччина дозволяє отримати своє громадянство та зберегти «рідне» лише громадянам країн ЄС та Швейцарії.
Громадянство Ірландії як друге можна отримати лише за походженням.
В Ізраїлі отримати громадянство держави може будь-хто з євреїв незалежно від місця проживання.
Багато держав зберігають заборону на множинне громадянство
З європейських країн принципу єдиного громадянства дотримуються Норвегія, Монако, Словаччина, Чорногорія, Австрія, Естонія, Нідерланди, Сан-Марино, Ліхтенштейн.
Крім того, подвійне громадянство не визнають, наприклад, Афганістан, Іран, ОАЕ, Китай, Узбекистан Казахстан, Грузія, Індія, Японія, Саудівська Аравія та Північна Корея.
Які переваги та недоліки множинного громадянства
Переваги
Запровадження множинного громадянства — це можливість для держави не втратити зв’язок із діаспорою і залучити додаткові інвестиції.
Множинне громадянство надає його власнику можливість:
- вільніше пересуватися;
- займатися підприємницькою діяльністю;
- вести міжнародний бізнес;
- відкриває нові перспективи для молоді у сфері освіти і пошуку роботи;
- голосувати і брати участь у політичному житті держави, що особливо важливо для частини трудових мігрантів.
Коментуючи множинне громадянство в Україні, голова МЗС Дмитро Кулеба у жовтні 2023 року заявив:
«Мільйони українців виїхали за кордон, рятуючись від війни. Ми всіляко заохочуватимемо їх повернення додому. Але також розуміємо, що багато хто з них залишиться за кордоном. У цих умовах необхідно зберегти їхній зв’язок із батьківщиною. Це про майбутнє України та українства. Тому одним із елементів державної політики, спрямованої на збереження і розвиток всесвітньої української спільноти, має стати множинне громадянство».
Недоліки
Недоліки множинного громадянства, зокрема, полягають у тому, що країна, в якій особа отримує другий паспорт, може зобов’язати проходити військову службу.
В такої особи також можуть з’явитися нові цивільні зобов’язання. Наприклад, щоб користуватися системою охорони здоров’я, ймовірно, доведеться сплачувати відрахування до фонду соціального страхування кожної з країн та сплачувати податки обом батьківщинам. Така норма законодавства існує, серед інших, у США.
Множинного громадянства також може закрити доступ до політичної кар’єри. У деяких державах біпатриди не мають права обіймати державних посад.
В Україні, ще у 2021 році секретар РНБО Олексій Данілов наголошував, що українцям із подвійним або множинним громадянством не дозволять претендувати на керівні державні посади, мати доступ до державної таємниці чи брати участь у виборах.
Водночас у деяких державах громадяни з двома паспортами, навпаки, зобов’язані брати участь у політичному житті. Так відбувається у Туреччині та Єгипті. За неявку на вибори в цих країнах навіть загрожує штраф.
Читайте також: