Профільний оборонний комітет, що розглядає в парламенті законопроєкт про мобілізацію, рекомендуватиме Верховній Раді внести правки до положення про демобілізацію військовослужбовців. Про це в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському розповіла членкиня комітету Ірина Фріз.
По-перше, комітет пропонує, щоб рішення про демобілізацію приймалося Президентом України, а не “рішенням Ставки”.
“В редакції, яка була ухвалена в першому читанні, положення звучало наступним чином: 36 місяців безперервної військової служби від дня початку дії воєнного стану, за рішенням ставки верховного головнокомандувача. Сьогодні був розгляд правок до цього блоку, зокрема комітет підтримав відхилення посилання на рішення ставки. Ми наполягали на тому, щоб це було в рамках чинної конституції, залишалося за повноваженнями президента та вводилося в дію указом президента, тому що саме він як Верховний Головнокомандувач може своїм указом встановлювати строки військової служби, в тому числі під час дії воєнного стану”,
– пояснила Фріз.
Також у комітеті вважають, що слід на законодавчому рівні прописати терміни участі у бойових діях для демобілізації.
“Зараз готується комітетська правка, яка має містити чіткий алгоритм звільнення та закладення диференціації щодо обліку. Зокрема, не просто 36 місяців, а, наприклад, 36 місяців, з яких 18 військовослужбовець перебував під бойовими розпорядженнями. Це є тоді зрозумілим, логічним і справедливим щодо обліку”,
– додала депутатка.
Вона уточнила, що базовим строком демобілізації (за указом президента) залишаються 36 місяців служби.
Законопроєкт про мобілізацію
7 лютого Верховна Рада України прийняла за основу новий законопроєкт про мобілізацію без пропозицій профільного комітету.
Законопроєкт пропонує, зокрема, запровадити повістки через електронний кабінет призовника. Також серед нововведень — знизити призовний вік до 25 років, встановити терміни для демобілізації — 36 місяців, запровадити добровільну мобілізацію для засуджених, обмеження для ухилянтів, заборонити державну службу без військової підготовки тощо.
Детальніше про новий документ читайте у нашому матеріалі: Уряд подав новий законопроєкт про мобілізацію: основні положення.
Читайте також:
Хто отримає бронь від мобілізації: Комітет ухвалив перелік установ
Кому дадуть відстрочку від мобілізації: Комітет нацбезпеки розглянув правки
Кабмін хоче надати бронь від мобілізації кіноіндустрії та підприємствам з розведення верблюдів