Ексклюзив Коли приймуть законопроєкт про мобілізацію: що говорять депутати
6 Лютого 2024 12:23
Останні кілька днів не стихають розмови про новий законопроєкт про мобілізацію, який напередодні до Верховної Ради України вніс уряд. дізнався у народних депутатів, чи зможе Верховна Рада України вже цього тижня ухвалити в першому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію.
Ярослав Юрчишин — Народний депутат партії «Голос»

Насправді питань більше ніж відповідей, що традиційно для будь-якого складного закону. Ключове питання – це процедура, яка б дозволила ротацію і демобілізацію, бо про неї згадується, вона описується, але чітких термінів немає. На скільки я зрозумів, рішення про це більше військові хочуть перекласти на політиків. В принципі з їхньої точки зору це цілком логічно, але насправді хто краще ніж військові можуть чітко прорахувати як нам міняти людей, коли й в які терміни тощо.
Є ряд інших дискусійних питань, на скільки взагалі блокування рахунків є запобіжником, зважаючи на те, що будь-хто може просто відмовитися від банківських рахунків і користуватися рахунком родича, і відстежити це фактично не реально. В принципі – перевести в готівку… Тобто, є багато речей, про які потрібно говорити.
Зараз звісно йде обговорення законопроєкту у фракціях, наша фракція ще не засідала. Зі свого боку я схильний підтримувати в першому читанні, бо нам треба проводити мобілізацію. Не передбачаю, що між першим і другим читанням закон не зміниться. Тобто передбачаю, що це будуть суттєві зміни, але рухатися в цьому напрямку нам фактично необхідно.
А чи вдасться схвалити в першому читанні?
Дискусії точно будуть. Розгляд скоріш за все буде довгим. Я дуже сподіваюся, що голоси знайдуться.
Ніна Южаніна — Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність»

Ми вчора онлайн провели засідання фракції і зрозуміли, що до засідання профільного комітету схарактеризувати, якщо брати конкретно норми, не варто. В цілому всі прекрасно розуміють, що закон треба приймати. Я так розумію, що вже не йде мова про те, що це має бути президентський проєкт закону, це точно. Уже погоджуються на те, що уряд переніс його. Але на скільки відпрацьовані кожна зі статей будуть вирішувати знову ж таки на комітеті. Я боюсь, як би знову не була ініціатива щодо доопрацьованих варіантів, оскільки в цьому проєкті закону не дуже щось відрізняється.
І навіть коментарі МОУ. Я недавно чула, що навіть з тої причини, що встановлений термін для мобілізованих людей, які можуть перебувати в ЗСУ 36 місяців – він виписаний не так чітко, як про це говорить МОУ. Тому що по закінченню 36 місяців перебування в ЗСУ там немає інструменту яким чином обов’язково може бути звільнений, демобілізований воїн. І в цьому є найбільша проблема. Я погоджуюся з тим, що не можуть люди бігти марафон, якщо вони не знають скільки їм бігти – чи це 12, чи це 24, чи це 36 місяців. І ця ясність по 36 місяцям – вона дуже потрібна всім на фронті.
І це абсолютно точно не означає, що всі будуть демобілізовані виявляте таке бажання. Абсолютна відданість і усвідомлення людей, які мобілізувалися добровільно, .. в них на стільки вона на високому рівні, що ніхто не буде звідти тікати, але для нового призову цей термін є обов’язковим для того, щоб люди розуміли на скільки й куди їх можуть призвати.
Тому дискусія розпочнеться буквально завтра серед депутатів, а далі вже будемо рухатися.
Кривошеєв Ігор – Народний депутат від фракції «Слуга народу»

Наразі в порядку денному не було законопроєкту, але це нормальна практика: якщо комітет встигне його достатньо швидко опрацювати, то можна буде його внести поза чергою до порядку денного. Але поки що в порядку денному майбутніх засідань цього законопроєкту ще не було зазначено.
Щодо зауважень, на мою думку, нова редакція вона якісніше краща, але я думаю, що голосувати в першому читанні ми просто зобов’язані. Бо ми з цим законом запізнилися, і навіть не на пів року, а на рік. Абсолютно зрозуміло, що той стандарт мобілізації, який ми застосовували, він пронизаний радянськими принципами, він є неробочий і призводив і до корупції в ТЦК, і до нелюдського ставлення… І насправді цей формат децентралізованої відповідальності й посилених повноважень з ТЦК – їх треба знімати. І суд вже буде вирішувати, чи застосовувати якісь додаткові обмеження, чи ні. Це абсолютно нормальний підхід.
Моя думка – голосувати в першому читанні потрібно, а далі вже будемо доопрацьовувати.
Ви казали про покращення в другому законопроєкті, про що йде мова?
Як мінімум те, що не ТЦК приймає рішення оцих додаткових обмежень в сервісах, які можна зробити щодо людини, яка не стала на облік. Це ключовий момент.
Дехто говорить, що суди ляжуть від кількості позовів. Я з цим не погоджуюся, тому що знову ж таки не буде одномоментного звернення. 500 тис. можна мобілізувати в кращому випадку за рік, якщо дуже добре все впорядкувати в роботі. Але знову ж таки – це важкодосяжна цифра, і відтак одночасно такого навантаження на суди я не вбачаю, думаю що все буде відбуватися поступово і суди впораються.
Сергій Євтушок – Народний депутат від «Батьківщини»

Його тільки внесли. Засідання комітету ще не було, станом на зараз. Планують розглядати в середу.
Це ж вже друга спроба МОУ внести його, як суб’єкт законодавчої ініціативи. Вперше, коли він вносився Умєровим, комітет назад його відправив зі своїми зауваженнями. От мені дуже цікаво буде подивитися на скільки комітет буде реагувати на свої зауваження, які відправляв перший раз.
Тому, немає ще рішення комітету і навіть немає засідання. Навіть на сьогодні не стоїть. Це я вже вам так, кухню розповідаю. Може завтра будуть працювати (комітет, – ред.) цілий день, і я не виключаю що і ніч.
Що має бути ключове у законопроєкті, щоб ви його підтримали?
Насамперед я точно розумію, з огляду на заяви бойових офіцерів щодо дефіциту мобілізаційного ресурсу, то мобілізація потрібна. Але потрібна вона не в такий спосіб, як, наприклад вносилося попередній раз – давайте ми огульно зловимо всіх за допомогою ТЦК на трасах, дискотеках, блокпостах, заженемо в якісь умови на полігоні не зрозумілі для чого – просто поперебувати в наметах, жодних практичних навичок, а потім відправимо на “убой”. Нам така мобілізація не потрібна – вона ніякого результату не дасть, крім того, що ми втратимо людей. Я не натисну зелену кнопку за умов такої мобілізації. Це знищення нації й молоді.
Візьмемо для прикладу Третю штурмову бригаду й інші різні. Вони проходять рекрутинг, у них допідготовка до пів року, і потім все одно не в першому бою дають завдання. Поступово, через перехідний період. Бо навіть навчена людина перший раз може втратити контроль над собою з огляду на виклики.
Тому має все бути поступово, через перехідний період, і тоді ми все зробимо без проблем.
Ще мене у цьому новому законопроєкті непокоїть кримінальна відповідальність.
Третє – коли, наприклад людина-інвалід 1,2,3 групи, а в законопроєкті пропонують переглянути ці групи. Ну що, будуть інваліди воювати тепер?
Не може людина з-під палки воювати, їй потрібно дати стимули, фінансові в тому числі.
Автор: Ірина Шевченко