Гранти на модернізацію державних та комунальних підприємств в енергетиці: основні 4 донори, відбір та участь у проектах

11 Березня 2024 19:57

Євген Корф – директор ТОВ “НВП “ЕНЕРГО-ПЛЮС”

Попри війну Україна ставить перед собою амбітні цілі щодо забезпечення енергетичної незалежності України. З одного боку це необхідність, з іншого – вимоги ЄС. Декарбонізація, тобто зменшення кількості викидів парникових газів, перехід на відновлювані джерела енергії та модернізація промислових об’єктів, перехід на електротранспорт – це неповний перелік змін, які очікують нас в найближчі десятки років. 

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури розробило нову амбітну концепцію державної цільової програми енергетичної модернізації підприємств з виробництва тепла на 2023-2030 роки. Як вказано в розпорядженні уряду №1093-р, вона ставить величезні завдання з модернізації державних та комунальних підприємств, що виробляють теплову енергію. На глобальному та локальному рівні впровадження цієї цільової програми потребує значних коштів. Окрім того, в Міндовкілля анонсували створення нацкомпанії «Вода України», що передбачає модернізацію водогосподарської інфраструктури в тому числі. Проте, де Україна братиме кошти для реалізації численних стратегій та програм?

Після початку російського вторгнення в Україну більшість донорів сконцентрувалися на проєктах швидкого реагування та підтримці діяльності організацій громадянського суспільства. 

На стратегічному ж рівні важливо залучити прямі іноземні інвестиції, що допоможуть забезпечити постачальників новітнього енергоефективного обладнання. 

Можливості залучення коштів для модернізації енергетичного обладнання українським підприємствам:

  1. USAID Проект енергетичної безпеки (ПЕБ) – тісно співпрацює з Урядом України, приватним сектором та громадянським суспільством з метою зміцнення енергетичної безпеки України та перетворення енергетичного сектору країни в сучасну рушійну силу економічного зростання, що орієнтована на ринок та інтегрована в ЄС.
  2. GIZ розробила пілотну фінансову програму співфінансування для українського бізнесу, відповідно до якої надає грантову підтримку підприємствам для впровадження найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ) й зменшення промислових викидів.
  3. Енергетичні програми USAID в Україні допомагають підвищувати енергоефективність та зменшувати енергозалежність від імпорту енергії. 
  4. Британська програма підтримки інноваційних ідей українських дослідників Innovate Ukraine Green Energy Challenge Fund. «Innovate Ukraine» – перший конкурс, який був спрямований на підтримку енерговідновлення України. У його рамках виділяли кошти у вигляді грантів на інноваційні ідеї зеленої енергетики, які можуть підтримати стійкість, відновлення та реконструкцію України. Термін подачі заявок вже завершився, проте програма розрахована до 2026 року.

Для західних інвесторів ключовим критерієм при виборі підприємства-підрядника є здатність до зниження собівартості продукції в порівнянні із західними країнами. Це досягається через зниження вартості робочої сили та податків, проте важливо враховувати, що конкурентоспроможність може вимагати висококваліфікованих спеціалістів і грамотних інженерів. 

Ключові фактори, що є важливими при залученні іноземних інвестицій:

  • Досвід у виконанні певних видів робіт.
  • Репутація компанії.
  • Особисті враження
  • Фінансова стабільність компанії.
  • Внутрішній аудит та довіра до компанії.

Для прикладу, ТОВ «НВП «ЕНЕРГО-ПЛЮС» стала частиною міжнародної державної програми, яка спрямована на посилення енергетичної стійкості України. У рамках співпраці з USAID, ТОВ «НВП «ЕНЕРГО-ПЛЮС» здійснює розробку чотирьох проектних рішень щодо підключення когенераційних установок малої та середньої потужності в Чернігівській області з подальшою реалізацією та введенням об’єктів в експлуатацію. 

Окрім того, за кошти Світового банку, в воєнний стан, фахівці підприємства допомогли виконати модернізацію насосних станцій водоканалу, що у Кіровоградській області, які тривалий час не могли ввести в експлуатацію через брак спеціалістів. Проект успішно запущено в роботу. Наша компанія дуже відповідально підійшла до стратегічно важливого питання транспортування питної води цілої області нашої держави. Крім цього, це дозволило заощаджувати кожен місяць більш як 4 000 000 грн. на споживанні електроенергії. 

У наших інженерів і спеціалістів існує хист в розв’язанні складних інженерних завдань, і цей підхід є конкурентним на глобальному ринку. У світі немає великої кількості подібних фахівців, тому їхня робота має високу вартість через унікальність навичок та здатність до індивідуальних рішень. Такий підхід робить нас конкурентоспроможними в тих галузях, де важлива творчість та експертність для вирішення нетипових завдань.

Віра Захарова
Редактор