“Фестиваль безпекових угод з Україною” набирає обертів: на черзі Канада?

15 Січня 2024 20:28

Наступною двосторонньою безпековою угодою України після підписання договору з Великою Британією може стати домовленість з Канадою. Про це в інтерв’ю “Європейській правді” розповіла посолка Канади в Україні Наталка Цмоць, інформує .

За її словами, Канада уже надіслала проєкт угоди Україні.

“Я дуже рада вам повідомити, що в п’ятницю Канада вислала до Ігоря Жовкви копію угоди, щоб розпочати детальніші переговори, щоб за кілька тижнів закінчити переговори між Канадою і Україною”, – розповіла посолка.

Амбасадорка стверджує, що у тексті проєкту ідеться про “безпекові запевнення – security assurances”. Таким чином, Канада не збирається відмовлятися від уже досягнутих домовленостей з нашою державою та обіцянок, які взяв на себе уряд Канади.

“Прем’єр-міністр Трюдо ще у вересні під час візиту Зеленського до Канади сказав, що Канада прагне покласти на папір свої зобов’язання щодо багаторічної підтримки – для того, щоби Україна була впевнена у передбачуваності такої підтримки у майбутньому”, – зауважила Наталка Цмоць.

G7, Євросоюз та гарантії безпеки для України

У липні 2023 року на саміті лідерів G7 у Вільнюсі президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн “Великої сімки” ухвалили “Спільну декларацію про підтримку України”. Згідно з цим документом, кожна з країн зобов’язалася напрацювати власний двосторонній договір з Україною, який включатиме положення про безпекову співпрацю та відповідні гарантії для нашої держави. Пізніше до цієї декларації приєдналися більшість країн Євросоюзу. Наразі під декларацією стоять підписи 31 держави.

Першою відповідну двосторонню угоду, передбачену декларацією, підписала Велика Британія. Це сталося під час візиту британського Прем’єра Ріші Сунака до Києва 12 січня цього року. Як йдеться у тексті угоди, “Основними компонентами зобов’язань щодо безпеки, наданих Україні Сполученим Королівством у цій Угоді, є”:

  • надання Україні всебічної допомоги для захисту та відновлення територіальної цілісності в її міжнародно визнаних кордонах, включно з територіальним морем і вільною економічною (морською) зоною, відбудовою національної економіки і захисту її громадян;
  • запобігання та активне стримування і протидія будь-якій військовій ескалації та/або новій агресії з боку Російської Федерації;
  • підтримка майбутньої інтеграції України до євроатлантичних інституцій, зокрема шляхом підтримки планів реформ України та сумісності з НАТО.

Після цього українська сторона повідомила, що веде перемовини щодо відповідних угод іще з шістьма країнами: США, Канадою, Францією, Німеччиною, Полщею та Італією. Зокрема посолка Сполучених Штатів в Україні Бріджит Брінк повідомила, що відбулися уже два раунди перемовин між Україною та США щодо змісту та наповнення відповідної угоди з американським урядом. Крім цього, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що робота над відповідною угодою ведеться також з Литвою.

Остафійчук Ярослав
Редактор