Засудженим планують дозволити воювати: «за» і «проти»
18 Січня 2024 23:51
В Україні діє законодавча заборона на мобілізацію осіб, що відбувають покарання у вигляді позбавлення волі. І хоч питання про залучення ув’язнених до ведення бойових дій вже неодноразово обговорювалося на рівні різних представників влади, на другому році війни воно залишається невирішеним, інформує .
В Мін’юсті готові оновлювати законодавчу базу, аби призов засуджених став можливим, повідомила заступниця міністра юстиції Олена Висоцька в ефірі «Українського Радіо». Зокрема, відповідні ініціативи відомства вже проходять обговорення у профільних комітетах ВРУ.
«Сьогоднішня діюча норма законодавства не дозволяє засудженим долучитися до лав (ЗСУ, – ред.).
(…) Перша перепона – законодавча, тому ми напрацювали законодавчі зміни та подали їх до комітету. Вони дуже дискусійні, тому що армія має дещо відволікатись на таку категорію людей, як колишні засуджені або теперішні засуджені, якщо вони приєднаються», – пояснила заступник міністра.
Коли очікувати на зміни
“Якщо ми сьогодні ведемо дискусії в комітетах, то я думаю, що січень-лютий – це час, коли будуть ухвалені нові правила мобілізації”, – заявила Висоцька.
Аргументи «за»
Уповноважений парламенту з прав людини Дмитро Лубінець один з тих, хто виступає за те, щоб в армію можна було залучати ув’язнених осіб. Окрім законодавчих змін, які це дозволять, мають бути виконані ще дві умови, вважає політик. Мова про бажання самої людини служити і про готовність військового підрозділу брати на себе відповідальність за такого бійця.
“Треба дві умови: перша – громадянин України, який в такому статусі, хоче потрапити у відповідний підрозділ. Друга – відповідний підрозділ готовий взяти до себе такого громадянина України”, – заявив Лубінець.
Боєць Андрій Іллєнко також вважає, що потрібно створити відповідну правову базу для мобілізації людей, які перебуваються у виправних закладах.
«…вважаю, що зараз треба створити відповідну правову базу для того, щоб ті люди, які перебувають у виправних закладах, особливо, в слідчих ізоляторах, а ми знаємо, що багато людей сидять там роками, якщо вони реально хочуть воювати, вони повинні мати таку можливість”, – сказав він в інтерв’ю УП.
Залужний проти
Водночас, зі слів Лубінця, Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний під час дискусій на тему мобілізації ув’язнених (на базі профільного комітету) виступив против такої пропозиції.
На «підводні камені» призову ув’язнених вказує і полковник запасу Збройних сил нашої держави Олег Жданов.
«…завжди важливо розуміти, навіщо злочинець потрібен армії, чи є у нього бойовий досвід, наскільки важкий злочин він скоїв”. За його словами, з цим необхідно розбиратися, щоб потім не вийшло так, що до лав армії України потрапили ґвалтівники, вбивці та рецидивісти, і з’явилися такі ж проблеми, як у Росії», – пояснив він свою позицію в коментарі «Фокусу».
Дуже обережно до ініціативи відправити засуджених на фронт закликає ставитися і колишній голова Державної пенітенціарної служби України, юрист Сергій Старенький.
За його словами, в Україні зараз налічується приблизно 65 тисяч ув’язнених, та з них мобілізувати можна 5-10 тис. Решта – жінки, неповнолітні, особи похилого віку, хворі.
Також в Україні зараз засуджено близько 2 тисяч осіб до довічного позбавлення волі. А ще понад тисяча осіб – ув’язнені за вбивство двох або більше людей.
«Кожен з них підпише що завгодно, щоб вийти на свободу. Гарантувати, що він буде воювати….Тим паче, у нього буде в руках зброя», – попередив Старенький у коментарі ТСН.
Є позитивний досвід
Редакція «Українського Комерсанта» поспілкувалася з цього питання з одним з військових, який бере участь у спеціальних військових операціях на різних ділянках фронту.
Він розповів, що, насправді, досвід залучення до ведення військових дій засуджених вже є. Це були фактично «експериментальні» перші кроки. І особи, які вийшли з-за ґрат та стали на захист своєї держави «продемонстрували високий рівень патріотизму, бажання вчитися і неабияку сміливість під час виконання бойових завдань».
Зрештою, сьогодні Україна потребує збільшення кількості військових. І за умов виваженого підходу, мобілізація засуджених може сприяти вирішенню цього питанння.