Європарламент схвалив режим спрощеної торгівлі з Україною

23 Квітня 2024 16:46

Європейський парламент схвалив продовження спрощеного режиму торгівлі з Україною. Про це повідомили у пресслужбі органу, передає Комерсант український https://www.komersant.info/

Депутати Європарламенту продовжили призупинення імпортних мит і квот на українську сільськогосподарську продукцію ще на один рік, до 5 червня 2025 року. Однак в положення про безмитну торгівлю внесли чергові “запобіжники”, які мають захистити європейських виробників.

Зокрема, згідно з рішенням, Європейська комісія може застосувати будь-які заходи, які вважає за потрібне, якщо через імпорт з України виникнуть “значні порушення” на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС. У такому випадку Єврокомісія може запустити екстрене гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів. Цей перелік включає в себе такі товари:

  • птиця;
  • яйця;
  • цукор;
  • овес;
  • крупа;
  • кукурудза;
  • мед.

Якщо імпорт цих товарів перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані у другій половині 2021 року та за весь 2022 та 2023 роки, тарифи можуть бути відновлені. Таким чином, ЄС практично повертає квоти на імпорт цих українських товарів, хоча й на високому рівні.

У рамках угоди щодо цих нових правил Єврокомісія пообіцяла найближчим часом розпочати переговори з Україною щодо постійної лібералізації торгівлі та продовжувати тісно залучати Європарламент до цього процесу.

“Продовження заходів підтримки торгівлі підтверджує солідарність ЄС з Україною перед лицем російської агресії. Це голосування одночасно зміцнить економічну стійкість України та захистить інтереси європейських фермерів. Ми виконаємо свої обіцянки – підтримуватимемо Україну до її військової перемоги та вступу до ЄС і НАТО”,

– сказала депутатка від Латвії Сандра Калнієте.

Тепер Рада ЄС має офіційно затвердити ухвалене парламентом рішення. Поточний спрощений режим закінчується 5 червня 2024 року.

Режим пільгової торгівлі і його вороги

Рішення про вільне ввезення українських товарів на територію ЄС було прийняте Євросоюзом на початку повномасштабного російського вторгнення в якості жесту підтримки української економіки, а також у відповідь на морську блокаду росіянами українських портів. Протягом двох років дії у спрощеного режиму набралося дуже багато противників у Євросоюзі. Зокрема обмежити ввезення української продукції вимагають уряди Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини. Вони заявляють, що дешева сільськогосподарська продукція з України поглинає їхні ринки.

Із жорстким протестом проти української продукції виступили також шість великих фермерських об’єднань Європи. Польські фермери взагалі влаштували блокаду кордонів, причому не лише з Україною, а й з Німеччиною.

Незважаючи на це, Єврокомісія підготувала, а Європарламент 13 березня ухвалив рішення про продовження дії пільгового режиму ще на один рік, до 5 червня 2025 року. Однак, схоже Раді ЄС не сподобалася та редакція рішення, тому парламенту довелося ухвалювати нову.

Остафійчук Ярослав
Редактор