Єврокомісія фактично повернула квоти на деякі українські товари
31 Січня 2024 15:12
Європейська Комісія продовжила на рік дію спеціального пільгового режиму з Україною, однак встановила спеціальні умови та запобіжники для деяких товарів. Про це ідеться у підсумковому комюніке Єврокомісії за матеріалами відповідного рішення, передає
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Єврокомісія продовжила спеціальний безмитний режим для українського експорту.
“ЄС продовжує підтримувати Україну та Молдову. Сьогодні ми відновлюємо спеціальні торговельні заходи, які є життєво важливими для збереження української та молдовської економік. Водночас ми пропонуємо запобіжні заходи для пом’якшення впливу цих заходів на фермерів ЄС”,
– повідомила функціонерка в Х.
Водночас нинішній режим фактично передбачає повернення квот для деяких товарів. Зокрема, щоб “стабілізувати імпорт на рівні середніх обсягів у 2022-2023 роках”, в Євросоюзі вигадали механізм “екстреного гальмування” для трьох продуктів: м’яса птиці, яєць і цукру.
На практиці це означає встановлення квоти на рівні середнього обсягу експорту 2022-2023 років, перевищення якої означатиме автоматичне застосування до продукції імпортного тарифу.
Далі це рішення мають схвалити Європарламент і Рада ЄС.
Режим пільгової торгівлі і його противники
Безквотне ввезення української продукції до Євросоюзу, яке діяло у 2022-2023 рр., не подобається надто багатьом членам ЄС. Зокрема ціла низка країн Східної Європи вимагає від ЄС ввести імпортне мито на українські товари, посилаючись на недобросовісну конкуренцію. Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини надіслали лист до Європейської комісії з проханням про вжиття заходів, заявивши, що дешевша сільськогосподарська продукція з України поглинає їхні експортні ринки.
Українська сторона намагалася домовитися з “проблемними” країнами”. Зокрема, 26 січня Кабмін ухвалив постанову, яка вдосконалює правила експорту окремих видів сільськогосподарської продукції. Згідно з нею, підприємство може бути виключене із переліку верифікованих суб’єктів агропромислового комплексу, якщо порушить ці правила.
При підготовці рішення Єврокомісії ішлося також про спеціальні механізми для кожної окремої країни, які мали б полягати у зупинці експорту українського товару саме на конкретний національний ринок, якщо цей товар перенасичує його. Нинішнє рішення ЄК виглядає чи не жорсткішим за очікувані і таким, що повертає квоти на деяку українську продукцію, нехай навіть на середньостатистичному рівні українського експорту.