У березні Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський писав Міністру оборони України Рустему Умєрову листа з проханням якомога швидше забезпечити продовження поставок продуктів харчування до армії. Судячи з листа копія якого є розпорядженні редакції Комерсанта українського , ситуацію з постачаннями продовольства у ЗСУ оцінювали як критичну.
“Незважаючи на заходи, які вживаються у Збройних Силах України щодо забезпечення безперебійного харчування особового складу починаючи з 01.04.2024, виникли передумови до зриву харчування особового складу Збройних Сил України у звʼязку із стислими термінами проведення процедури закупівель”,
– йдеться в документі.
У листі також йдеться про те, що перед закінченням першого кварталу 2024 року ЗСУ опинилися без контрактів на постачання харчування у другому кварталі. У зв’язку з цим, у ЗСУ навіть 24 лютого видавали спеціальне розпорядження про накопичення 14-денних запасів харчування на випадок зриву поставок.
“З метою недопущення зриву організації харчування особового складу… надіслано розпорядження щодо створення… запасу продуктів харчування до 14 діб…”,
– писав Сирський.
У ЗСУ хотіли від Міністерства оборони прогнозованості поставок та просили схвалити тимчасовий порядок забезпечення продовольством, який, очевидно, мав гарантувати, що зриву поставок не буде.
“…з метою забезпечення безперебійного харчування особового складу Збройних сил України… пропоную доручити за належністю:
структурним підрозділам Міністерства оборони України забезпечити 01.04.2024 безперебійне постачання продовольства до військових частин Збройних сил України;
ДП “ДОТ” невідкладно забезпечити виконання окремого доручення заступника Міністра оборони… щодо розробки тимчасового порядку забезпечення продовольством військових частин Збройних сил України”,
– вказував Головнокомандувач ЗСУ.
Таким чином у ЗСУ реагували на ситуацію, що склалася із закупівлями ДОТ, зокрема на зрив закупівель продовольства за системою Prozorro.
Державний оператор тилу і харчування в ЗСУ
У грудні 2023 року Міністерство оборони представило нову структуру, яка стала відповідальною за забезпечення Збройних Сил України — Державний оператор тилу (ДОТ). Раніше закупівлі та контроль закупівельного процесу і якості були зосереджені в одному з департаментів Міноборони.
Цей новий оператор на чолі з Арсеном Жумаділовим наразі виконує всі функції, пов’язані з забезпеченням військових продуктами, включаючи аналіз ринку, вивчення цін, співпрацю з виробниками та ухвалення рішень щодо тендерних закупівель. Фінансується діяльність ДОТу державою за відсотковим принципом. Оператор отримує відсоток від суми укладених контрактів.
З самого початку роботи оператор опинився перед загрозою зриву поставок продовольства в ЗСУ. Так, оператор двічі оголошував тендери через систему Prozorro, однак скасовував їх. У ДОТ заявляли тоді, що постачальники “спеціально зривають торги”. Постачальники натомість виграли судовий позов проти ДОТ, в якому довели наявність дискредитаційних вимог у тендерній документації, розробленій оператором.
Як наслідок, Державний оператор тилу 15 березня уклав контракти на постачання продовольства ЗСУ без застосуванння системи Prozorro. Йшлося тоді про п’ять постачальників (“Буський консервний завод”, “Юг Прод Торг”, “Фуд Гранд”, “Твій хліб” і “Черкаський мʼясокомбінат” (ЧМК). Згодом деякі з цих контрактів ДОТ уже розірвав, уклавши нові – з іншими постачальниками.