Україна масово використовує китайські камери спостереження, які передають інформацію на свої сервери

26 Січня 10:23

Китайські камери відеоспостереження є лідерами за поширеністю в Україні, і усі вони відправляють зашифровану інформацію на сервери, які контролюють китайські компанії. Про це йдеться у розслідуванні “Схем“, передає комерсант

Гитайські камери Hikvision і Dahua є світовими лідерами за виробництвом камер відеоспостереження. Відповідно, в Україні вони теж користуються популярністю через свою доступність. У нашій країні таких камер встановлено сотні тисяч, стверджує видання.

IT-спеціаліст, за проханням журналістів, прослідкував за тим, що відбувається з інформацією з камер в мережі. Як виявилося, усі вони при підключенні до Інтернету відразу ж зв’язуються зі своїми серверами, які знаходяться переважно у Європі чи США, однак доступ до яких мають саме китайські компанії. Крім цього, частина зашифрованої інформації надсилається прямо на сервер Chinanet у Китаї. “На тому боці” безсумнівно вміють розшифрувати цю інформацію.

Старіші камери китайських фірм також значно легше піддаються хакерському зламу. У спеціаліста зайняло 15 хв, щоб отримати доступ до відео з такої камери.

Відомо, що Китай активно співпрацює з росією, у тому числі поставляє їй товари подвійного призначення, електроніку тощо. Китай також не приховує свого співробітництва з росією у військовій сфері. Тому імовірність того, що КНР може ділитися зі своїми російськими партнерами інформацією, отриманою зі своїх камер в Україні, є досить високою.

Ілюстрацією до ситуації може слугувати російська ракетна атака по українських містах 2 січня 2024 року. Тоді в СБУ повідомили, що виявили камери, встановлені на будинках, які знімали і транслювали роботу українських систем ППО. У службі стверджували, що ці камери були зламані російськими хакерами. Можна цілком припустити, що співпраця між росіянами та китайцями відбувається також і на рівні хакерів у спецслужбах, які можуть ділитися між собою маленькими секретами своїх девайсів.

У будь-якому випадку, як повідомляють в СБУ, за час повномасштабного російського вторгнення вони заблокували понад 10 тис. камер, які могли використовуватися російськими спецслужбами.

У Міністерстві внутрішніх справ стверджують, що чи не єдиним запобіжником для таких систем є їхнє використання у локальній захищеній мережі без виходу до Інтернету, такій як “Безпечне місто”. Три чверті камер у цій мережі є китайськими.

Остафійчук Ярослав
Редактор