У лютому експорт морським коридором побив рекорди
1 Березня 21:55Українським морським коридором у лютому цього року експортовано рекордний обсяг вантажів – 8 млн тонн. Про це повідомив віцепрем’єр із відновлення України – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков, передає «Комерсант український»
“Вантажообіг портів Великої Одеси в найкоротшому місяці року становив 8 млн тонн, з яких 5,2 млн тонн – продукція українських аграріїв. Це рекордні показники експорту не тільки українським коридором, а й у період повномасштабного вторгнення”,
– йдеться в повідомленні.
Зазначається, що показники експорту наближаються до тих, які були до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.
З початку роботи морського коридору експорт його шляхами сягнув 28 млн тонн, 19 млн тонн з яких – зернові й олійні культури. Вантажі перевозилися в 42 країни.
“Сьогодні понад 90% всього агроекспорту йде через порти Великої Одеси та Дунайські порти. Україна залишається одним із ключових гарантів продовольчої безпеки. Особливо стосовно експорту зернових до країн Африки та Азії”,
– додав Кубраков.
Зазначимо, що з серпня минулого року Українським_коридором та річкою Дунай експортовано понад 30 млн тонн агропродукції. Це понад 90% від загального агроекспорту нашої країни.
Блокада кордону
Проблеми на кордоні почалися ще 6 листопада 2023 року, коли польські транспортні компанії почали блокувати рух вантажівок біля трьох основних пунктів пропуску на українському кордоні: “Корчова – Краківець”, “Гребенне – Рава-Руська” та “Дорогуськ – Ягодин”. Однією з вимог було відновлення дозволів для українських перевізників, скасованих за угодою з ЄС до 30 червня 2024 року.
З 6 січня в Польщі було відновлено рух вантажівок до прикордонного пункту пропуску “Медика – Шегині”. Три інші пункти пропуску були відкриті 17 січня, а саме “Дорогуськ – Ягодин”, “Гребенне – Рава-Руська” та “Корчова – Краківець”.
9 лютого 2024 року польські фермери розпочали новий загальнонаціональний страйк і блокаду кордону з Україною, які триватимуть до 10 березня. Ініціатором виступила незалежна профспілка фермерів “Солідарність”. Головна вимога протестувальників – відмінити режим пільгової торгівлі з Україною і повернути дозвільну систему на ввезення товару в Польщу.
Наразі блокада кордону триває – “польські фермери” перекрили рух вантажівок на шести пропускних пунктах. У чергах, за повідомленням ДПСУ, знаходиться понад 2500 фур.
Тим часом, Польща уже ввела ембарго на українське зерно, повідомив заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак.
Міністр розвитку та технологій Польщі Кшиштоф Гетьман, у свою чергу, заявив, що Польща може ввести ембарго на усю українську сільськогосподарську продукцію.
Українці у відповідь почали блокувати кордон для польських вантажівок.