Сьогодні, 10 лютого, у Китаї відзначають Новий рік. Новорічний фестиваль триває 15 днів – до повного місяця. розказує про цікаві традиції та заборони свята.
В сучасному Китаї Новий рік святкують двічі на рік: разом з усім світом (у ніч проти 1 січня) та за східним календарем.
Коли китайський Новий рік 2024
Головною відмінністю китайського Нового року є відсутність фіксованої дати святкування. Щороку вона призначається на різний день. А все тому, що перший день Нового року завжди припадає на другий молодик після дня зимового сонцестояння (після 21 грудня). Тобто за григоріанським календарем, це може бути будь-яка дата від 21 січня до 21 лютого.
Зимове сонцестояння 2023 року було 22 грудня. А отже, другий молодик після цієї дати припадає на 10 лютого 2024 року. Саме в цю дату в Китаї святкуватимуть Новий рік за східним календарем.
Новий рік 2024: який символ
Кожен рік у Китаї має комбінацію зі стихій і покровителя, яка повторюється раз на 60 років. Це одна з 12 зодіакальних тварин певного кольору та одна із п’яти стихій (Дерево, Вогонь, Метал, Земля, Вода).
Новий рік 2024 пройде під символом Зеленого Дерев’яного Дракона, єдина міфологічна тварина в усьому зодіакальному колі, а також символ духовності та мудрості в Китаї.
Традиції святкування
Вважається, що якщо дотримуватися новорічних традицій, то можна привернути у своє життя благополуччя, достаток і гармонію. Самі китайці досить серйозно ставляться до традицій і вірять у прикмети. Деякі новорічні китайські традиції не відрізняються від наших: наприклад, перед Новим роком потрібно віддати всі борги і примиритися з ворогами.
Напередодні Нового року китайці збираються всією родиною за святковим столом. Накривати його заведено багато, готують зазвичай улюблені страви всіх членів сім’ї, але традиційно на ньому мають стояти м’ясні та рибні страви, цзяоцзи (пельмені). Останні є символом одного з найважливішим новорічних побажань – народження синів.
При цьому навіть ті члени родини, які живують чи навчаються в іншому місті, обов’язково приїжджають на святкову вечерю. Закінчується святкування святковими феєрверками, які, за традицією, повинні відлякати злих духів і принести щастя.
Наступного дня рано вранці діти вітають своїх батьків, бажають їм щастя та здоров’я у Новому році, а у відповідь отримують червоні конвертики, хунбао, з грошима.
Після цього вирушають вітати родичів. Зазвичай перші п’ять днів року присвячені саме цьому, адже у китайців – доволі великі сім’ї.
Дарувати заведено подарунки з парних предметів, які є символом сімейної гармонії та єдності. Особливими символами фінансового благополуччя тут вважаються два мандарини, тому їх обов’язково приносять у гості, а потім отримують у подарунок такі ж два.
Правила та забобони
Віряни та прихильники святкування уважно дотримуються традицій. У перший день Нового року стрижка та миття є неприпустимими, оскільки це може змити багатство й успіх. Купівля взуття також вважається нещасливою, оскільки це асоціюється з “втратою” та “зітханням”.
Натомість обов’язком вважається носити червоний одяг, символізуючи удачу та процвітання. Такі вірування та забобони глибоко вкорінені в культурі святкування цього особливого дня.