Швеція офіційно вступила до НАТО
8 Березня 09:58Королівство Швеція офіційно приєдналося до Північноатлантичного альянсу. Про це повідомляє пресслужба НАТО, передає Комерсант український
Зі вступом Швеції НАТО тепер налічує 32 країни серед своїх членів.
“Швеція стала найновішим членом НАТО в четвер, 7 березня 2024 року, після розміщення своїх інструментів приєднання до Північноатлантичного договору на збереження в уряді Сполучених Штатів у Вашингтоні, округ Колумбія”,
– йдеться у повідомленні.
Протокол про приєднання оприлюднено на сайті Держаного департаменту США.
У документі зазначено, що “7 березня 2024 року були виконані умови набуття чинності, викладені у статті II Протоколу до Північноатлантичного договору про приєднання Королівства Швеція”.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг сказав:
«Це історичний день. Швеція тепер займе належне їй по праву місце за столом НАТО із рівноправним голосом при формуванні політики і рішень НАТО. Після понад 200 років позаблоковості Швеція вже має захист, який надає стаття 5, вирішальна гарантія свободи і безпеки членів Альянсу. Швеція принесла з собою спроможні збройні сили і першокласну оборонну промисловість. Вступ Швеції робить НАТО сильнішою, надає Швеції більше безпеки, а весь Альянс робить краще захищеним».
Столтенберг додав, що вступ Швеції демонструє, що двері НАТО лишаються відкритими і що кожна країна має право на вибір свого власного шляху.
Глава шведського уряду Ульф Крістерссон подякував всім країнам-учасницям НАТО за те, що прийняли Швецію як 32-го члена військогово Альянсу.
«Ми будемо прагнути до єдності, солідарності та розподілу тягаря і будемо повністю дотримуватися цінностей Вашингтонського договору: свободи, демократії, особистої свободи і верховенства права. Разом сильніші»,
– йдеться у повідомленні.
Шведський прапор буде піднятий поряд з прапорами інших 31 союзника Альянсу під час церемонії в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі в понеділок, 11 березня 2024 року, і водночас біля командувань НАТО в Європі і Північній Америці.
Розширення НАТО
Процес приєднання Швеції до НАТО розпочався 2022 року. Після початку повномасштабної війни росії в Україні Швеція разом із Фінляндією відмовилася від політики військового нейтралітету, якого дві скандинавські країни дотримувалися впродовж десятиліть.
Фінляндія була прийнята до альянсу в квітні 2023 року як 31-й член організації.
Майже всі країни НАТО швидко ратифікували приєднання Швеції до альянсу. Проблеми виникли тільки в Туреччині та Угорщині.
Однак після серії переговорів Стамбул і Будапешт зняли заперечення і затвердили вступ Стокгольма до НАТО. Угорщина 5 березня останньою з країн-членів НАТО завершила процес ратифікації вступу Швеції до НАТО.
Що таке НАТО
НАТО (NATO – North Atlantic Treaty Organisation) – Організація Північноатлантичного договору – міжнародна організація, створена 4 квітня 1949 року. Основною метою НАТО є забезпечення колективної оборони та безпеки своїх членів.
У статті 5 ведеться про те, що збройний напад на одного або на кількох членів НАТО розглядатиметься як напад на всіх членів і що «вони домовляються, що в разі здійснення такого нападу кожна з них … надасть допомогу тій Стороні або Сторонам, які зазнали нападу, і одразу здійснить, індивідуально чи спільно з іншими Сторонами, такі дії, які вважатимуться необхідними, включаючи застосування збройної сили, з метою відновлення і збереження безпеки у Північноатлантичному регіоні».
Такі безпрецедентні гарантії безпеки, територіальної цілісності, недоторканості кордонів та державного суверенітету не дає жодна з наявних на сьогодні колективних систем безпеки.
Початковими засновниками та першими членами НАТО були 12 країн: Бельгія, Велика Британія, Канада, Данія, Франція, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія та Сполучені Штати Америки.
З того часу організація пройшла дев’ять розширень.
З якою періодичністю до НАТО вступають нові члени
Перше розширення НАТО відбулося в 1952 році з приєднанням Греції та Туреччини. У 1955 році Західна Німеччина стала членом альянсу, а в 1990 році членом організації стала вже вся об’єднана країна.
Після цього пройшло 27 років, періоду найтривалішої перерви в розширенні, і у 1982 році Іспанія приєдналася до політичної частини організації та утримувалася від участі у військовій структурі. Повноцінно країна інтегрувалася до блоку в 1997 році.
У 1999 році Польща, Угорщина та Чехія стали новими членами. У 2004 році до альянсу вступили сім нових країн: Болгарія, Литва, Латвія, Естонія, Румунія, Словаччина та Словенія. Албанія та Хорватія приєдналися до НАТО у 2009 році, Чорногорія у 2017 році, а Північна Македонія у 2020 році.
Останнім розширенням НАТО стало приєднання Фінляндії в квітні 2023 року. Швеція стала найновішим членом НАТО в четвер, 7 березня 2024 року.