Штучний інтелект зачепить 40% світових робочих місць. Бідніші країни постраждають більше – МВФ

15 Січня 2024 22:32

Штучний інтелект (ШІ) вплине майже на 40% робочих місць у всьому світі, замінюючи одні та доповнюючи інші. Про це йдеться у дослідженні Міжнародного валютного фонду щодо потенційного впливу ШІ на глобальний ринок праці, інформує .

У МВФ стверджують, що майже 40% працівників у світі піддаються впливу ШІ або будуть відчувати його вплив найближчим часом. Історично склалося так, що автоматизація та інформаційні технології, як правило, впливали на рутинні завдання, але одна з речей, яка відрізняє ШІ, це його здатність впливати на висококваліфіковані робочі місця. Як наслідок, розвинені країни стикаються з більшими ризиками, пов’язаними зі штучним інтелектом, але також мають більше можливостей використовувати його переваги, ніж країни, що розвиваються.

У країнах з розвиненою економікою близько 60% робочих місць можуть бути піддані впливу ШІ. При цьому, приблизно половина робочих місць може виграти від інтеграції ШІ, що підвищить продуктивність. Для іншої половини додатки штучного інтелекту можуть виконувати ключові завдання, які зараз виконують люди, що може знизити попит на робочу силу, призвести до зниження заробітної плати та скорочення найму. У крайніх випадках деякі з цих робочих місць можуть зникнути.

У країнах, що розвиваються, ситуація дещо інша. Очікується, що 40% робочих місць виграють від впровадження ШІ, а постраждають від цього 26% працівників. Ці висновки начебто свідчать про те, що такі країни очікує менше проблем через ШІ. Однак у той же час багато з цих країн не мають інфраструктури або кваліфікованої робочої сили, щоб скористатися перевагами ШІ. А це підвищує ризик того, що з часом ця технологія може збільшити нерівність між країнами.

МВФ пропонує індекс

Щоб допомогти країнам запровадити правильну політику, МВФ розробив Індекс готовності до штучного інтелекту, який вимірює готовність у таких сферах як цифрова інфраструктура, політика людського капіталу та ринку праці, інновації та економічна інтеграція, а також регулювання та етика штучного інтелекту.

За допомогою індексу співробітники МВФ оцінили готовність 125 країн до впровадження технологій ШІ. Отримані результати показують, що заможніші економіки, як правило, краще готові до цього, ніж країни з низьким рівнем доходу. Найбільше балів у індексі отримали Сінгапур, США та Данія, виходячи з їхніх високих результатів у всіх чотирьох відстежуваних категоріях.

Керуючись даними Індексу готовності до штучного інтелекту, розвинені країни повинні надавати пріоритет інноваціям та інтеграції ШІ, одночасно розробляючи надійну нормативну базу. Такий підхід створить безпечне та відповідальне середовище штучного інтелекту, допомагаючи зберегти довіру громадськості до нього. Для країн, що розвиваються, пріоритетом має бути закладення міцного фундаменту шляхом інвестицій у цифрову інфраструктуру та компетентну у цифрових технологіях робочу силу, переконані у МВФ.

Остафійчук Ярослав
Редактор