Ідеаліст, дисидент, герой: яким запам’ятають українці Степана Хмару?

21 Лютого 2024 19:03

В Україні на 87-му році життя помер дисидент, Герой України, депутат трьох скликань Верховної Ради та співавтор Конституції України Степан Хмара. Про це у Facebook повідомила його дружина Роксолана Хмара, передає

“Не хочу у це повірити. Не хочу це писати. Мій найдорожчий у світі чоловік помер. Все. Ми всі робили все, що могли і навіть більше. Ми так хотіли, щоб він був з нами, коли проголосять нашу Перемогу! Я так хотіла бачити його щасливе обличчя! Його прекрасне обличчя! Бо він був таким красивим навіть у свої 86. Його голубі очі вже не були такими чисто голубими, але все ж бездонними. Він так любив Україну і українців. Він рвав свою душу і серце за неї. І Україна підніметься з попелу, вона Воскресне! Я знаю…”,

– написала вона.

Останнім часом Степан Хмара тяжко хворів. Восени йому підтвердили непростий діагноз. 14 лютого письменник Вахтанг Кіпіані повідомив, що Хмара потрапив до лікарні й потребує грошей на лікування. Лише на проведення хімієтерапії потрібно було 200 тисяч гривень.

Що відомо про Степана Хмару

Степан Ількович Хмара народився 12 жовтня 1937 р. у селі Боб’ятин Львівської області. Вищу освіту здобув у тоді Львівському медичному інституті за фахом стоматолога.

У 1972 році він почав активно брати участь у випуску підпільного журналу “Український вісник” і займався розповсюдженням самвидаву. Вже в 1975 році його спробували арештувати, але справу закрили через відсутність доказів.

Проте, у 1980 році Степана Хмару все ж арештували і засудили до 7 років ув’язнення та 5 років заслання за звинуваченням у “антирадянській агітації та пропаганді”. Після виходу на волю у 1987 році він активно приєднався до відновлення української Гельсінської групи, брав участь у русі легалізації Української греко-католицької церкви та національному русі.

У 1990 році Степана Хмару обрали депутатом Верховної Ради України. Того ж року разом із Левом Лук’яненком та Михайлом Горинем він заснував Українську республіканську партію.

Восени 1990 року він приєднався до Революції на граніті, голодуючи разом із студентами на Майдані в Києві.

Тричі обирався народним депутатом Верховної Ради України І, ІІ та IV скликань. Зокрема, з грудня 2001 року він виконував обов’язки заступника голови партії “Батьківщина”, з якої вийшов навесні 2005 року через конфлікт щодо політики партії у парламенті.

У 2006 році Степану Хмарі було присвоєно звання Героя України разом із врученням Ордена Держави “За визначні особисті заслуги у боротьбі за відродження незалежності української державності, відданість ідеалам свободи і демократії”.

Він активно брав участь у Помаранчевій революції і Революції Гідності.

Степан Хмара був двічі одружений. Від першої дружини Галини має двох дітей – 57-річного сина Романа та 51-річну доньку Соломію.

У шлюбі з другою дружиною Роксоланаю народився син Тарас, якому зараз 22 роки.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз