Парламент Польщі ухвалив резолюцію із закликом до Єврокомісії накласти санкції на сільськогосподарську продукцію з росії та Білорусі. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Polskie Radio.
У резолюції Сейм вказує, що імпорт сільськогосподарської продукції з росії та Білорусі продовжує приносити величезні доходи виробникам, торговцям і бюджетам цих держав. Тому нижня палата парламенту Польщі закликає Єврокомісію запровадити санкції на імпорт такої продукції до ЄС.
Водночас настрої польських депутатів важко назвати такими, що сприяють українській продукції. Дл прикладу, депутатка Марта Вцісло зазначила, що Польща повинна бути солідарною з Україною, однак, не за рахунок власних аграріїв.
«Резолюція відповідає потребам польських та європейських фермерів, є голосом польського парламенту, а водночас посилює позицію польського уряду у переговорах з Європейським Союзом. Документ закликає Євросоюз повернутися до правил, які діяли в торгівлі з Україною та іншими країнами з-поза Спільноти до початку війни, що відповідає основним вимогам польських фермерів»,
— повідомила політикиня.
Тобто вона, як і значна частина польських депутатів, закликає скасувати режим пільгової торгівлі з Україною, оскільки він не відповідає інтересам польських фермерів.
Незважаючи на таку позицію польських законодавців, Європарламент учора зробив ще один крок до продовження пільгової торгівлі з Україною.
Нагадаємо, Польща одноосібно, в порушення вимог і правил ЄС, наклала ембарго на українське зерно – наразі українські зернові можуть проходити через Польщу лише транзитом. Однак для аналогічного рішення щодо російських товарів у Польщі немає.
Режим пільгової торгівлі і його противники
Безквотне ввезення української продукції до Євросоюзу, яке діяло у 2022-2023 рр., не подобається надто багатьом членам ЄС. Зокрема ціла низка країн Східної Європи вимагає від ЄС ввести імпортне мито на українські товари, посилаючись на недобросовісну конкуренцію. Міністри сільського господарства Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини надіслали лист до Європейської комісії з проханням про вжиття заходів, заявивши, що дешевша сільськогосподарська продукція з України поглинає їхні експортні ринки.
Єврокомісія при підготовці проєкту рішення щодо продовження режиму пільгової торгівлі з Україною врахувала ці зауваження і видала компромісний варіант, який, насправді, є досить жорстким по відношенню до української продукції. Щонайменше, він створює жорсткі бар’єри для подальшого збільшення українського експорту. Однак навіть цей варіант не влаштовує вказані країни. Із жорстким протестом проти української продукції виступили також шість великих фермерських об’єднань Європи.