Заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна зізнався, що польський уряд веде неформальні перемовини з президенткою Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн. Мета перемовин – звільнення Польщі від частини вимог, покладених на країни ЄС “Зеленою угодою”. Про це повідомляє “Комерсант український” з посиланням на Wiadomosci Onet.
Видання задало чиновнику питання, чи дійсно Польща спілкується з фон дер Ляєн з приводу “Зеленої угоди”.
“Так, це саме те, що відбувається. …всього, що тільки можливо, як “Зеленого курсу”, так і напливу продуктів, які можуть спричинити постійні порушення на ринку однієї або більшості країн”,
– заявив заступник міністра.
Інакше поляки погрожують увімкніти максимальний режим блокування українських товарів.
“Якщо нам вдасться домовитися про вимоги Польщі в ЄС, як ми успішно домовилися про фінансування ЄС, вони стануть спільною позицією Євросоюзу. Також хочу сказати, цитуючи прем’єра Туска, якщо це затягнеться, ми запровадимо зміни, блокування кордонів, бар’єри та митні збори в односторонньому порядку”,
– сказав Шейна.
Він впевнений, що 28 березня, коли відбудуться наступні українсько-польські консультації, “теми проблеми на кордоні більше не існуватиме”.
Зелена угода
Європейська зелена угода – це комплекс заходів, спрямований на досягнення кліматичної нейтральності в ЄС до 2050 року. Серед іншого, вона передбачає низку обмежень та вимог до європейських фермерів, які мають знизити їхній негативний вплив на довкілля. Зокрема стратегія “Від ферми до виделки” полягає в скороченні застосування пестицидів та добрив, а курс на біорізноманіття передбачає обмеження орних земель в ЄС. Польські фермери стверджують, що при вирощенні української агропродукції не застосовуються ці вимоги, тому українські виробники перебувають у виграшному становищі, порівняно з ними.
Блокада кордону
Проблеми на кордоні почалися ще 6 листопада 2023 року, коли польські транспортні компанії почали блокувати рух вантажівок біля трьох основних пунктів пропуску на українському кордоні: “Корчова – Краківець”, “Гребенне – Рава-Руська” та “Дорогуськ – Ягодин”. Однією з вимог було відновлення дозволів для українських перевізників, скасованих за угодою з ЄС до 30 червня 2024 року.
З 6 січня в Польщі було відновлено рух вантажівок до прикордонного пункту пропуску “Медика – Шегині”. Три інші пункти пропуску були відкриті 17 січня, а саме “Дорогуськ – Ягодин”, “Гребенне – Рава-Руська” та “Корчова – Краківець”.
9 лютого 2024 року польські фермери розпочали новий загальнонаціональний страйк і блокаду кордону з Україною, які триватимуть до 10 березня. Ініціатором виступила незалежна профспілка фермерів “Солідарність”. Головна вимога протестувальників – відмінити режим пільгової торгівлі з Україною і повернути дозвільну систему на ввезення товару в Польщу.
Тим часом, Польща уже ввела ембарго на українське зерно, повідомив заступник міністра сільського господарства Польщі Міхал Колодзейчак.
Міністр розвитку та технологій Польщі Кшиштоф Гетьман, у свою чергу, заявив, що Польща може ввести ембарго на усю українську сільськогосподарську продукцію.
Українці у відповідь почали блокувати кордон для польських вантажівок.