Олег Пендзин: “Для України цей рік буде значно тяжчим за попередній”

4 Квітня 10:25
БЛІЦ

Перший квартал 2024 року був складним для вітчизняної економіки. За словами очільниці парламентського бюджетного комітету Роксолани Підласої, за три місяці Україні не вистачило 257,4 млрд грн, щоб покрити видатки бюджету. Тож ці кошти довелося залучати із зовнішньої допомоги від наших партнерів. У бліц-інтерв’ю Комерсант український https://www.komersant.info/ запитав у економічного експерта Олега Пендзина, що значать ці цифри і чи нормально це для держави, що воює.

257,4 млрд грн видатків за квартал, які довелося покривати за рахунок зовнішніх коштів – це багато чи мало у наших умовах?

Ми ж тільки в березні отримали 9 млрд дол. від наших партнерів, а за січень-лютий там практично не було жодних надходжень – у лютому було близько мільярда, а в січні десь 700-800 млн дол.. Тому безперечно це все було поставлено на паузу.

Думаю, що в березні ситуація покращиться, і ті кошти, які Мінфін наразі отримав в результаті продажу макрофінансової допомоги, тих 9 млрд, що прийшли, деякою мірою компенсують ті незроблені витрати.

Як виходили з подібних криз інші країни?

Проблема в тому, що жодна воююча країна не здійснювала підвищення соціальних стандартів в період війни. Всі країни,які воювали, переводили економіки на воєнні рейки. Я маю на увазі великі країни, я не беру Балканські війни, війни між Ізраїлем та Хамасом, це абсолютно інакші умови, інакші процеси. Порівнювати можна хіба з Другою світовою, тоді були зовсім інші умови, і рівень обмеження соціальних стандартів, переведення економіки на воєнні рейки був набагато жорсткішим.

Ми сьогодні дозволяємо собі подібні речі, адже маємо потужну допомогу від наших партнерів. Якби її не було – все було б інакше, і набагато гірше, ніж зараз.

Який дефіцит був торік та позаторік?

В 2023 році ми отримали 43 млрд дол. макрофінансової допомоги, цього року маємо надію отримати 37 мільярдів, а отримаємо реально менше. За рахунок цієї макрофінансової допомоги ми фінансуємо соціальні видатки, тому що все що заробляємо – іде на війну, і цього не вистачає. По суті, зброю ми отримуємо безкоштовно від наших партнерів, особливо від американців. Чому нам так і потрібні оті 60 млрд допомоги – це ж переважно воєнно-технічна допомога. Так що ці речі не до порівняння. Ми в різних умовах кожен рік живемо, суми допомоги різні. Але цей рік однозначно буде важчим, ніж 2023-й.

Авторка: Ірина Шевченко

Читайте також:

Нафтогаз: питання відновлення експорту газу має визначатися органами держави
Аналітики ринку відповіли, чи можливі в Україні блекаути
В Україні зріс реальний ВВП
Остафійчук Ярослав
Редактор