Китай погрожує Україні через внесення своїх компаній до переліку спонсорів війни – Reuters
2 Лютого 2024 08:42
Китай попередив Україну, що їхні двосторонні відносини можуть погіршитися через те, що Київ вніс понад десяток китайських компаній до списку «міжнародних спонсорів війни». Про це пише Reuters з посиланням на двох високопоставлених українських співрозмовників, знайомих з цим питанням, повідомляє
Китай зажадав від України негайно вилучити понад десяток китайських компаній зі списку фірм, визначених як «міжнародні спонсори війни», заявивши, що хоче, щоб Київ «усунув негативний вплив».
Ці зауваження прозвучали після того, як агентство повідомило, що минулого місяця посол Китаю в Києві сказав високопоставленим українським урядовцям, що включення компаній до списку може зашкодити двостороннім зв’язкам.
“Китай рішуче виступає проти включення китайських підприємств у відповідний список і вимагає від України негайно виправити свої помилки та усунути негативні наслідки”,
– заявив Reuters речник МЗС КНР.
Він не уточнив, якими можуть бути ці наслідки.
На даний момент у списку міжнародних “спонсорів війни”, згідно з інформацією Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), значиться 48 компаній. Найбільше представників – 14 компаній – має Китай, за яким слідують США (8), Франція та Німеччина (по 4).
Серед китайських гігантів, що потрапили до списку, вказані:
- Alibaba Group Holding Limited;
- Xiaomi Corporation;
- Dahua Technology (другий у світі виробник обладнання для відеоспостереження);
- Китайська національна нафтова корпорація (CNPC);
- Китайська національна морська нафтова корпорація (CNOOC Group) і так далі.
Один з джерел Reuters зазначив, що включення компаній до “чорного списку” може негативно позначитися на відносинах між Китаєм та Україною, проте Пекін не ставив конкретних умов або термінів, лише висловив свою позицію стосовно списку.
Інше джерело агентства припускає, що це може бути пов’язано із закупівлею Китаєм українського зерна. Китай залишається одним із ключових споживачів української агропродукції, такої як зерно, соняшникова олія та залізна руда. У 2023 році Китай посів друге місце за обсягами імпорту української продукції.
Зазначимо, що китайське посольство в Києві та МЗС України поки не надали коментарів щодо цього питання.
Список “спонсорів війни” створений НАЗК і включає фізичних та юридичних осіб, які автоматично потрапляють до бази даних World-Check. Наразі цей список не має юридичних наслідків, але може впливати на репутацію компаній і робить їхню співпрацю ризикованою.