Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук може стати новим головою Конституційного Суду України. Наразі через відсторонення з посади Олександра Тупицького з літа 2022 року суд залишився без голови. Про такий сценарій переходу Стефанчука з Верховної Ради до Конституційного Суду повідомив «Главком». Комерсант український дізнався у депутатів, чи обговорюється у Раді відставка Стефанчук і його призначення головою КСУ.
Наприкінці минулого місяця президент Володимир Зеленський запустив роботу конкурсної комісії для відбору кандидатури на посаду.
Конституційний суд України складається з 18 суддів, які обираються на 9 років. Згідно з Конституцією, Президент, Верховна Рада та з’їзд суддів України призначають по шість суддів Конституційного суду за результатами конкурсного відбору.
Охочі отримати посаду в Конституційному Суді – юристи, судді, викладачі-правники та представники правоохоронних органів – мають змогу подати свою кандидатуру на конкурс і перевірити власні сили.
Наразі обов’язки голови виконує Сергій Головатий. Сама ж посада голови Конституційного Суду стане вакантною після 29 травня цього року, коли Головатому виповниться 70 років і його повноваження будуть автоматично складені.
“Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук розглядає варіант переходу на посаду голови Конституційного Суду. І саме нині відкривається вікно можливостей для реалізації цього задуму”,
– розповіли «Главкому» кілька високопоставлених співрозмовників з різних владних інституцій.
Водночас нардеп Федір Веніславський, який раніше був представником президента в КС, описує Стефанчука як креативну людину з думками та ідеями високого рівня.
“Хоча він і не фахівець у галузі конституційного права, а спеціаліст у галузі цивільного права, його пізнання, думки і креативні ідеї щодо розуміння конституційно-правової матерії – на дуже високому рівні. Якщо він ухвалить рішення і пройде всі процедури, а дорадча група експертів рекомендує президенту і він його призначить, тоді це буде один із найпотужніших суддів Конституційного суду”,
– вважає Веніславський.
Джерела Комерсанта український підтверджують, що через те, що у Зеленського не вистачає професійних кадрів, ще восени нинішній голова Верховної Ради Руслан Стефанчук розглядався на голову КСУ.
Зазначимо, що народний депутат України від «Слуги Народу» Микола Стефанчук – молодший брат Руслана Стефанчука, у 2017 року кандидував на посаду судді Вищого антикорупційного суду та судді Верховного суду. Однак, ці спроби виявилися безуспішними.
Кілька народних депутатів з фракції «Слуга народу» не змогли підтвердити Комерсанту український інформацію про перехід Стефанчука з Верховної Ради до Конституційного суду, бо почули про неї вперше.
Народний депутат-мажоритарник від Чернівецької області Георгій Мазурашу, який вийшов із партії “Слуга народу”, але залишився членом парламентської фракції “СН”, у коментарі Комерсанту український заявив, що не помітив бурхливих обговорень щодо ймовірного призначення Стефанчука.
“Вчора побачив таку тезу. Бурхливих обговорень не помічаю. Все може бути”,
– заявив він.
Народні депутати України з фракції «Слуга народу» Богдан Кицак та Володимир Ватрас вперше почули про можливе висунення Руслана Стефанчука на посаду судді Конституційного суду.
“Вперше чую про таку інформацію. Оскільки наразі немає засідань у ВР – не знаю, чи обговорюється це в кулуарах. Тож не можу ані підтвердити, ані спростувати”,
– сказав Кицак.
Ватрас зазначив, що не бачить механізму переходу нардепа в КСУ
“Вперше сьогодні про це почув зі ЗМІ. Думаю, що спікер на своєму місці, у нього багато роботи у ВР. І відверто не бачу механізму переходу нардепа в КСУ, тому що ми ухвалили зміни до законодавства, які передбачають досить жорсткі процедури добору кадрів. І рада ГРД, і пройти комісію за участі міжнародних експертів. Тому для мене, це мабуть така ж сама новина, як і для інших парламентарів. Це питання взагалі не обговорювалося”,
– заявив він.
Народний депутат від фракції «Слуга народу» Ігор Кривошеєв у коментарі Комерсанту український заявив, що можливе висунення Руслана Стефанчука на посаду судді Конституційного суду не обговорювалося на фракції.
“Питання зʼявилося сьогодні зранку. На фракції воно не обговорювалося, тому для нас це така сама новина як і для суспільства. Тому можливості кулуарно обговорити з колегами не було можливості. Тому спростувати або підтвердити інформацію не можу. Вважаю, що Руслан Стефанчук справляється достатньо професійно зі своїми обовʼязками. Сподіваюсь, що він і надалі буде працювати в тому напрямку і в тому ж дусі”,
– зазначив нардеп.
Нардеп Федір Веніславський у коментарі Комерсанту український заявив, що в кулуарах не обговорюється перехід Стефанчука з Верховної Ради до Конституційного суду.
“В кулуарах не обговорюється. Це тільки плітки ззовні”,
– сказав він.
Хто може стати головою Конституційного суду
Згідно з Конституцією України, голову Конституційного суду обирають судді КСУ шляхом таємного голосування на один трирічний строк.
Для того, щоб претендувати на посаду судді КСУ, необхідно бути громадянином України, володіти державною мовою, на день призначення досягти 40 років, мати вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 15 років, «мати високі моральні якості та бути правником із визнаним рівнем компетентності».
Автор: Ірина Шевченко