Бліц Експерт Геннадій Новіков про блокаду кордону
20 Лютого 2024 08:39
Переробникам зерна у Польщі вигідно скуповувати українське зерно, бо воно якісніше й дешевше, а страйкують фермери, бо до конкуренції вони не звикли. Про це розповів Голова Громадської спілки “Аграрний союз України” Геннадій Новіков у бліц-інтерв’ю.
Прем’єр Угорщини вимагає не пускати українську агропродукцію на ринок ЄС, прокоментуйте будь ласка.
Тут все очевидно. Тим більше з вуст Орбана – зовсім нічого нового. То поляки дивують, а Орбан не дивує. Ні економіки, ні здорового глузду – взагалі нічого тут крім політики немає. Адже якщо взяти Польщу і її бюджет – то в плані економіки українське збіжжя дає їй тільки плюс. Більші надходження – і вони зафіксовані. Тобто, Польщі вигідно, що наше більш дешевше збіжжя проходить у них переробку. Це рівнозначно, як колись ми ліс кругляк заборонили вивозити, то тоді ЄС прям на дибки вставав, що треба дозволити. Бо набудували деревопереробних підприємств на кордонах, переробляли деревину, і нам повертали меблями.
А зараз чому ситуація змінилася? Чому блокують, якщо їм це вигідно?
Річ у тім, що польські фермери не звикли до конкуренції. На рівні держав ніхто не хоче говорити цифрами: по якій ціні продають збіжжя польські фермери? Порівняли б з ціною, яку отримують українські фермери – і все одразу стало б на свої місця. Але польські, угорські, французькі фермери просто заздрять українським..
Тобто їм вигідно що ми до них поставляємо продукцію з економічної точки зору? На рівні держави й надходжень до бюджету? Але не вигідно їхнім фермерам, вони бояться конкуренції?
Так, все вірно, вигідно державі. А страйкують фермери, бо до конкуренції вони не звикли. Від слова зовсім. Україні весь час нав’язували фермерську мілкотоварну модель – і от тепер вона демонструє свою життєздатність. Ми ще навіть не вступали в конкуренцію з ними – а вони вже бояться. І поляки і угорці. Там фермери беруть кредити під 1-1,5% на 10 років, наші беруть 5-7-9%, а зараз вже під 13% на рік, може на два, якщо на три – це вже ого-го.
Яких втрат ми зазнали через дії поляків? І яких зазнаємо через угорців?
Це не так важко порахувати. Беремо 2021 рік – тоді збіжжя у нас, ну припустимо пшениця, коштувала 8200-8400 грн за тонну. На внутрішніх елеваторах. У 2022 році ціна була 6600 грн за тонну. Зауважимо, що у 2021 році гривня була 25 до долара, а потім стала 40. Тобто, в доларовому еквіваленті це взагалі непорівнянні речі: більш як 200 доларів була – стала 150-160 доларів.
Поляки у квітні 2023 року почали перекривати. Ціна у 2023 році на пшеницю стала зі збирання 3800 – 4000 – 4200 грн за тонну.
Зараз, під новий рік піднялася до 5000. А у 2022 році була 6600. Тобто, іще впала. В цей час, припустимо у 2022 році в поляків, коли ми тільки повезли збіжжя через сухопутні коридори – то в поляків в портах збіжжя коштувало 300 євро за тонну, а потім ціна впала до 270 євро. В цей час у нас воно було 135 дол. Тобто, вдвічі з лишком менше – бо там євро, а тут долари, і вони ще мають совість щось говорити.
Коротка пам’ять просто: коли Польща вступала до ЄС – вона стільки грошей з’їла в ЄС як жодна країна. Просто люди не мають ні пам’яті, ні совісті.
Авторка: Ірина Шевченко