Бліц Експерт Денис Марчук про блокаду кордону
9 Лютого 2024 12:58
Блокада Польщею та Угорщиною українських кордонів для імпорту та транзиту української агропродукції викликана низкою політичних та економічних аспектів, і може бути знята не так швидко. Про це розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук у бліц-інтерв’ю.
Скільки ще триватиме блокада кордону ?
Не знаю, цього ніхто вам не скаже. Поляки самі, я думаю, не знають, скільки це буде тривати, але однозначно, що до моменту, поки не вирішаться всі спірні питання. А ви уявляєте, скільки їх є, в контексті євроінтеграції українського аграрного сектору, подальшому розподілу дотацій, які мають бути в тому числі для України. Тобто, це ситуація така, “підігрівша”.
Плюс це ще викликано багатьма питаннями всередині Європейського союзу в контексті реформування аграрної галузі. Там акції теж не припиняються. На червень місяць призначені чергові акції протесту аграріїв, а це – дуже великий виклик, який стоїть і перед Україною.
І в цих великих питаннях Європейського Союзу заручником стає і Україна. Коли там протестують поляки чи угорці щодо питань, які вони формують перед Єврокомісією, там має місце і Україна. Бо Україна – це болюче питання. В Україні – війна, і все що стосується України – воно більш активніше реагується. Тому вони цей метод, в тому числі, і використовують для моментів комунікації з ЄК. Не без цього.
Скільки Україна втрачає від блокади?
Те, що було в листопаді і грудні – НБУ давав цю цифру – це понад 1,5 млрд євро в сукупності експорт і імпорт, який ми не мали можливості реалізовувати. Коли стояли прохідні, митниці, це такі втрати були.
Це за листопад – грудень минулого року?
Так, саме тоді були найбільші моменти з перекриттям
А загалом втрати? З початку блокади?
Не знаю.
Які компромісні шляхи вирішення проблеми і чи реально вирішити в короткий термін?
Ми, як держава, запропонували цей варіант, технічні групи працюють, процес ліцензування аграрної продукції до території Польщі безпосередньо, за те що вболівають поляки, які там кажуть, що ми зробили зусилля… Але насправді ніяких зусиль немає, що довела своїм рішенням ЄК, яка скасувала заборону на імпорт, а вони ембарго продовжили самостійно. Ми сказали давайте зробимо технічну групу між Польщею та Україною і будемо продовжувати постачання тієї чи іншої продукції, які ви будете там, претендувати. Мова йшла про 5 культур – пшеницю, ріпак, кукурудзу, сою, насіння соняшнику. І власне зараз над цим працюють. Якщо це буде технічно обумовлено – це буде як один із варіантів вирішення проблеми.
Насправді ніхто вам зараз не дасть відповіді, і напевно на польській стороні самі не розуміють до кінця, що вони роблять і як це все буде відбуватися – стихійно чи не стихійно. Ну і не забуваємо, що це ще підігрівається рф – країною агресором в тому числі, яка медійно це все дуже програє. Але той факт, що рф в саму Польщу імпортує значно більше продукції, ніж Україна – це чомусь нікого не зупиняє, скажімо так, контролювати проходження тих продуктів, які ідуть до Польщі зі сторони рф.
То ця блокада це політичний момент?
Економічно-політичний. Економічний тому, що потребує галузь преференцій у Європі, а політичний тому, що вона де факто впливає на політику України, на міждержавні стосунки