Ті одиниці російських “летючих радарів” А-50, які у них залишилися, зараз можуть виявляти українські ракети хіба над контрольованою росіянами територією. Про це у коментарі телеканалу Київ розповів старший науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко, передає Комерсант український
Доки українці не навчилися збивати А-50, стверджує експерт, ці літаки могли “бачити” обстановку глибоко в тилу української території.
“Вони могли бачити з цього літака пересування техніки по дорогах, позиції зенітно-ракетних комплексів, бронетехніки, артилерії. Бо він на 200 кілометрів здатний працювати і по наземних цілях, не лише по повітряних”,
– повідомив Романенко.
Однак після того, як було збито уже два таких літаки, вони більше намагаються не наближатися до території, яку контролює ЗСУ.
“Зараз пишуть, що А-50 літає над Кримом. Але він не наближається… Бо наші Збройні Сили постійно працюють по Криму ракетами StormShadow. Можливість виявляти такі ракети і попереджати свою протиповітряну оборону у нього залишилася. Але лише над російською територією. Цього замало. Раніше вони бачили ледь не підліт наших літаків до пуску. А тепер – лише факт перетину. Тоді, коли й наземні радари вже ці ракети бачать. Це єдине, що росіяни можуть собі дозволити – участь у протиповітряній обороні Криму. І все”,
– розповів експерт.
З початку 2024 року ЗСУ збили два російські “летючі радари” А-50. Наразі у росіян їх залишилось у робочому стані лише кілька одиниць.
Характеристики літака А-50
А-50 – це літак дальнього радіолокаційного виявлення та керування на базі військово-транспортного літака Ил-76.
За радянських часів промисловість встигла виробила 31 борт, до наших часів “живих” бортів залишилося небагато, всього близько 12 у різних варіаціях: 9 на озброєнні ПКС рф у варіаціях А-50 и А-50У (3 і 6 відповідно), решта – на озброєнні Збройних сил Індії.
Літак обладнаний радіотехнічним комплексом “Шмель”на основі радянської бортової електронно-обчислювальної машини “Аргон-50”.
На борту літака з комплексом працюють 10-11 операторів: командир, старший штурман наведення, два штурмани наведення, старший оператор супроводу, два оператори супроводу, а бортінженери РТК, РЛС та засобів зв’язку. Разом з ними на борту перебувають 5 членів льотного екіпажу.
Літак здатен проводити розвідку повітряних, наземних та надводних цілей. За допомогою оптико-електронних бортових систем літак може виявляти факели балістичних ракет на відстані до 800 кілометрів, а радіолокаційна станція здатна знаходити та супроводжувати літаки та крилаті ракети на відстанях до 700 кілометрів.