Зупинка транзиту російського газу: чи готова Європа та як це вплине на тарифи в Україні
5 Грудня 15:19Україна може зупинити транзит російського газу з 2025 року, і це викликає серйозні занепокоєння серед експертів. Олексій Кучеренко, народний депутат України та колишній міністр із питань житлово-комунального господарства, в ексклюзивному коментарі для Комерсант український припустив, що таке рішення може навіть потягнути за собою підвищення тарифів для населення. Детальніше – у матеріалі.
Те, що здавалося неможливим ще кілька років тому, стає реальністю. З 1 січня все вказує на те, що транзит газу з рф зупиниться. Про це заявив заступник глави Міністерства енергетики Роман Андарак. Також запевнив, що наш оператор ГТС має певні успіхи щодо розвитку альтернативних поставок газу з інших джерел. Але деталі він не уточнив.
Олексій Кучеренко припустив, що про такі рішення українцям можуть повідомити в останній момент.
«Я не здивуюся, якщо в останній момент буде прийнято неочікуване, але водночас логічне рішення, наприклад, про транзит не російського, а азербайджанського газу. Словаччина вже законтрактувала азербайджанський газ, хоча наразі через південний маршрут. Такі домовленості можливі, хоча мають свої ризики», — зазначив Кучеренко.
Тарифи на газ можуть зрости
Водночас припинення транзиту російського газу несе серйозні економічні виклики для України. За словами нардепа, робота української газотранспортної системи (ГТС) фінансувалася переважно за рахунок транзитних платежів з боку росії. Якщо ці надходження припиняться, витрати на утримання інфраструктури доведеться перекласти на українських споживачів.
«Це означатиме підвищення тарифів на послуги оператора ГТС. І це викличе критику, мовляв, це зрада. Втім, утримання труби коштує чимало. Якщо цього не зробити, система не зможе функціонувати», — наголосив Олексій Кучеренко.
Припинення тиску в ГТС: ще один виклик?
Припинення тиску з російського боку може створити технологічні проблеми, каже народний депутат.
«Якщо тиск у трубі впаде, не факт, що ми спокійно пройдемо зиму з тими запасами газу, які накопичив «Нафтогаз». Це складне питання, і його вирішення вимагатиме комплексного підходу», — підсумував Олексій Кучеренко.
Поки що перспективи врегулювання цієї ситуації залишаються невизначеними, а українська енергетика готується до можливих змін.
Втім, ситуація нагадує кризу 2018 року, коли низький тиск у газотранспортній системі (ГТС), створений «Газпромом», поставив під загрозу енергетичну стабільність України та Європи. Тоді російський «Газпром» регулярно порушував контрактні зобов’язання щодо тиску на вході в українську ГТС. Як зазначав Вадим Гламаздін, уповноважений НАК «Нафтогаз України», із понад 100 днів року лише один день тиск відповідав контрактним нормам. Це ускладнювало балансування системи, створювало додаткові технологічні ризики та ставило під загрозу транзит газу до Європи.
Попри ці труднощі, українська сторона забезпечила безперебійний транзит. Навіть коли 1 березня 2018 року «Газпром» відмовив у постачанні вже оплаченого газу, Україна не скористалася правом відібрати транзитні обсяги, демонструючи свою надійність як партнера ЄС.
Запаси газу: реалії та виклики
1 листопада 2024 року в Україні офіційно стартував сезон відбору природного газу з підземних сховищ (ПСГ), як підтверджують дані Європейської асоціації операторів підземних газових сховищ (GSE).
Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що країна забезпечена необхідними обсягами газу для успішного проходження осінньо-зимового періоду 2024/2025 років.
“Нам вистачить газу для проходження опалювального сезону. Більше того, його запасів достатньо навіть із урахуванням зростання споживання на об’єктах генерації,” — підкреслив міністр.
Галущенко також зазначив, що Україна має домовленості про імпорт газу у разі потреби, що стане додатковою гарантією стабільності в енергосистемі.
Очікування на сезон 2024-2025
Під час попереднього опалювального сезону 2023/2024 Україна використала близько 6,7 млрд кубометрів газу зі сховищ. Уряд прогнозує схожий рівень споживання для сезону 2024/2025, що свідчить про стабільну підготовку країни до зимового періоду.
Водночас енергетичний сектор готується до можливих викликів, пов’язаних із зростанням споживання та потребою в імпорті. Однак забезпеченість газом та діючі домовленості надають оптимізму щодо успішного проходження сезону.
Кінець епохи російського газу та повна відмова до 2027 року
Брюссельський аналітичний центр Bruegel подає щоквартальні звіти щодо імпорту газу Європою. На інфографіці чітко простежується зменшення залежності від російського блакитного палива починаючи з 2021 року.
Ба більше, до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Європейський Союз був головним споживачем російського природного газу. Частка поставок «Газпрому» до ЄС на той час сягала 40% від усього газового імпорту блоку, забезпечуючи близько 150–155 млрд кубометрів газу щороку. Однак із початком Великої війни ситуація докорінно змінилася.
Різке скорочення трубопровідних поставок. З початку 2022 року імпорт газу з росії до ЄС значно зменшився, і вже у 2023 році його частка в газовому балансі Європи впала до 8%. Нині транзит здійснюється лише через «Турецький потік» і одну з точок входу в українську газотранспортну систему. Водночас «Північні потоки» та газопровід «Ямал-Європа» повністю зупинені.
У той же час Європейський Союз активно працює над мінімізацією своєї залежності від російського викопного пального, поставивши цілі у 2022 році щодо поступової і повної відмови від російського газу до 2027 року.
Наразі Європейський Союз не має наміру продовжувати контракт на імпорт російського газу, який закінчиться в 2024 році, і вже фактично готовий жити без нього. Як повідомила єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон під час звіту 2024 року про стан Енергетичного союзу, частка російського газу в європейському імпорті зменшилася з 45% до 15%.
“Ми більше не під владою трубопроводів Путіна”, — заявляла Кадрі Сімсон
Одним із важливих елементів енергетичної безпеки ЄС стало ефективне використання підземних сховищ. Нині вони заповнюються переважно скрапленим газом, і цільовий показник у 90% запасів був досягнутий ще у серпні 2024 року, значно випередивши графік.
Європа кардинально змінила свою енергетичну стратегію, суттєво скоротивши залежність від російського газу за короткий проміжок часу. Попри труднощі, зокрема високі ціни, цей процес дозволяє блоку забезпечити стабільність постачання, прискорити перехід на відновлювані джерела енергії та зміцнити свою енергетичну незалежність. Щодо України, то досвід 2018 року показав, що навіть за складних умов ми здатні забезпечити енергетичну стабільність.