“Зупинка доларових розрахунків для рф – перший етап тиску на Кремль”, – Пендзин
14 Березня 12:57
Ціни на нафту сьогодні, 14 березня, відновилися після вчорашнього падіння більш ніж на 1%, повідомляє Комерсант український.
Ф’ючерси на нафту марки Brent зросли на 64 центи, або 0,9%, до 70,52 доларів за барель станом на десяту ранку за київським часом, після зниження на 1,5% у попередній сесії.
Американська нафта West Texas Intermediate (WTI) торгувалася на рівні 67,26 доларів за барель, що на 71 цент, або 1,1% вище, після закриття з падінням на 1,7% у четвер.
Аналітики ринку частково пов’язують це підвищення прохолодною реакцією Кремля на пропозицію 30-денного припинення вогню у російсько-українській війні. Вони вважають, що імовірність швидкого завершення війни в Україні дещо знизилася. А отже зменшилася і ймовірність повернення на ринок більшої кількости російських енергоресурсів.
До того ж, імовірно у рамках певного посилення тиску на росію, в адміністрації Трампа заявили, що у ліцензії, яка дозволяла енергетичні транзакції з російськими фінансовими установами, цього тижня закінчився строк дії.
За деякими даними, китайські державні компанії також скорочують імпорт російської нафти через ризики санкцій.
Тож швидке глобальне повернення російської нафти на ринок поки що відміняється, але росія все одно в змозі продавати величезні кількості своєї сировини державам, які не приєдналися до санкцій, таким, як Китай чи Індія. Звісно ж, у таких умовах ці держави виторговують у росії знижку, однак вона не є захмарною. До прикладу квітневі поставки російської нафти ССТО до КНР продалися з премією $2,50 за барель до Brent, тобто за ті ж самі $67 за барель.
І хоча ціни на нафту продовжують затяжне падіння на тлі тарифної політики Трампа, однак зараз все одно ідеться про показники у $67-70 за барель.
Про що свідчить ця ситуація у контексті російської бюджетної спроможності вести війну? Яким чином на росію можна тиснути шляхом зміни ситуації на нафтовому ринку? І чи можливо це взагалі? Адже, схоже, що зменшення цін на нафту є одним з елементів того тиску, який Трамп начебто підготував для росії на випадок, якщо та відмовиться від його мирних ініціатив. Ці питання Комерсант український задав економічному експерту Олегу Пендзину.
Проблеми в рф почнуться при ціні в $45 за барель
Економіст зазначає, що для росії існує чітка межа рентабельності видобутку нафти, нижче якої економіка держави-агресорки зазнає значних втрат.
“Наразі пряма собівартість видобутку російської нафти становить порядка 37-38 доларів за барель. Це пряма собівартість. Для рф критичним є цифра продажу на рівні 45 доларів”,
– пояснює експерт ексклюзивно для .
Однак очевидно, що такий показник сьогодні виглядає нереальним, адже ринки перебувають на зовсім іншому рівні. І сьогоднішнє зростання цін на нафту, зазначає Пендзин, є абсолютно органічним, оскільки світовий нафтовий ринок надзвичайно чутливий до будь-яких новин щодо російсько-української війни.
“Сьогодні ми маємо ріст цін на нафту, тому що очікування перемир’я поки відкладене”,
– підтверджує Пендзин.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Скасування доларових розрахунків – реальний тиск на росію
Тож очікувати у росіян проблем, пов’язаних із цінами на нафту поки що не варто. Однак “нафтові проблеми” їм усе ж можна створювати. Рішення адміністрації Трампа про зупинку ліцензії на нафтові транзакції є одним із таких кроків, вважає економіст.
“Дуже серйозним ударом по російських доходах від нафти є те, що американці з 12 березня не продовжили протокол 8L Міністерства фінансів США, який дозволяв російським підсанкційним банкам проводити розрахунки за енергоносії в доларах. Весь фінансовий обіг тіньових схем постачання нафти у світі, так званого тіньового танкерного флоту, проходив по цьому протоколу, який ввів Байден ще у 2022 році”,
– пояснює Пендзин.
Економіст підкреслює важливість цього рішення в контексті глобальної торгівлі нафтою.
“Трамп зараз його анулював, не продовжив. Тобто наразі жоден російський банк не може провести розрахунки в доларах по будь-яких поставках нафти. А світові нафтові ринки – вони доларові”,
– зазначає експерт.
Потрібні інші заходи
На думку Олега Пендзина, це може бути першим кроком у стратегії Трампа щодо примус росії до перемир’я.
“Мені здається, що цей момент є першою ознакою того, як Трамп починає тиснути на росію з точки зору досягнення цього 30-денного перемир’я, яке Трамп поставив собі в якості першої нагальної мети”,
– каже він.
Водночас цей крок працює досить неоднозначно. З одного боку, він створює проблеми російському тіньовому флоту, але водночас і працює на зростання нафтових цін.
“Таким чином, ці обсяги нафти, що йшли тіньовим танкерним фотом, зараз не можуть розраховуватися в доларах. А це означає, що вони не будуть куплені споживачами, а отже з’явиться певний дефіцит на ринку нафти. Це уже призвело до зростання ціни на нафту на світовому ринку. Приблизно так це працює”,
– розгорнуто пояснює економіст.
Водночас експерт вважає, що поточних заходів може бути недостатньо для досягнення бажаного результату – примусу росії до перемовин і 30-денного перемир’я.
“Подивимося подальші кроки, тому що однозначно того, що ми зараз чуємо і бачимо, буде недостатньо. Я думаю, що Трампу треба буде вигадувати нові, достатньо серйозні методи тиску на рф, щоб примусити їх до 30-денного перемир’я”,
– підсумовує Олег Пендзин.