Збройні Сили України продовжують наступ на прикордонні райони Курської області росії. Вже сьому добу українські підрозділи ведуть бойові дії, і за деякими даними, вони просунулися на глибину до 30 км на окремих напрямках. На цьому тлі 11 серпня на Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС), яка контролюється російськими військами, сталася пожежа. Це викликало хвилю питань: чи можуть бути пов’язаними ці події, і що саме намагається нам сказати російська сторона, влаштовуючи цю пожежу? Комерсант український звернувся до експертів, щоб проаналізувати ситуацію.
Ніякої паніки: ЗАЕС як інструмент шантажу
Експерт з питань енергетики Володимир Омельченко наголошує, що пожежа в градирні ЗАЕС не становить значної загрози, оскільки сама градирня розташована на безпечній відстані від енергоблоків, і всередині неї немає нічого, що могло б вибухнути.
“Поки що ніякої паніки робити не потрібно. Загорілася градирня – це така величезна споруда, башта, в якій відбувається охолодження теплоносія. Вона знаходиться в 1,5 км від найближчого блоку. І там всередині градирні немає нічого, що могло б вибухати. Можливо, там рашисти розмістили якусь зброю, але цього ми не знаємо”,
— пояснив Омельченко в ексклюзивному коментарі , додавши, що цей інцидент, ймовірно, є частиною інформаційної кампанії росії, спрямованої на міжнародну спільноту з метою тиску на Україну.
На його думку, Запорізька АЕС вже давно використовується російською армією як інструмент шантажу. Він підкреслив, що кожного разу, коли ситуація на фронті стає несприятливою для росії, вона починає активніше використовувати фактор ядерного тероризму на ЗАЕС. У цьому контексті, прорив українських військ у Курській області може бути особливо болючим для російської сторони, що і стало причиною для організації цієї провокації.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Підготовка до масштабної провокації?
Політолог Володимир Цибулько вважає, що пожежа на Запорізькій АЕС може бути частиною ретельно спланованої інформаційної та психологічної операції, яка готує ґрунт для більш масштабної провокації – уже на Курській АЕС. За його словами, інсценування пожежі на ЗАЕС мало на меті створити картину загрози, що може бути використана для звинувачення України в обстрілах атомних об’єктів.
«Це, насправді, створення такої загрозливої картинки про те, що рф може вчинити підривні дії на самій атомній, і звинуватити в обстрілах Україну. Це демонстрація такої моделі, бо вони звезли в градирню шини, підпалили, створили вражаючу картинку з димом, який валить із градирні, і це мало спричинити неймовірну паніку»,
— пояснює Цибулько в коментарі .
Політолог не виключає, що цей інцидент є своєрідною репетицією для можливого втілення сценарію на Курській АЕС, де українські війська вже просунулися вглиб на кілька десятків кілометрів. За його словами, росія може використати аналогічну провокацію на Курській АЕС, аби посилити тиск на Україну з боку міжнародної спільноти, або навіть виправдати внутрішні політичні рішення, такі як мобілізація чи зміна стратегічних цілей війни.
«Мені здається, що вони готують, таким чином, якусь картинку для Курщини, для Курської АЕС. Щоб потім звинуватити українців в обстрілі Курської АЕС»,
— підкреслює Цибулько.
Судячи з його слів, ці “внутрішні рішення” можуть виявитися навіть цілком позитивними і бажаними для України. Експерт нагадує про сценарій, який раніше озвучував російський політолог Валєрій Соловєй. Той говорив про можливість техногенної катастрофи в росії з метою зміни внутрішньої політики.
“Один із сюжетів – техногенна катастрофа на території самої рф, що дозволить їм переорієнтувати настрої населення всередині країни: мовляв, нам треба рятувати саму росію, нам не потрібні ті землі… Зараз, наскільки мені відомо, з Курської АЕС прибрали всіх “зайвих” працівників. Чому б їм не вчинити щось схоже на імітацію такої пожежі на Запорізькій АЕС – в Курську – щоб залякати населення. Мовляв, велика катастрофа всередині рф, і нам треба згорнутися всередину, умовно кажучи”,
– описує сценарій Цибулько.
Таким чином, експерти сходяться в тому, що інцидент на ЗАЕС не є випадковим. Він може бути частиною більш масштабної стратегії росії зі створення напруженості та маніпулювання міжнародною громадською думкою. Крім цього, подібні дії можуть бути спрямовані на створення приводів для нових дипломатичних кроків або навіть внутрішньої політичної переорієнтації росії.
Достеменно можна сказати лише одне: доки ЗАЕС знаходиться під контролем росії, ні про яку ядерну безпеку в Європі, та й усьому світі, не може бути й мови.
“Доки Україна не відновить територіальну цілісність і контроль над Запорізькою атомною електростанцією – найбільшим атомним об’єктом у Європі – постійні панічні страхи та високий ризик ядерної аварії залишаються жахливою реальністю”
Глава МЗС Естонії Маргус Тсахкна