ЗСУ отримає безпілотники від американської компанії. Угоду профінансує Велика Британія

7 Березня 12:49

Удосконалені ударні безпілотники Сили оборони України отримають завдяки угоді, яку британський уряд уклав з англо-американською оборонною технологічною компанією Anduril. Про це повідомляється на сайті уряду Великої Британії, інформує Комерсант український.

Британський міністр оборони Джон Хілі відвідав компанію Anduril, яка постачатиме безпілотники, напередодні перед зустріччю у Пентагоні зі своїм американським колегою Пітом Хегсетом.

Контракти з виробником укладено на загальну суму у майже 30 мільйонів фунтів стерлінгів. Компанія Anduril UK поставлятиме передові безпілотники Altius 600m і Altius 700m. Це ударні дрони, вони обстежують територію перед тим, як виявити і вразити ціль.

Контракт з Anduril UK уклало Міністерство оборони Великої Британії від імені Міжнародного фонду для України (IFU), яким керує Великобританія. Наразі кошти фонду становлять понад 1,3 мільярда фунтів стерлінгів, які надійшли від 10 інших країн. Велика Британія внесла 500 мільйонів фунтів стерлінгів.

У британському уряді також нагадали про те, що в січні від імені Міжнародної коаліції дронів, яку спільно очолюють Велика Британія та Латвія, було проанонсовано відправку в Україну 30 000 безпілотників.

Коаліція дронів днями оголосила новий міжнародний тендер

Предметом цього, вже третього, тендеру стали мультироторні розвідувальні дрони тактичного рівня. Українські компанії, як і у серії тендерів на дрони-перехоплювачі та FPV-дрони, можуть подавати заявки. Прийом пропозицій триває до 17 березня.

Для перегляду технічних вимог та участі у тендері компанії потрібно зареєструватись на порталі Міністерства оборони Великої Британії Defence Sourcing Portal та обрати для подачі заявки лот Drone Capability Coalition – Tactical Multirotor ISR UAV.

Сили оборони України мають нагальну потребу в мультироторних ISR тактичного рівня, саме тому Коаліція дронів вирішила зосередити увагу на цих дронах. Завдяки їм військові можуть розвідувати місцевість та підвищувати ситуаційну обізнаність своїх підрозділів.

Нагадаємо, у попередньому тендері було два лоти – покращені FPV та дрони-перехоплювачі. Тоді у конкурсі вперше змогли взяти участь українські виробники. За його результатами, на лот FPV-дронів було відібрано 14 компаній, а у лоті перехоплювачів – 5 компаній. У січні-лютому ці моделі пройшли тестування у Латвії. Далі найкращі засоби будуть протестовані в Україні та у випадку підтвердження заявлених характеристик Міністерство оборони Великої Британії укладе договори на масові закупівлі за рахунок Спільного фонду Коаліції дронів.

Коаліцію дронів сформували у лютому 2024 року під час 19-ї зустрічі у форматі Рамштайн. Цю ідею запропонувала Латвія. Разом із Великою Британією вони координують роботу ініціативи. Зараз у ній налічується 18 країн.

Що робиться в межах Міжнародного фонду для України, яким керує Велика Британія

Союзники та партнери зобов’язалися виділити для International Fund for Ukraine (IFU) понад 190 мільйонів фунтів стерлінгів додаткового фінансування, а саме:

67 мільйонів фунтів стерлінгів від Данії на засоби, включаючи дрони, системи ППО та навчальне обладнання;

59 мільйонів фунтів стерлінгів від Норвегії на спеціалізовані можливості, включаючи дрони та морську підготовку;

43 мільйони фунтів стерлінгів від Португалії на дрони для розвідки й спостереження;

20 мільйонів фунтів стерлінгів від Швеції на ремонт самохідних артилерійських систем Archer і морську підготовку;

4 мільйони фунтів стерлінгів від Німеччини на морську підготовку;

1 мільйон фунтів стерлінгів від Ісландії на фінансування берегових радарів.

Україна – найбільший виробник бойових дронів в світі

У 2025 році в Україні планується виробити 2,5 млн бойових безпілотників і над цим працюють 500 українських компаній. Такі дані наводив глава українського уряду Денис Шмигаль.

За його словами, йдеться не лише про FPV-дрони та Mavic, а й про роботизовані системи, зокрема РЕБ-системи, які створюють радіоелектронний захист на полі бою.

Василевич Сергій
Редактор