Зростання попиту на українські доларові облігації: роль виборів у США

24 Жовтня 11:18
РОЗБІР ВІД Комерсант український

На фінансових ринках України спостерігається підвищений попит на українські цінні папери, особливо доларові облігації, що свідчить про оптимістичні настрої інвесторів. Однією з причин цього є очікування на потенційну перемогу Дональда Трампа на виборах у США. Інвестори сподіваються, що він зможе сприяти швидшому завершенню війни, що підвищує привабливість українських боргових зобов’язань. Про ситуацію на українському ринку цінних паперів та очікування інвесторів Комерсант український розпитав у економіста та колишнього радника президента України Олега Устенко.

За даними Bloomberg, цього місяця українські облігації зросли майже на 6%, ставши одними з найкращих активів на ринку, а їхня вартість наближається до 50 центів за долар.

Варанти, що пов’язані з економічною ефективністю України, торгуються вище 70 центів за долар, досягнувши найвищого рівня з моменту повномасштабного вторгнення росії у 2022 році, коли їхня вартість впала нижче 15 центів.

Фонди купують облігації у сподіванні, що президентство Трампа сприятиме швидшому укладанню миру, зазначив Дмитро Божко з Dragon Capital у Києві.

«Ця ідея широко поширена на ринку. Особливо в центрі уваги знаходяться облігації на випадок непередбачених обставин, термін погашення яких припадає на 2035 і 2036 роки», — сказав він, маючи на увазі облігації, випущені після угоди про реструктуризацію боргу в серпні.

Угода між тримачами облігацій і урядом України в серпні про реструктуризацію $20 млрд боргу, який не було повернуто, додає оптимізму серед інвесторів. Однак деякі кажуть, що купують борги попри можливе повернення Трампа, а не завдяки цьому.

Економіст та колишній радник президента України Олег Устенко зазначає, що даний тренд викликаний низкою факторів, які можуть вплинути на довгострокову фінансову стабільність країни.

“З одного боку, те що ми дійсно бачимо на ринку, а ми бачимо зростання попиту на українські цінні папери. Але, на мій погляд, є кілька речей” – зазначає Устенко.

За його словами, в глобальній перспективі Україна має всі шанси на вихід із війни та значне економічне зростання.

“Перша річ – це те, що в глобальній, довготерміновій перспективі очікується, що Україна в кінці кінців вийде з війни, Україна буде демонструвати такий значний економічний ріст, що буде означати що ВВП в абсолютному вирізі буде збільшуватися, якщо він буде збільшуватися в абсолютному вирізі – наші борги будуть залишатися на попередньому рівні… Тобто це означає, що в принципі співвідношення боргів до ВВП буде зменшуватися. Це перше”, – заявив експерт.

Друге питання стосується реструктуризації боргів України, яку було проведено в серпні 2024 року. Це демонструє, що країна приділяє увагу середньо- та довгостроковим перспективам обслуговування боргів, включаючи євробонди вартістю 20 млрд доларів.

“Навіть не дивлячись на ту реструктуризацію, яку ми провели в серпні поточного року по нашим європейським облігаціям, ми показали, що це завжди для нас знаходиться в полі нашого зору, що країна думає з точки зору такої середньої і довгострокової перспективи, яким чином будуть обслуговуватися борги. Це те, що було зроблено в серпні, те що було реструктуризовано європейські бонди – вартістю 20 млрд дол, це означає що приділяється увага цій політиці і, відповідно, навіть якщо ідуть паралельно розмови з приводу того, що треба буде проводити у поствоєнний період часу конференцію стосовно взагалі перегляду нашого боргу, що скоріш за все не буде стосуватися нашого приватного боргу, вірніше державного боргу, який знаходиться у приватних руках, серпень цього року це продемонстрував. Відповідно, це означає, що можна довіряти і можна купувати” – додає експерт.

Устенко також акцентує увагу на тому, що українські боргові зобов’язання, зокрема європейські облігації, торгуються з істотним дисконтом.

“Третє – це те, що я звернув би увагу, не дивлячись ні на що, всі наші цінні папери, боргові наші зобов’язання, а ми з вами говоримо про європейські облігації – вони торгуються з колосальним дисконтом. Дисконт достатньо високий по всіх паперах, і тих, які відносяться до групи, що були випущені ще в 2015 році, коли відбулася та перша велика реструктуризація. І нові, які зараз були випущені, цінні папери – те, що було обміняно одне на інше – все це дає таке відчуття, що якщо щось торгується з колосальним дисконтом, але цей дисконт, скажімо, набагато менший, ніж був на початку війни”, – заявив економіст.

За його словами, на початку війни цей дисконт складав 80%, а зараз цей дисконт вдвічі менший, але він все одно суттєвий.

“Теж правда, що коли є такий дисконт, то всі розуміють, що ризик все одно є високим. Не буває такого, що цінні папери торгуються з високим дисконтом, а при цьому ризику немає. Всі розуміють, що ризик високий. Але, якщо говорити про довготривалу перспективу, то знову таки інвестори вважають, що можна це купувати, прийняти на себе такий ризик, бо прибуток, який можна буде отримати на цю інвестицію, він буде перекривати ризик, який є”, – пояснив Устенко.

Інвестори, готові прийняти ці ризики, адже вважають, що потенційний прибуток може перевищити ймовірні втрати.

“Ще додатково я б додав, що загальне таке очікування по світу, що інструменти подібного плану вони є не достатньо прибутковими, а тут є достатньо високий рівень прибутку і знову таки ризик, і в умовах коли є багато фондів, які диверсифікують свої портфелі – вони погоджуються купувати навіть високоризиковані папери – наші папери”, – додав він.

Устенко також зазначає, що частина інвесторів може діяти на підставі очікувань, пов’язаних із можливою перемогою Трампа. Зважаючи на те, що інвестори можуть підходити до ситуації з оптимістичними настроями, у їхньому сприйнятті можливості перемоги Трампа відіграє важливу роль очікування завершення війни.

“Що стосується взагалі того, чи можна сказати, що це від того, що очікують на перемогу Трампа – я б допустив би, що частина інвесторів знаходиться в тій логіці, що Трамп, якщо виграє, він там обіцяв, що навіть до того, як він прийде в овальний кабінет, буде досягнуто домовленостей, війна буде закінчена. Частина інвесторів може так думати частково ірраціонально, бо всі, і особливо інвестори, намагаються все-таки дотримуватися більш оптимістичної точки зору. Їх такий природній оптимізм означає, що вони бачать цю інформацію”, – пояснює він.

Подальша оцінка ситуації свідчить про невизначеність.

“Якщо далі оцінювати, все що відбувається, можна дати 50 на 50. Трамп приходить в овальний кабінет, або Харріс. І, враховуючи це, ті хто дотримується більш оптимістичної точки зору стосовно перемоги Трампа – не просто розвитку всього, а саме перемоги Трампа і довіряють тому, що він говорить, вони вважають, що можна купувати, не дивлячись на ризик, але тоді вони будуть вважати що цей рівень ризику для них нижчий, у порівнянні з іншими сценаріями розвитку”, – резюмує Устенко.

Дзвенислава Карплюк
Редактор