Зростання після падіння: нелегальний ринок тютюнових виробів знову відновлюється
7 Квітня 14:21
Після року поступового зниження, у лютому 2025-го нелегальний ринок тютюнових виробів в Україні знову показав зростання – до 14,1%. Про це свідчать дані проєкту «Моніторинг нелегальної торгівлі тютюновими виробами в Україні», що проводить Kantar Україна на замовлення провідних вітчизняних виробників тютюнових виробів, інформує Комерсант український.
Річні втрати державного бюджету України оцінюються у 24,2 млрд грн, а обсяг тіньового ринку сигарет в Україні становить понад 5 млрд шт.
«Спостерігається помітне зростання частки нелегальної тютюнової продукції з маркуванням Duty Free або експортного призначення, яка нелегально продається в Україні. У лютому 2025 року вона становила 6,4%. Також бачимо більше випадків контрафакту, у тому числі з підробленими акцизними марками. Ринок знову демонструє адаптивність, а структура нелегального сегмента змінюється досить швидко» – коментує Тетяна Свердлик, аналітикиня Kantar Україна.
Вироби з підробленими акцизними марками
Ознаки підроблених акцизних марок має третина контрафактної продукції -33%.
З цієї частки 25% (за написом на упаковці) вказані, як виготовлені компаніями Marshall Finest Tobacco/United Tobacco/VK Tobacco FZE.
Ще на 8% такої продукції як виробник вказується «Українське тютюнове виробництво».
Нелегальні вироби під прикриттям Duty Free
55% нелегальної продукції марковані надписом Duty Free або ж призначені для експорту і нелегально продаються в Україні.
Згідно з написом на упаковці, така продукція вироблена Винниківською тютюновою фабрикою.
Основні торгові марки цієї групи:
– Compliment (50%),
– Lifa (5%).
Решта 45% цієї нелегальної категорії – продукція з невизначеним виробником. Серед найпоширеніших брендів:
– Marshall (25%),
– Urta (9%),
– Brut (6%).
Де найактивніше торгують контрафактом
Найбільші обсяги торгівлі нелегальними тютюновими виробами традиційно фіксуються у шести областях, які разом формують 73% ринку такої продукції:
Дніпропетровська область – 28%,
Одеська – 16%,
Львівська – 9%,
Харківська – 8%,
Київ і Київська область – 7%,
Хмельницька – 5%.
Де найчастіше продаються нелегальні цигарки
На початку 2025 року більшість нелегальних тютюнових виробів (68%) продовжує продаватися через кіоски та магазини — ця тенденція зберігається з минулого року:
– Кіоски – 39%,
– Магазини – 28%,
– Вулична торгівля – 14%,
– Відкриті ринки – 11%.

Якою є офіційна реакція на зростання нелегальної торгівлі
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев констатує, що результати, на жаль, є невтішними.
«Нелегальний ринок частково відіграв своє попри надважку роботу ДПС і БЕБ, проведену у 2024 році – тоді зниження нелегального ринку було на третину. Вимагаю негайної реакції від ДПС та БЕБ. Дуже легко втратити ті перемоги над тінню, що далися нам так важко!», – наголосив посадовець.
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев також анонсував відповідне засідання профільного комітету.