Знижка для “ухилянтів”: додаткові кошти для бюджету або шлях до зловживань. Пояснення адвоката
4 Листопада 19:57Верховна Рада України планує впровадити знижку в розмірі 50% для осіб, які порушили правила військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Однак це стосується лише тих, хто добровільно визнає своє порушення та сплатить штраф від ТЦК. Про це йдеться в проєкті закону №12093. Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував затвердити цей документ у першому читанні.
Трішки важливих даних. Наприклад, за інформацією “Судово-юридичної газети”, понад 6 мільйонів військовозобов’язаних громадян не оновили свої контактні дані, зокрема, йдеться про номер телефону, електронну пошту та актуальну адресу проживання, що було вимогою закону про посилення мобілізації.
Нагадаємо, що за порушення правил військового обліку передбачений штраф у розмірі від 17 000 до 25 500 гривень. Йдеться, зокрема, про неявку за повісткою, відмову у військовому обліку, у проходженні ВЛК тощо. Однак в уряді пропонується надати можливість громадянам сплатити лише 50% від мінімального штрафу за відповідними статтями. Таким чином, замість 17 000 гривень вони зможуть сплатити лише 8 500 гривень. Важливо, що ця знижка буде доступна лише для тих, хто звернеться до територіальних центрів комплектування (ТЦК) за власною ініціативою та тим особам, яким запропонують сплатити такий добровільний штраф у самому ТЦК.
На думку авторів законопроєкту, це має стимулювати військовозобов’язаних громадян виконувати свій громадянський обовʼязок, дотримуватись правил військового обліку, а також допоможе поповнити державний бюджет коштом штрафів. Однак чи насправді все так просто і прозоро, як це подають українські законотворці, розбирався Комерсант український.
«Хороший маркетинговий хід від держави»
Адвокат Ігор Фещенко в ексклюзивному коментарі для оцінив цей законопроєкт як окремий хороший маркетинговий хід від держави для поповнення державного бюджету. Він також підкреслив, що така ініціатива може допомогти уряду розв’язати фінансові питання.
«Я вважаю цей законопроєкт грамотним маркетинговим ходом від держави для поповнення Державного бюджету, водночас з іншого боку — як наслідок провального впровадження Законом № 3696-IX надмірно високих розмірів штрафів за порушення правил військового обліку аж до 25 500 грн», – каже адвокат.
Загалом проєкт закону пропонує дати можливість порушникам правил військового обліку сплатити не менше 50% штрафу (не менше 8500 грн), при цьому, наголошує Фещенко, постанова у справі про адміністративне правопорушення не направлятиметься у виконавчу службу для блокування рахунків порушників та примусового перерахування з них коштів на рахунок ТЦК та СП.
«Проте, щоб це відбулося, Верховна Рада може поставити кілька умов: порушник має самостійно визнати себе «порушником», тобто подати заяву про надання згоди на притягнення до відповідальності, а після винесення постанови у справі про адміністративне правопорушення — сплатити 50% штрафу протягом 10 календарних днів з дня набрання постановою законної сили», – пояснює адвокат.
Головні ризики законопроєкту та до чого тут знову ТЦК та СП
Фещенко також звертає увагу і на ризики, пов’язані з реалізацією цього законопроєкту.
“Законопроєкт допускає можливість працівників ТЦК та СП не направляти постанову у справі про адміністративне правопорушення. Це може стати шляхом до зловживань”, – додає Ігор Фещенко.
Він зауважив, що ненаправлення постанови порушнику може призвести до неможливості сплати штрафу у встановлений строк і, як наслідок, до стягнення штрафу у повному розмірі — 17 000 грн.
За словами адвоката, новий законопроєкт може стати потужним інструментом для поповнення бюджету, але його реалізація залежатиме від дотримання умов та сумлінності працівників ТЦК.
“Це може викликати певні зловживання, що виключить реальні можливості для тих, хто намагається виправити ситуацію”, — зазначає адвокат.
Як проходитимуть судові процеси?
За словами адвоката Ігоря Фещенка, розгляд таких справ відбуватиметься закрито, а основними доказами виступатимуть відомості з Єдиного державного реєстру (ЄДР) призовників, військовозобов’язаних та резервістів. І такі зміни, за його словами, можуть ускладнити ситуацію для військовозобов’язаних.
“Навіть поважні причини або повідомлення про обставини, що заважали прибуттю, не блокуватимуть можливість нескладання протоколу на особу”, — зазначає Фещенко.
Протокол не складатиметься у тих випадках, якщо особа подала відповідну заяву, в якій вона не оспорює допущене порушення та згодна на притягнення її до адміністративної відповідальності за її відсутності.
“Проте, якщо особа під час винесення на неї постанови оспорить вчинене правопорушення і штраф, що на неї накладається, протокол повинен бути складений”, — наголошує адвокат.
Справа про адміністративне правопорушення розглядається у п’ятнадцятиденний строк з дня одержання органом протоколу та інших матеріалів справи. Проте планується скорочення цього терміна до трьох днів, якщо надійшла відповідна заява від особи про визнання своєї вини. У разі вчинення правопорушення, особа зможе звернутися до ТЦК та СП з заявою про його визнання, і протягом трьох днів буде винесена постанова.
Основні перестороги від адвокатів
Водночас Фещенко висловлює сумніви щодо перевірки надходження сплаченого штрафу, адже якщо штраф сплачується протягом 10 календарних днів з дня набрання законної сили, постанова вважається виконаною.
“Однак, я не впевнений, яким чином перевірятимуть надходження оплати штрафу. Постанова може бути направлена особам, але це не є обов’язковим. У разі несплати штрафу протягом 30 днів, постанова підлягає примусовому виконанню”, – резюмує Фещенко.
Загалом за словами адвоката, знижені штрафи за порушення військового обліку можуть стати компромісом для багатьох громадян, що дозволить уряду розв’язати фінансові питання. Проте важливо враховувати, що цей крок також став наслідком неефективності попередніх законодавчих ініціатив, які передбачали надмірно високі штрафи. А закритий розгляд справ і можливість нескладання протоколів у випадках, коли особа подала заяву, можуть негативно позначитися на правовій захищеності громадян. Водночас як можлива непрозорість процесу може спричинити додаткові труднощі та несправедливості у притягненні до адміністративної відповідальності.
Автор — Даріна Глущенко