Знесення Садиби Зеленських: Верховний Суд ухвалив резонансне рішення (фото)
26 Листопада 18:28Верховний Суд визнав зруйнування київської Садиби Зеленських в липні 2024 року законним. Про це повідомив активіст і пам’яткоохоронець Дмитро Перов на своїй сторінці у Facebook, передає Комерсант український.
За його словами, відповідне рішення, після більше як пів року роздумів, приняла колегія суддів на чолі з Андрієм Рибачуком. Зокрема, суд визнав видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію Садиби законним. І це, попри те, що будівля таки отримала статус памʼятки історії та архітектури. А єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках, згідно з законом, є виключно їх реставрація.
Дмитро Перов підкреслив, що суддя Андрій Рибачук свого часу став відомим тим, що в 2021 році допоміг повернутися на посаду Олександру Тупицькому. Тоді Рибачук у складі колегії суддів скасував Указ Президента України Володимир Зеленський про відсторонення Тупицького з посади Голови Конституційного Суду за підозру у вчиненні злочину. Також суддя 2023 року дозволив будівництво на території заповідника Боржава.
Що відомо про Садибу Зеленських у Києві
Садиба Маліна, або садиба Зеленських — це двоповерхова будівля в Києві на вулиці Олександра Кониського (колишня назва — Тургенєвська), 22, збудована наприкінці 19 століття з дерева та обкладена цеглою. Одна з найстаріших будівель на вулиці Кониського та остання дерев’яна будівля вулиці.
Будівля була збудована наприкінці XIX століття як садиба купця та професора Василя Миколайовича Малініна. Василь Малінін володів садибою щонайменше двадцять років. Чотири роки (1911—1915) в садибі проживала родина міщанина та почесного громадянина Євмена Микитовича Зеленського.
Спочатку будова була одноповерховою. Наприкінці 1980-х — на початку 1990-х років над ним надбудували мезонін.
Садибу Зеленських знесли 19 липня 2024 року. Руйнування чергової історичної памʼятки в центрі міста збурило суспільство. Під стіни КМДА, на наступний день вийшло понад 1000 людей. Це стало одним з наймасовіших протестів на збереження та захист культурної спадщини за час повномасштабного вторгнення росії в Україну.
23 липня 2024 року, за чотири дні після знесення будівлі, Міністерство культури та інформаційної політики України надало Садибі статус пам’ятки архітектури.
Що передувало знесенню Садиби Зеленських
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам’яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам’ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста.
Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс “Тургеневъ”.
23 липня правоохоронці оголосили підозру 32-річному співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку. У прокуратурі зазначили, що попри арешт історичної будівлі, підозрюваний залучив будівельну фірму, якій надав вказівку на демонтаж будівлі.
Зауважимо, що наприкінці жовтня 2024 року у КМДА заявили, що власники за свій кошт відновлять знесену ними влітку садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22. Це буде можливо після закінчення слідства, відкритого за фактом знищення історичної будівлі.