Змова чи економія: Держдеп США спростовує знищення даних про викрадення українських дітей росіянами
20 Березня 10:18
Дані про викрадення українських дітей, зібрані в рамках проєкту Єльського університету, залишаються доступними, незважаючи на припинення фінансування США. Про це заявила речниця Державного департаменту США Теммі Брюс, повідомляє Комерсант український з посиланням на Європейську правду.
Адміністрація США дійсно припинила фінансову підтримку ініціативи Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, яка відстежувала депортацію дітей з окупованих територій України.
“Фінансування було скорочене на основі оцінок, які ми робили стосовно всього фінансування, чи відповідало воно нашому баченню сприяння американським інтересам”,
– підтвердила Брюс.
Але вона спростувала чутки про видалення зібраної інформації.
“Можу сказати, що теорії змови чи острахи стосовно того, що були видалені якісь дані, не є правдою. Це не так. Дані є, вони не були у віданні Держдепу, ми знаємо, хто керував даними та сайтом. Ми точно знаємо, що дані не видалені і не загубились”,
– заявила речниця.
Водночас вона не уточнила, чи мають, як і раніше, доступ до цих даних співробітники проєкту з університету та члени інших зацікавлених організацій, зокрема міжнародних.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Звинувачення адміністрації Трампа у знищенні доказів викрадення українських дітей
Адміністрація Трампа опинилася в центрі чергового скандалу після звинувачень у знищенні ключових доказів щодо викрадення українських дітей росіянами. Reuters повідомила, що США зупиняють проєкт, який допомагав відстежувати українських дітей, викрадених росією. А The Independent взагалі звинуватив Державний департамент США у видаленні зібраних доказів, які мали вирішальне значення для розслідування воєнних злочинів росії.
Джерело з університету стверджує, що знищені матеріали мали використовуватися для зусиль з порятунку приблизно 35 000 викрадених дітей та їх повернення в Україну, а також для судового переслідування відповідальних осіб, включаючи президента росії Владіміра Путіна.
“Вони [Держдепартамент] видалили доказову базу для ордера на арешт Путіна… Зробили вони це випадково, чи навмисно – це неабияка послуга”,
– зазначило джерело.
Деталі можливих воєнних злочинів зберігалися у високозахищеній базі даних під кодовою назвою “Цезар”. Через припинення фінансування дослідники та юристи проєкту також були змушені припинити обмін даними з Європейським Союзом, який розслідує викрадення дітей через ЄВРОПОЛ, що підірвало міжнародні зусилля з притягнення винних до відповідальності.
Експерти Єльського університету попереджають, що такі дії можуть призвести до кримінальної відповідальності адміністрації Трампа, оскільки знищення доказів воєнних злочинів заборонено міжнародним правом та законодавством США. Особливо гострою проблемою є те, що видалення цих даних перешкоджає не лише судовим процесам, але й активним зусиллям з фізичного повернення дітей через лінію фронту.
Викрадення українських дітей росією
1 лютого 2024 року Генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив, що протягом війни росія примусово вивезла з україни під виглядом “гуманітарних операцій” 19 546 дітей.
“Цих дітей не просто переміщують, а й позбавляють української ідентичності: надають російське громадянство, влаштовують у російські сім’ї, змушують проходити перевиховання російською мовою, забороняють їм розмовляти українською. Хлопчиків-підлітків часто змушують брати участь у програмах мілітаризації”,
– повідомив Костін.
Водночас ця оцінка масштабів викрадення українських дітей є не єдиною і точно не найвищою. Зокрема сама головна організаторка цих викрадень, так звана уповноважена з прав дитини в рф, Марія Львова-Бєлова, ще влітку 2023 року називала цифру у 744 тисячі “прийнятих рф” українських дітей. Росія не надає щодо цього процесу жодних даних і ні перед ким не звітує, тому перевірити правдивість цієї заяви практично неможливо.
Уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук ставить під сумнів цифру, названу Бєловою, і вважає, що це стандартне перебільшення російської пропаганди. За підрахунками ж української сторони, може йтися про 200-300 тисяч викрадених українських дітей. Ці підрахунки приблизні, оскільки йдеться про дітей з окупованих територій і інформація про них збирається у найрізноманітніші способи.
Однак абсолютно точні дані щодо викрадення, включно з персональними даними, в української сторони є лише щодо 19 546 дітей. Саме тому офіційно озвучується ця цифра, хоча усі розуміють, що вона є досить далекою від реальності.
Президент України Володимир Зеленський зробив повернення українських дітей з росії пріоритетом у переговорах про припинення вогню та довгострокові мирні переговори між Україною, США та рф.