Зміни в автострахуванні: Рада підтримала пільги для певних категорій

25 Лютого 14:55

Сьогодні, 25 лютого, Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №12295-д щодо автострахування, який передбачає компенсації витрат для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни. Про це повідомив голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, інформує Комерсант український

За його словами, законопроєкт спрямований на посилення соціального захисту та підтримку учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни та їхніх родин.

Так, відповідно до законопроєкту, учасники бойових дій та особи з інвалідністю внаслідок війни отримають право на повне покриття витрат на страхові премії за автоцивілкою за рахунок держбюджету.

Це правило діятиме під час дії воєнного стану та ще рік після його завершення.

Крім того, особи з інвалідністю внаслідок війни отримають знижку 50% на автоцивілку, якщо їхній автомобіль має об’єм двигуна до 2500 куб. см або потужність електродвигуна до 100 кВт.

Також учасники бойових дій та особи з інвалідністю отримають тимчасове звільнення від обов’язку мати договір обов’язкового страхування на транспортний засіб до 30 червня 2025 року.

Зауважимо, ціни на поліси обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності власників наземних транспортних засобів після набуття чинності нового закону з 1 січня 2025 року зросли в середньому від 70% до 100%.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Інші зміни в “автоцивілці”

Зміни щодо обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автовласників (ОСЦПВ) з 1 січня торкнулися не лише пільговиків, а й усіх власників автівок.

Підвищення лімітів страхових виплат

З 2025 року максимальні суми компенсацій збільшуються:

  • для відшкодування майнової шкоди — до 250 тис. грн на потерпілого (1,25 млн грн на подію);
  • для компенсації шкоди здоров’ю — до 500 тис. грн на потерпілого (5 млн грн на подію).

У 2026 році (або після скасування воєнного стану) ліміти зростуть ще більше:

  • по шкоді майну — до 2 млн грн на подію;
  • по шкоді життю і здоров’ю — до 1 млн грн на потерпілого та 20 млн грн на подію.

Пряме врегулювання збитків

Якщо водій не є винуватцем ДТП, його збитки відшкодовуватиме страхова компанія, з якою укладено поліс. Страховики самостійно стягуватимуть кошти з компанії-винуватця аварії. Наразі ця опція доступна лише як додаткова послуга, але з 2025 року стане базовою.

Скасування франшизи

Франшиза, тобто частина збитків, яку винуватець покриває самостійно, більше не застосовуватиметься.

Вільне ціноутворення

Вартість полісів формуватимуть самі страхові компанії за індивідуальними тарифами. Вони враховуватимуть такі фактори, як вік і досвід водія, історія ДТП, тип та вік автомобіля, місце реєстрації тощо.

Чому дорожчає “автоцивілка”?

На ринку прогнозують, що з 2025 року середня вартість полісів зросте в 2-2,5 раза. Якщо сьогодні ОСЦПВ для автомобіля з невеликим двигуном у Києві коштує близько 2,2 тис. грн, то у 2025 році сума може становити від 4,4 тис. до 5,5 тис. грн.

Основні причини подорожчання

  • Зростання витрат на відновлення авто через інфляцію та підвищення вартості запчастин і ремонту.
  • Збільшення кількості ДТП на 20% унаслідок інтенсивнішого використання транспорту.
  • Відсутність державного регулювання тарифів: страхові компанії самостійно враховуватимуть ризики кожного водія.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор