Зміна тактики та зволікання Заходу: які умови використовують росіяни для прориву

13 Листопада 12:09
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Днями західні ЗМІ повідомляли, що російська армія за тиждень захопила найбільшу територію з початку 2024 року. Зокрема, про це заявив Bloomberg. Йдеться про понад 200 квадратних кілометрів, які додалися до території, захопленої під час літнього наступу, що спричинило величезні втрати російських військ та техніки.

Згідно з оцінками Bloomberg Intelligence, на основі даних сервісу DeepState, який працює в співпраці з Міністерством оборони України, з 6 серпня Росія захопила 1146 квадратних кілометрів української території. Це майже на чверть більше, ніж за перші сім місяців цього року.

Комерсант український розбирався, за яких умов це могло статися, у чому головна причина та як до цього причетні міжнародні партнери України. 

Росія «бере» кількістю та не зважає на своїх полеглих військових 

Військовий аналітик Дмитро Снєгирьов в ексклюзивному коментарі для Комерсант український пояснив, що на полі бою Збройні Сили України продовжують протистояти російським окупантам, незважаючи на чисельні переваги ворога. За словами Снєгирьова, послаблення на полі битви з боку ЗСУ немає. Водночас він вказує на важливі зовнішні фактори, які впливають на ситуацію.

«Перша проблема — це чисельна перевага російських окупантів у живій силі. Російська Федерація має можливість поповнювати свої війська до 35 тисяч осіб на місяць. Це дозволяє їм мінімізувати числові втрати під час зіткнень із Збройними Силами України», — зазначає аналітик.

За його словами, росія використовує цю перевагу для підтримки бойових дій на всіх ділянках фронту. Друга ключова проблема, на думку експерта, — це тотальна перевага в повітрі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

«Росія має змогу безкарно для себе наносити удари по позиціях Збройних Сил України, використовуючи авіацію та далекобійну артилерію з відстані до 60 км. Це дає ворогу можливість завдавати значних втрат, не вступаючи в зону враження українських ППО», — пояснює Дмитро Снєгирьов.

Окрім цього, важливим чинником є і вогнева перевага росіян, яка зберігається, незважаючи на підтримку України з боку ЄС. Снєгирьов каже, що чеська ініціатива щодо постачання артилерійських снарядів, хоч і важлива, але не змінює суттєво співвідношення вогневих можливостей. Коефіцієнт вогневої переваги у росіян може досягати співвідношення 1:3, а в окремих випадках навіть 1:5.

Росіяни терміново змінюють тактику після важливого наказу путіна 

Снєгирьов наголошує на змінах і в тактиці російських військ. Якщо раніше основними силами були піхотні підрозділи з малою підтримкою бронетехніки, то сьогодні росіяни масово використовують важку бронетехніку. Наприклад, під час останніх боїв в Курській області лише в одній атаці було задіяно до 30 одиниць бронетехніки.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

За його словами, тактика без розрахунку на втрати в техніці та живій силі є свідченням того, що російське командування розуміє, що в них є «обмежене вікно можливостей», яке потрібно використати до інавгурації нового президента США – Дональда Трампа. 

Що чого тут міжнародні партнери та їхня військова підтримка України? 

Окрім того, Снєгирьов звертає увагу і на уповільнений темп військово-технічної підтримки України з боку міжнародних партнерів, що також впливає на хід війни.

«Проголосований Сенатом США законопроект на 61 мільярд доларів підтримки України наразі виконаний лише на 10%. Враховуючи бойові дії з боку росії, це ставить під сумнів швидкість та ефективність західної підтримки», — підкреслив він.

Щодо перспектив російського просування, аналітик зазначив: те, що наразі відбувається на фронті, свідчить про те, що росіяни не зможуть досягти своїх цілей, зокрема, вийти на адміністративні кордони Курської області до 20 січня, тобто до інавгурації Трампа. І такий хід подій на полі битви “є неприємним сюрпризом для Путіна”.

«Тобто пропонується фактично, скажімо так, замороження чи перемир’я по лінії бойового зіткнення з урахуванням і територіальних здобутків України. Це і політична, і військова поразка особисто путіна. Адже потрібно буде визнати факт контролю силами оборони України частини російської території. Тому так поспішають», – підсумовує Снєгирьов.

Отже, підвищена активність російських військ і певні територіальні здобутки свідчать про те, що Кремль не зважає на втрати та активно використовує російських військових як людський ресурс.

Експерти також наголошують і про зміну тактики росіян, які значно збільшили використання важкої бронетехніки. У той же час ЗСУ активно утримують ключові позиції, продовжують стримувати російські атаки, завдаючи серйозних втрат противнику. І така динаміка може стати важливим фактором у визначенні ходу війни. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Даріна Глущенко

Дзвенислава Карплюк
Редактор