“Жоден український політик не підпише угоду про надра з США”, – економіст

3 Квітня 13:52
ДУМКА

Українці можуть не перейматися кабальною угодою про надра, яку нав’язують нам США, оскільки в Україні просто не знайдеться політика-самогубця, який підписав би її. Про це в ексклюзивному інтерв’ю Комерсанту українському сказав економіст Олег Пендзин.

Експерт оцінює положення угоди у її нинішньому вигляді як такі, що практично неможливо виконати, оскільки вони просто позбавляють Україну частини її суверентітету. Тож ніхто із українських посадовців її просто не підпише, вважає він.

“Хто візьме на себе відповідальність визнати боргом ті умовні 115 мільярдів доларів, що нам давав Байден в якості грантів? А хто підпишеться під положенням про спрямування рентних платежів від «Укрнафти» замість державного бюджету в цей чисто умовний американський фонд? А хто, наприклад, погодиться на втрату економічного суверенітету з приводу вето американців на будь-якого інвестора, що буде заходити?”

– риторично запитує економіст.

Він зауважує, що умова про вето США на інших інвесторів також ставить хрест на українських євроінтеграційних прагненнях. Тому загалом цю угоду просто неможливо підписати.

Тож Україні, на думку Олега Пендзина, варто готуватися до нової хвилі хейту та дезінформації від Президента США.

Проєкт угоди між Україною та США: що відомо

У лютому 2025 року Сполучені Штати та Україна досягли попередньої домовленості, спрямованої на спільну розробку та управління мінеральними ресурсами України. Угода, відома як Двостороння угода про встановлення умов для Інвестиційного фонду реконструкції, передбачає створення спільного інвестиційного фонду для відновлення постраждалої від війни економіки України. Основною метою фонду є залучення та реінвестування доходів від значних мінеральних багатств України для сприяння її відновленню та довгостроковій стабільності.

Основні положення проєкту угоди

Створення Інвестиційного фонду реконструкції. Згідно з текстом проєкта угоди, опублікованим газетою The Kyiv Independent, фонд перебуватиме у спільній власності та під спільним управлінням урядів США та України. Частка власності та фінансові інтереси кожної сторони будуть визначені у подальшій угоді про фонд. Управління фондом здійснюватиметься представниками обох урядів, більш детальні умови будуть викладені в наступній угоді.

Внесок України. Україна зобов’язується спрямовувати 50% своїх майбутніх надходжень від монетизації природних ресурсів держави, включаючи мінерали, вуглеводні, нафту, природний газ та іншу видобувну інфраструктуру, до Інвестиційного фонду реконструкції. Ці відрахування триватимуть доти, доки сума не досягне 500 мільярдів доларів США. Важливо зазначити, що поточні джерела надходжень, які вже включені до загального бюджету України, не охоплюються цією угодою.

Роль США. Уряд США прагне підтримувати довгострокові фінансові зобов’язання, спрямовані на розвиток стабільної та економічно процвітаючої України. Це включає в себе інвестиції, фінансові інструменти та інші матеріальні та нематеріальні активи, що мають вирішальне значення для відновлення України. Однак угода не передбачає конкретних гарантій безпеки або продовження поставок озброєнь в Україну; ці питання будуть обговорюватися окремо.

Положення угоди, які бачив депутат Железняк

Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що бачив текст угоди, і той його нажахав.

Депутат детально описав ключові пункти проєкту, які викликають тривогу:

  • Управління 5 людей, 3 з них від США з повним правом вето.
  • Мова вже йде про всі копалини. Тобто там і нафта, і газ, і І нові і існуючи.
  • По всій території України.
  • Мова про видобуток і державними і приватними кампаніями.
  • Гроші конвертуються одразу у валюту.
  • Гроші фонду виводяться закордон. Якщо раптом по причині з нашої сторони щось не дійшло – доплачуємо.
  • Внесок США – вже надана нам допомога з 2022. І вони можуть за своїм рішення отримувати прибуток. А отримують вони «роялті» з Фонду перші (а потім Україна) +4%.
  • Безстроково діє угода. Зміни тільки з дозволу американців можуть бути зміни чи припинення.
  • Права «першої ночі» на всі нові інфраструктурні проекти і право вето на продаж ресурсів іншим країнам.
  • Нічого про гарантії безпеки. Навіть натяки.

Ярослав Железняк, народний депутат

В уряді тим часом запевняють, що угода не передбачає передання прав на користування надрами чи будь-яких прав власності.

За словами Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, рамкова угода між Україною та США не є міжнародним договором у класичному розумінні, а радше політичною домовленістю, яка визначає наміри сторін створити спільний Фонд відновлення інвестицій. 

Остафійчук Ярослав
Редактор