Жест обережності чи ознака слабкості: політологи пояснили, чому путін не з’явився у Туреччині
15 Травня 21:50
Замість путіна — Мєдінський, замість переговорів — пропагандистське шоу. Туреччина готувалася до великої дипломатичної події, але замість прориву світ отримав фарс. Путін так і не прибув, а його помічнику довелося червоніти перед журналістами.
Чому москва не зацікавлена в реальному діалозі, а лише імітує дипломатію – далі у матеріалі «Комерсант Український».
Помічник путіна Володимир Мєдінський — очільник російської делегації — мусив тікати від журналістів під крики “ваш президент боїться приїхати”. І, авжеж, не відповів на запитання. Чому путін не приїхав до Туреччини – турецький політолог Тогрул Ісмаїл назвав причини.
Це не стільки страх, скільки обережність. Хоча Туреччина і вважається нейтральною країною, путін відчуває певні ризики — як правові, так і іміджеві, – Тогрул Ісмаїл
На думку турецького політолога, нічна нарада президента росії із силовиками перед пресою виглядало як заздалегідь спланований сигнал до американської аудиторії, що “росія нібито хоче миру”. Але експерти не піддалися на цю картинку: склад делегації з боку Кремля свідчить про зневагу до самого процесу.
Немає міністра закордонних справ, немає ключових фігур. Здається, делегацію зібрали похапцем. Це контрастує з тим, як діяла Україна — з боку Києва прибули високі посадовці, зокрема міністр оборони Рустем Умеров. Це дипломатичний сигнал: Україна готова до серйозної розмови, — підкреслив Тогрул Ісмаїл.
Крім того, політолог вважає, що така поведінка росії може бути витлумачена як неповага — якщо не до Туреччини, то до самого себе. Адже сам путін погоджувався на переговори та вів відповідну розмову телефоном з Ердоганом.
Ісмаїл також вказав, що, попри зовнішній жест готовності до діалогу, Москва може затягувати процес у надії повторити сценарій 2022 року — з імітацією переговорів і підготовкою до нової ескалації.
У будь-якому випадку дипломатія завжди краща за війну. Але для неї потрібна щира готовність. З боку України така готовність є. З боку росії — наразі її не видно, — резюмує Ісмаїл.
Читайте також: Навіщо росія надіслала до Туреччини “технічну” делегацію та що це означає для України
Переговори у Стамбулі стали частиною пропаганди, а не дипломатії
росія не планувала реального діалогу в Стамбулі, натомість інсценувала переговори задля пропагандистського ефекту. Таку думку в коментарі «Комерсант Український» висловив український політолог Володимир Фесенко.
За його словами, кремль до останнього моменту зволікав з оголошенням складу делегації та навіть не узгоджував базові параметри зустрічі.
Узгодження дати та часу переговорів має відбуватися між усіма сторонами. Цього не було. Росіяни запустили відвертий фейк, спрямований на дискредитацію України, а не на реальні домовленості, — заявив Фесенко.
Політолог також підкреслює, що затягування з оголошенням складу делегації було навмисним:
Вони зробили це пізно, щоб Україна не встигла сформувати делегацію симетричного рівня. Це суцільні провокації, спрямовані не на мир, а на інформаційні атаки, – Володимир Фесенко
Політолог також зазначив, що відмова путіна їхати до Туреччини не була несподіванкою. Водночас свою гру розігрує і Дональд Трамп.
Трамп казав, що прилетить, якщо буде путін. Потім почав заперечувати свої ж слова. Це типово для нього. Він хоче створити картинку, що саме він змушує сторони сідати за стіл переговорів, – Володимир Фесенко.
Наразі, на думку експерта, переговори навряд чи матимуть результат, а основне завдання для союзників України — не допустити, щоб цю фейкову ініціативу кремля сприйняли серйозно.
Європейські партнери, такі як Макрон чи Штайнмаєр, мають вийти на Трампа та пояснити йому, що необхідно тиснути саме на путіна, а не розігрувати чергову паузу, — резюмує Фесенко.
Імітація миру — це теж форма війни. Стамбульський “переговорний спектакль” вкотре продемонстрував: путін боїться не тільки відповідальності, а й правди. А без чесної участі ключових гравців жодна дипломатія не може бути ефективною. Україна демонструє готовність до серйозної розмови — але лише з тими, хто справді прагне миру, а не чергової паузи для нової агресії.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко