Зерновий “Термінал Боріваж” Коломойського і Боголюбова передали АРМА
13 Березня 22:29
Національне агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) отримало в управління морський перевантажувально-складський комплекс зернових вантажів, який належить компанії Агротермінал Логістік, пов’язаній з Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на пресслужбу Офісу Генпрокурора та очільницю АРМА Олену Думу.
Передача активу в управління АРМА зумовлена розслідуванням незаконних дій службових осіб декількох компаній, зокрема ПАТ КБ ПриватБанк, серед яких фігурують колишні власники банку, зокрема Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.
Які активи передано АРМА?
Йдеться про єдиний цілісний майновий комплекс – морський перевантажувальний термінал із причалом в Одеській області.
Він відіграє важливу роль у логістиці зернових вантажів та аграрному експорті.
Передача активів пов’язана з тим, що компанія, якій вони належали, пов’язана з бізнесменом, який наразі перебуває під вартою. За рішенням Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) щодо нього також застосовано персональні спеціальні економічні санкції.
Під час досудового розслідування за клопотанням прокурорів Офісу Генерального прокурора на згадане майно ухвалою слідчого судді накладено арешт.
Чому активи передано АРМА?
Рішення про передачу пов’язане з розслідуванням можливих незаконних дій службових осіб декількох компаній, серед яких фігурують колишні акціонери одного з найбільших банків України.
За даними слідства:
- У 2016 році вони здійснили незаконні дії щодо заставного майна – перевантажувального комплексу, який перебував у заставі Національного банку України за іпотечним договором (ст. 388 КК України).
- У 2022–2024 роках службові особи цих компаній ухилялися від сплати податків, що призвело до втрат державного бюджету в особливо великих розмірах (ст. 212 КК України).
На активи було накладено арешт за клопотанням прокурорів Офісу Генерального прокурора. Досудове розслідування триває, його здійснюють детективи Головного підрозділу детективів БЕБ України за оперативного супроводу СБУ.
Що відомо про «Агротермінал Логістік»?
ТОВ «Агротермінал Логістік» – це українська логістична компанія, що спеціалізується на перевалці, зберіганні та транспортуванні зернових культур. Основний актив підприємства – морський перевантажувально-складський комплекс із власним причалом.
Цей об’єкт є стратегічно важливим для аграрного ринку України, адже забезпечує логістику зернових вантажів як на внутрішньому, так і на міжнародному рівні.
Що далі: процедура пошуку управителя
АРМА розпочинає пошук управителя для переданих активів. Процедура включає кілька ключових етапів:
- Огляд об’єкта – оцінка технічного стану комплексу та механізмів ефективного управління.
- Отримання додаткової інформації – агентство направило запити до Офісу Генерального прокурора та Бюро економічної безпеки для уточнення деталей кримінального провадження.
- Оцінка вартості активу – буде проведено конкурс серед оцінювачів для визначення ринкової ціни майна.
- Конкурс на Prozorro – обрання управителя, який зможе забезпечити ефективне використання комплексу та принесе економічну вигоду державі.

Як писав Комерсант український, в Господарському суді Дніпропетровської області розглядається справа №904/1926/23 про банкрутство ТОВ “Боріваж” за заявою ПрАТ “Страхова компанія “Інгосстрах”.
У цій справі «ПриватБанк» є забезпеченим кредитором, маючи в заставі корпоративні права ТОВ «Агротермінал Логістик» та ТОВ «Агротермінал», які належать ТОВ «Боріваж».
Чий «Агрокомплект»
У січні 2019 року корпоративні права ТОВ “Агрокомплект” були відчужені на користь Дмитра Олександровича Шапкіна на підставі довіреності від 15 січня.
Водночас посадова особа, яка нібито посвідчувала цю довіреність, померла ще в жовтні 2018 року, про що свідчать матеріали відкритого 31 травня 2024 року кримінальне провадження стосовно ймовірно незаконно заволодіння компанією «Агрокомплект»
Як писав Комерсант український, у червні з України втік головний бізнес-партнер Коломойського – Геннадій Боголюбов. ДБР оголосило його у розшук.
Складна доля «Боріваж»
“ПриватБанк” уже кілька разів намагався організувати аукціон з продажу права вимоги до ТОВ “Боріваж”, але поки що кожна зі спроб натикалася на ті чи інші перешкоди.
Нещодавно порт було передано в іпотеку ТОВ “Термінал Боріваж”, а потім заарештовано судом. На цьому етапі “ПриватБанку”, здавалося б, можна було зітхнути з полегшенням. Але ні.
«Користуючись штучно створеними боргами компанія ТОВ “Термінал Боріваж” щосили намагається встановити контроль над ТОВ “Агротермінал Логістик” (власник порту) шляхом порушення провадження у справі про банкрутство», – писав з цього приводу oboz.ua.
Крім того, у травні 2024 року ТОВ “Агрокомплект” продало права вимоги до боржника своїм правонаступникам.
І, врешті, стосовно ТОВ “Боріваж” 19 серпня 2024 року таки запустили процедуру банкрутства.
Логічно, що це відкриває широкі нові шляхи для потенційних маніпуляцій з активом.
Кому це вигідно?
Вартість «Боріваж» оцінюється приблизно у 5 млрд грн. І наявність у власників так званої групи «Приват» бажання утримати за собою такий вартісний актив важко поставити під сумнів.
На те, що процес банкрутства хтось намагається контролювати та моделювати його під себе, вказує принаймні факт «підбору потрібного судді».