Президент США Джо Байден може погодитися на зміну статусу заявки України щодо членства в НАТО до завершення свого президентського терміну в січні наступного року. Про це, посилаючись на неназваного західного посадовця, повідомляє Financial Times, передає Комерсант український
Уже 12 жовтня відбудеться зустріч України та її союзників у Німеччині під головуванням Байдена. Ця зустріч була анонсована після переговорів між президентами Зеленським та Байденом у США.
“Західний чиновник, знайомий з перемовинами Зеленського у Вашингтоні, сказав, що є попередні ознаки того, що Байден може погодитися на просування України в НАТО до кінця свого терміну в січні”,
– пише FT.
Членство в Альянсі залишається ключовою метою України, проте більшість членів НАТО вважають, що це неможливо без повного припинення вогню та чіткого визначення території, на яку поширюватимуться гарантії безпеки. А Байден, хоча й публічно підтримує членство України в Альянсі, досі уникав активних кроків для прискорення цього процесу.
Деякі експерти пропонують модель членства, подібну до тієї, що застосовувалася до Західної Німеччини. Джеремі Шапіро, голова вашингтонського офісу Європейської ради з міжнародних відносин, коментує:
“Західнонімецька модель все більше набирає обертів, особливо в Білому домі, який був найбільш скептичним щодо членства України в НАТО”.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Інший високопоставлений західний посадовець стверджує, що така модель практично не має альтернатив і саме вона є на столі.
“Земля в обмін на членство в НАТО – це єдине рішення. Всі це знають. Ніхто не скаже про це вголос, але це єдина стратегія”.
В іншій публікації Financial Times пише, що риторика і позиція України останнім часом значно змінилася – українські представники уже готові слухати і говорити про сценарії типу “земля в обмін на гарантії безпеки”, чого не було ще пів року тому. Як сказав один із західних дипломатів:
“Ми все більше говоримо про те, від чого Україні доведеться відмовитися, щоб отримати мирну угоду. І це відрізняється від того, що ще пів року тому такі розмови були табу для української сторони”.
Анонімний український урядовець фактично підтверджує це журналісту FT:
“Для нас найважливіше – гарантії безпеки. Справжні гарантії. Інакше це не закінчить війну, а лише спровокує нову”.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Україна-НАТО
Відносини між Україною та НАТО почалися незабаром після здобуття незалежності в 1991 році. У 1994 році Україна приєдналася до програми “Партнерство заради миру”, що стало першим кроком до співпраці з Альянсом. У 1997 році було підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО, яка визначила основні напрямки співробітництва.
Важливою віхою став Бухарестський саміт НАТО 2008 року, на якому було заявлено, що Україна та Грузія в майбутньому стануть членами Альянсу, хоча конкретних термінів не було визначено.
Після Революції Гідності 2014 року та початку російської агресії співпраця між Україною та НАТО значно активізувалася. Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями у 2020 році.
Повномасштабне російське вторгнення в Україну у 2022 році ще більше посилило взаємодію. Країни НАТО надають Україні значну військову, фінансову та гуманітарну допомогу. Однак, незважаючи на прагнення України до повноправного членства в Альянсі і на те, що НАТО продовжує підтримувати Україну, питання про вступ залишається предметом дискусій та дипломатичних переговорів.
На Вільнюському саміті у 2023 році було оголошено, що Україна стане членом Альянсу без ПДЧ.