Земельний скандал у Києві: Кличко звільнив причетних до корупції посадовців КМДА
3 Квітня 14:26
Мер Києва Віталій Кличко звільнив 7 високопосадовців КМДА, які фігурували у розслідуванні про земельну корупцію. Про це Кличко написав у Telegram, інформує Комерсант український
Він нагадав, що зі своїх посад вже були звільнені:
- заступник голови КМДА Петро Оленич,
- заступник керівника КП “Київблагоустрій” Олексій Мушта,
- заступник директора КП “Спецжитлофонд” Юрій Леонов.
Також звільнили депутата Київради, голову земельної комісії Михайла Терентьєва з посади директора КП “Інженерний центр”. Водночас фракція партії “УДАР” розпочала процедуру відкликання його з депутатів Київради.
Також звільнені:
- директор комунального підприємства “Київський інститут земельних відносин” Ігор Долинський
- директор КП “Спецжитлофонд” Володимир Шарій
- заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Валентина Святина.
“Директор комунального підприємства “Фінансова компанія “Житлоінвест” Віктор Погребний перебуває на лікарняному. Як тільки вийде – буде звільнений”, – наголосив Кличко.
Він підкреслив, що в інших посадовців, імена яких лунали в журналістському розслідуванні, мають невизначений процесуальний статус у кримінальному провадженні, а у секретаря Київради Володимира Бондаренка – статус свідка.
“І його, як секретаря Київради, обирали депутати. Вони й можуть його звільнити. Відповідно до регламенту Київради та процедур. Наразі він відсторонений від підготовки та ведення засідань Київради. Готувати та вести засідання буду я – як міський голова”, – зауважив Кличко.
Що стало причиною масових звільнень?
За інформацією з міської адміністрації, рішення про масові звільнення стало результатом розслідувань корупційних схем у сфері землекористування та містобудування. Кличко зазначив, що в місті тривалий час діяли неформальні схеми, через які міський бюджет втрачав значні кошти.
Особливо багато питань виникло до роботи КП “Київзеленбуд”, КП “Спецжитлофонд” та Київського інституту земельних відносин. Ці установи відповідали за ключові напрямки міської інфраструктури, але неодноразово фігурували у розслідуваннях антикорупційних органів.
Чого чекати далі?
Віталій Кличко заявив, що ця кадрова чистка – лише початок. Він доручив провести:
- повний аудит земельних ділянок, які фігурують у розслідуваннях НАБУ. У разі виявлення порушень землевідводи будуть скасовані;
- перевірку всіх комунальних підприємств, особливо у сфері будівництва та інфраструктури;
- запровадити нові стандарти кадрового відбору у міські органи влади, щоб уникнути корупційних ризиків у майбутньому.
Крім того, міська влада готує пакет законодавчих ініціатив, які мають закрити лазівки, що дозволяли корупційні маніпуляції у сфері земельних відносин та містобудування.
Зауважимо, на сьогодні експерти вважають, що масові звільнення в КМДА – це потужний сигнал про початок “перезавантаження” столичної влади. Кличко чітко дав зрозуміти, що готовий діяти рішуче, аби очистити адміністрацію від корупційних впливів. Однак, подальші кроки залежать від ефективності впровадження реформ та здатності влади реально контролювати виконання антикорупційних заходів.
Також звернемо увагу на те, що рішення міського голови Києва почати “кадрові чистки” могло бути ухвалене під впливом розслідування Bihus.Info, в якому йшлося про земельну корупцію в столиці.
Розслідування Bihus.Info: як працювали корупційні схеми з землею у Києві
У березні 2025 року журналісти Bihus.Info опублікували гучне розслідування, яке викрило масштабні корупційні схеми у сфері земельних відносин у Києві. Виявилося, що група посадовців КМДА та депутатів Київради була залучена до незаконного розподілу міської землі.
Ключові фігуранти розслідування
За даними журналістів, у корупційних схемах брали участь:
- Денис Комарницький – колишній депутат Київради, якого називають “смотрящим за Києвом”. Він неформально керував групою посадовців, що ухвалювали рішення щодо земельних питань у столиці.
- Петро Оленич – заступник голови КМДА, відповідальний за земельну політику міста. Розслідування вказує на його причетність до незаконного виділення землі.
- Михайло Терентьєв – депутат Київради, голова земельної комісії, який брав участь у схемах із привласнення земельних ділянок.
- Олена Марченко – член земельної комісії, яку також звинувачують у причетності до махінацій.
Журналісти отримали аудіозаписи переговорів, на яких фігуранти розмовляють про “відкати” та способи ухвалення рішень щодо розподілу землі.
Правові наслідки
За інформацією НАБУ, корупційна група під керівництвом Комарницького незаконно привласнила земельну ділянку в центрі Києва вартістю 11 млн грн та намагалася заволодіти ще шістьма ділянками на суму понад 83 млн грн.
Члени ОЗУ використовували так звану “туалетну схему”, яка передбачала пошук привабливих земельних ділянок та реєстрацію на підконтрольних осіб права власності на споруди, яких у багатьох випадках на цих ділянках ніколи не існувало. Це дозволяло отримувати першочергове право власності на землю під цими спорудами-привидами.
Кожен учасник злочину виконував чітко відведену роль, аби схема працювала як годинник, а привабливий шмат столичної землі потрапляв під контроль її організатора.
Схема заволодіння землею громад у столиці: які деталі про неї відомі
У 2023 році, визначаючи ключові пріоритети в роботі в межах Київської міської державної адміністрації, ухвалили рішення зосередити зусилля на викритті так званих “смотрящих за Києвом” та схем у земельній сфері.
Як встановило пізніше НАБУ, організована злочинна група під керівництвом колишнього депутата Київської міської ради займалась незаконним заволодінням земельних ділянок у Києві. Після виборів 2019 року керівник організованої групи отримав вплив одразу на низку процесів – на депутатів та посадових осіб Київської міської державної адміністрації.
Це дозволило йому погоджувати список проєктів рішень Київради, які мали бути винесені на розгляд або заблоковані.
За даними НАБУ, у 2023-2024 роках група незаконно заволоділа земельними ділянками на суму понад 11 мільйонів гривень та намагалася привласнити ще 6 земельних ділянок вартістю понад 83 мільйони гривень. В найкращих традиціях злочинної організації її учасники використовували спеціальні засоби зв’язку, псевдоніми та контрспостереження з метою приховування своєї діяльності.
Десяти особам уже висунуто підозри. Семеро з них затримані, серед них – посадовці КМДА та Київради. Самого Комарницького наразі розшукують в Україні.
Активним членам ОЗУ обрали запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави:
- члену земельної комісії Київської міської ради – 50 млн грн;
- заступнику голови КМДА – 15 млн грн;
- голові земельної комісії Київської міської ради – 20 млн грн;
- заступнику директора комунального підприємства “Київблагоустрій” – 7,5 млн грн;
- першому заступнику директора комунального підприємства “Спецжитлофонд” – 4,5 млн грн.