Президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони щодо застосування санкцій на 10 років проти 73 об’єктів господарювання – аеропортів та авіавантажних компаній – та 74 фізичних осіб рф. Відповідні укази оприлюднено на сайті Офісу президента, повідомляє Комерсант український
Указом №601/2024 президент затвердив санкції на 10 років щодо 165 осіб, зокрема стосовно голови окупаційної адміністрації рф на тимчасово окупованій території Херсонської області Володимиру Сальдо. Більшість тих, хто потрапив під санкції, – громадяни росії, але є й українці й особи з подвійним українсько-російським громадянством.
Також указ стосується санкцій щодо 21 юридичної особи. На три роки санкції ввели щодо компанії 1С, яка спеціалізується на розробленні й підтримці програмного забезпечення; на п’ять років – щодо продавця в рф західних автомобілів (у тому числі Mercedes-Benz); на 10 років – щодо компаній, які юридично знаходяться в рф та в Україні (Київ, тимчасово окупований Крим, Біла Церква, Херсон).
Указ №602/2024 стосується 74-х фізичних осіб і 73-х юридичних, санкції введені на 10 років.
Санкції почали діяти з моменту підписання Зеленським і протягом десяти років. Контроль за виконанням президент покладає на секретаря Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександра Литвиненка.
Як зазначив керівник Офісу президента Андрій Єрмак, обмеження вводяться проти колаборантів та тих, хто сприяв окупаційній владі на тимчасово окупованих територіях.
“Санкції вводяться проти фізичних та юридичних осіб, колаборантів, окупантів та суб’єктів, які їм сприяють на ТОТ (всього 175 суб’єктів); компаній, що залучені до обслуговування аеродромів спільного базування МО РФ, ФСБ РФ, нацгвардії РФ, на яких розміщується військова авіація. Окрім цього, під санкції потрапляють компанії, що транспортують військову техніку, боєприпаси, обладнання та запаси до ліній бойового зіткнення, а також імпортують підсанкційні товари, зокрема, зброю, компоненти для ВПК з Ірану, КНДР”, – написав він.
Серед підсанкційних компаній такі:
- ТОВ “Новапорт Холдінг” – підприємство, що володіє або управляє контрольними пакетами акцій у вантажному терміналі Пулково та у 21 регіональних аеропортах рф. Воно також перебуває під санкціями Євросоюзу;
- ТОВ “Транспортно-експедиторська компанія Північ-Південь” – компанія спеціалізується на вантажних перевезеннях авіаційним та морським транспортом та виконувала замовлення в інтересах російського військово-промислового комплексу;
- аеропорт “Домодєдово”;
- АТ “Аеропорт Кольцово” – здійснює управління міжнародним аеропортом Кольцово, який обслуговує підсанкційні авіалінії та знаходиться у власності олігарха Віктора Вексельберга;
- ТОВ “Авіакомпанія “АероСтан” – компанія-резидент Киргизької Республіки, оператор чартерних вантажних авіаційних перевезень, літаки якої регулярно використовуються для перевезень іноземної продукції до рф в обхід санкційних обмежень, у тому числі для підприємств російського ВПК.
Єрмак зазначив, що над списком осіб, які потрапили під нові санкції, працювала міжнародна робоча група, яку очолюють Єрмак і директор Інституту міжнародних досліджень Фрімана – Споглі (FSI), посол Майкл Макфол.