Зеленський вперше публічно засумнівався у підтримці США: що стоїть за цими словами
14 Квітня 10:47
Президент України Володимир Зеленський висловив занепокоєння щодо впливу російської пропаганди на американських політиків і навіть засумнівався у підтримці Сполучених Штатів. Про це він сказав в інтерв’ю американському телеканалу CBS, повідомляє Комерсант український.
В інтерв’ю ведучому Скотту Пеллі президент України розповів про напружену зустріч у Білому домі, яка відбулася в лютому 2025 року, та про свої враження від позиції нової американської адміністрації щодо російсько-української війни.
“На жаль, російські наративи переважають у США. Як можна бачити наші втрати і наші страждання, розуміти, що роблять росіяни, і все ще вірити, що вони не агресори, що вони не розпочали цю війну? Це свідчить про величезний вплив російської інформаційної політики на Америку, на американську політику та американських політиків”,
– зазначив Зеленський.
Президент України згадав, що під час зустрічі в Овальному кабінеті Трамп заявив йому “Ви граєте з Третьою світовою війною”. Особливу стурбованість у Зеленського викликало те, що американський президент говорив про страждання обох сторін – як українського народу, так і російських загарбників. А Віцепрезидент США Джей Ді Венс під час зустрічі натякнув, що Путіну можна довіряти, а саме Зеленський створює хибний наратив.
“Це зміна тону, зміна реальності, справді так, зміна реальності, і я не хочу брати участь у зміненій реальності, яку мені представляють. Насамперед, ми не починали атаку [щоб розпочати війну]. Мені здається, що віцепрезидент якимось чином виправдовує дії Путіна. Я намагався пояснити: “Не можна шукати щось посередині. Є агресор і є жертва. Росіяни – агресор, а ми – жертва”,
– поділився Зеленський.
Він запросив Трампа відвідати Україну, наголосивши, що це не буде “театр із підготовленими акторами на вулицях та в центрі міста”.
“Ми хочемо, щоб ви приїхали і побачили. Ви думаєте, що розумієте, що тут відбувається. Добре, ми поважаємо вашу позицію. Ви розумієте. Але, будь ласка, перед будь-якими рішеннями, будь-якими формами переговорів, приїдьте подивитися на людей, цивільних, воїнів, лікарні, церкви, знищених чи загиблих дітей. Ви можете піти саме туди, куди хочете, в будь-яке місто, яке зазнало атак”.
На запитання ведучого, чи підтримують США Україну, Зеленський після паузи відповів:
“Навіть у цій моїй паузі є проблема. Тому що я хочу відповісти правдиво і швидко, що Сполучені Штати – наш стратегічний, сильний партнер. Але пауза – це сумнів. Я не сумніваюся, що народ Америки з нами. Але в довгій війні багато деталей забуваються. У Європі всі бояться, що Сполучені Штати можуть віддалитися від Європи”.
Коли його запитали, чи може Україна обійтися без США, президент відповів:
“Я думаю, без Сполучених Штатів ми зазнаємо великих втрат. Людських і територіальних. Тому я не хотів би про це думати. Але це наша доля, наша земля, наше життя. Так чи інакше, ми закінчимо цю війну”.
Ця риторика президента Зеленського прозвучала на тлі кардинальної зміни ставлення США до України. Після помірної підтримки від адміністрації Байдена сьогодні в Білому домі називають Зеленського диктатором, Україну називають винною у початку війни, а Трамп вимагає від української влади укладання кабальної угоди про надра.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Позиція Трампа щодо України
Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив. Після цього в оточенні Трампа говорили про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 84 дні уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американські посланці кілька разів літали до Москви та зустрічалися з росіянами в інших країнах. Відбулась також зустріч Україна-США. Однак війна виглядає далекою від завершення.
Під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.
Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.
Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.
Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.
Тим часом в обмін на надану військову підтримку Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Президент України Володимир Зеленський наголошує, що в обмін на цю угоду українській стороні не дають жодних гарантій безпеки.
Проєкт угоди між Україною та США: що відомо
У лютому 2025 року Сполучені Штати та Україна досягли попередньої домовленості, спрямованої на спільну розробку та управління мінеральними ресурсами України. Угода, відома як Двостороння угода про встановлення умов для Інвестиційного фонду реконструкції, передбачає створення спільного інвестиційного фонду для відновлення постраждалої від війни економіки України. Основною метою фонду є залучення та реінвестування доходів від значних мінеральних багатств України для сприяння її відновленню та довгостроковій стабільності.
Основні положення проєкту угоди
Створення Інвестиційного фонду реконструкції. Згідно з текстом проєкта угоди, опублікованим газетою The Kyiv Independent, фонд перебуватиме у спільній власності та під спільним управлінням урядів США та України. Частка власності та фінансові інтереси кожної сторони будуть визначені у подальшій угоді про фонд. Управління фондом здійснюватиметься представниками обох урядів, більш детальні умови будуть викладені в наступній угоді.
Внесок України. Україна зобов’язується спрямовувати 50% своїх майбутніх надходжень від монетизації природних ресурсів держави, включаючи мінерали, вуглеводні, нафту, природний газ та іншу видобувну інфраструктуру, до Інвестиційного фонду реконструкції. Ці відрахування триватимуть доти, доки сума не досягне 500 мільярдів доларів США. Важливо зазначити, що поточні джерела надходжень, які вже включені до загального бюджету України, не охоплюються цією угодою.
Роль США. Уряд США прагне підтримувати довгострокові фінансові зобов’язання, спрямовані на розвиток стабільної та економічно процвітаючої України. Це включає в себе інвестиції, фінансові інструменти та інші матеріальні та нематеріальні активи, що мають вирішальне значення для відновлення України. Однак угода не передбачає конкретних гарантій безпеки або продовження поставок озброєнь в Україну; ці питання будуть обговорюватися окремо.
Положення угоди, які бачив депутат Железняк
Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що бачив текст угоди, і той його нажахав.
Депутат детально описав ключові пункти проєкту, які викликають тривогу:
- Управління 5 людей, 3 з них від США з повним правом вето.
- Мова вже йде про всі копалини. Тобто там і нафта, і газ, і І нові і існуючи.
- По всій території України.
- Мова про видобуток і державними і приватними кампаніями.
- Гроші конвертуються одразу у валюту.
- Гроші фонду виводяться закордон. Якщо раптом по причині з нашої сторони щось не дійшло – доплачуємо.
- Внесок США – вже надана нам допомога з 2022. І вони можуть за своїм рішення отримувати прибуток. А отримують вони «роялті» з Фонду перші (а потім Україна) +4%.
- Безстроково діє угода. Зміни тільки з дозволу американців можуть бути зміни чи припинення.
- Права «першої ночі» на всі нові інфраструктурні проекти і право вето на продаж ресурсів іншим країнам.
- Нічого про гарантії безпеки. Навіть натяки.
Ярослав Железняк, народний депутат
В уряді тим часом запевняють, що угода не передбачає передання прав на користування надрами чи будь-яких прав власності.За словами Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, рамкова угода між Україною та США не є міжнародним договором у класичному розумінні, а радше політичною домовленістю, яка визначає наміри сторін створити спільний Фонд відновлення інвестицій.