Нещодавно Президент України Володимир Зеленський звільнив трьох заступників керівника Офісу президента: мова про Юлію Соколовську, Олексія Кулебу та Миколу Точицького. Кулеба та Точицький стали новими міністрами: перший зайняв крісло віцепрем’єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад та територій України, а другий став очільником Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Натомість колишня віцепрем’єр-міністр — міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук буде працювати на Банковій та стане заступником глави Офісу президента. Комерсант український вирішив розібратися у причині таких ротацій і як пов’язаний зі зміною кадрів в ОП керівник Офісу Президента Андрій Єрмак.
“5-6 ефективних менеджерів” Зеленського
Ще наприкінці минулого року Володимир Зеленський заявляв, що його команда складається лише з п’яти-шести людей. Попри те, що тоді Президент не уточнив, кого саме він вважає членами своєї команди, експерти та політологи впевнені в одному — в ній точно є Андрій Єрмак, позиції якого наразі тільки стають потужнішими, впевнений очільник Бюро аналізу політики Віктор Бобиренко.
“Я абсолютно впевнений, що всі нещодавні кадрові ротації зміцнили позиції Єрмака в Офісі Президента. Єрмак дійсно довів, що Зеленський царює, але реальна влада у нього”, – вважає Віктор Бобиренко.
На його думку, Олексія Кулебу звільнили з ОП та направили у крісло віцепрем’єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад та територій не просто так.
“Ймовірно, з ОП Олексія Кулебу перенаправили у міністерське крісло для того, аби збільшити свій (Єрмака, – ред.) вплив і можливо, контролювати більш чітко фінансові потоки”, – вважає експерт та наголошує, що наразі в країні все контролюється з Офісу Президента.
“Жодний міністр не мав, а тепер точно не матиме власних можливостей керувати галуззю самостійно, як йому хочеться. Є тільки “5-6 ефективних менеджерів”, як казав Зеленський, що контролюють як Уряд, так і ВР, які просто є ширмою та декорацією фасадної демократії України”, – наголосив він.
Також на думку Віктора Бобиренка задля більш контрольованого Уряду прибрали з поста керівника МЗС Дмитра Кулебу.
“Його (Дмитра Кулебу, – ред.) списали, бо його кар’єрний зліт стався ще до Єрмака. Хоча майже всі візити за кордон Кулеба здійснював разом з Єрмаком, всім було зрозуміло, що головним був Єрмак.
Тепер же Кулебу посунули й зовнішньою політикою буде керувати Андрій Сибіга — людина Єрмака. Я вважаю, що це не призведе ні до чого хорошого, бо “5-6 менеджерів” не можуть вирішувати всю долю країни”, – додав експерт.
Відносини між Урядом, Парламентом та Офісом Президента
В ексклюзивному коментарі Голова Комітету виборців України Олексій Кошель погодився з думкою, що наразі Офіс Президента перебирає на себе максимальний контроль над виконавчою владою.
“Я не маю нічого проти того, щоб ОП мав нормальні стосунки з Кабміном, щоб до ОП прислуховувалися, тим більше під час війни. Але така серйозна несамостійність Уряду фактично сковує його діяльність, не дозволяє робити різких кроків, позбавляє його самостійності”, – повідомив він.
На думку Олексія Кошеля, одна з ключових проблем в роботі Кабміну зараз — це проблема взаємовідносин з Верховною радою.
“І ротації в Кабміні, які відбулися нічого не змінять. Якщо ми подивимося на кількість підтриманих урядових законопроєктів у період повномасштабного вторгнення, то побачимо, що парламент підтримує близько 30% урядових законопроєктів. Тобто ⅔ або лежать мертвим вантажем, або просто відкидаються”, – розповів Олексій Кошель. На його думку, така тенденція є дуже серйозною проблемою для держави.
“Взагалі у мене складається враження, що Уряд і парламент зараз працюють не як одне ціле, а як вороги. Дійшло до того, що один з парламентських комітетів приймає неформальне рішення про те, що вони не будуть розглядати жодного законопроєкту авторства конкретного міністерства до того часу, поки сам міністр хоча б раз не з’явиться на засідання парламенту”, – додав Кошель та наголосив — влада цю проблему ігнорує.
“У мене складається враження, що цієї проблеми або ніхто не розуміє або просто не хоче бачити. У нас глибока управлінська криза під час війни, якій вже не перший рік. І внаслідок цієї кризи влада є недостатньо ефективною”, – сказав Кошель.
Чому Ірина Верещук перейшла до Офісу Президента
Як зауважив Віктор Бобиренко, основний критерій для ОП у свою команду — особиста відданість президенту. А Ірина Верещук її дуже добре продемонструвала.
“Ірина Верещук довела свою корисність команді. Тому що в них основний критерій для посади — це особиста відданість. Так от Верещук особисто віддана і Зеленському, і Єрмаку. Тому Верещук не спишуть ні в якому разі, навіть якщо вона буде просто прохідною фігурою. Ймовірно Верещук готують до того, що вона стане новою “балакучою головою” замість Мар’яни Безуглої”, – навів свої припущення експерт.
З цією тезою погоджується й Олексій Кошель. Мовляв, на посаді заступника глави Офісу президента Верещук не буде ключовою лідеркою щодо прийняття стратегічних рішень.
“На своїй колишній посаді, українському народові вона запам’яталася більше на рівні емоцій: примусовою евакуацією дітей, закликами до громадян щодо виїзду з тих чи інших регіонів та ін. Я не думаю, що вона і на Банковій буде ключовою лідеркою щодо прийняття рішень. Очевидно, що для неї буде відведена така сама роль, яка була і на посаді віцепрем’єра. Думаю, вона буде черговою медійною особою на Банковій”, – резюмував Олексій Кошель.
Автор — Альона Капліна