Зеленський представив у Верховній Раді план перемоги: п’ять пунктів і три таємні додатки

16 Жовтня 19:50
РОЗБІР ВІД Комерсант український

16 жовтня Президент України Володимир Зеленський виступив у Верховній Раді, представивши план перемоги, який містить п’ять ключових пунктів, що охоплюють воєнні, економічні та політичні аспекти. За словами президента, цей комплекс заходів має допомогти Україні здобути перемогу у війні, розпочатій Росією 24 лютого 2022 року. Крім того, план включає три секретні додатки, що обговорюються з міжнародними партнерами.

Геополітика: шлях до НАТО

Перший пункт плану стосується геополітики й передбачає запрошення України до НАТО. Зеленський наголосив, що це стане важливим сигналом для президента росії Володимира путіна, демонструючи поразку його геополітичних амбіцій. Членство України в Альянсі забезпечить довготривалий мир і безпеку в регіоні.

Оборона: забезпечення зброєю

Другий пункт фокусується на обороні. Президент окреслив перелік зброї, необхідної для підтримки українських військових. У контексті Курської операції Зеленський зазначив, що тиск з боку ЗСУ вже продемонстрував брак ресурсів у російських військ.

Стримування: стратегічна відповідь

Третій пункт стосується стримування росії. Таємний додаток до цього пункту переданий США та іншим ключовим союзникам. Україна пропонує створити неядерний стримувальний пакет, здатний гарантувати безпеку від будь-якої загрози з боку рф. Зеленський підкреслив, що, розуміючи можливу відповідь, росія швидше обере переговори, ніж подальшу ескалацію.

Економіка: стратегічні ресурси

Четвертий пункт присвячений економіці, включаючи використання природних ресурсів України, таких як уран, титан, літій та інші. Ці ресурси мають потенціал значно посилити позиції України та її союзників на глобальному ринку. Це, на думку Зеленського, стане додатковим важелем економічного тиску на Росію.

Безпека після війни

Останній, п’ятий пункт розрахований на повоєнний час і передбачає участь українських військових у забезпеченні безпеки в Європі. Зеленський запропонував, що українські воїни можуть замінити частину контингенту військ США в Європі, зміцнюючи оборону НАТО.

А в ексклюзивному коментарі Комерсант українськийКомерсант Український Володимир Фесенко окремо торкнувся п’ятого пункту плану. Політолог назвав це стратегічним кроком, який може сподобатися як трампістам, так і європейським партнерам, які побоюються зменшення американської військової присутності на континенті.

“Зеленський пропонує реальну альтернативу: українські військові можуть зайняти місце американських контингентів, що дозволить зміцнити оборону Європи. Проте для цього Україна має стати членом НАТО або ЄС, або ж укласти двосторонні домовленості”, — зазначив Фесенко.

Політолог уточнив, це ідея друга України та експрем’єра великої Британії Бориса Джонсона.

Реакція міжнародних партнерів

США наразі відкинули перший пункт Плану перемоги. Саме так трактують слова постійної представниці США при НАТО посолки Джуліанна Сміт у ЗМІ.

«Ми зараз не на тому етапі, коли НАТО в короткій перспективі готова до себе запросити Україну», — наголосила постійний представник США при НАТО посол Джуліанна Сміт.

Водночас Посол США при НАТО запевнила, що всю необхідну Україні допомогу для захисту своєї території нададуть.

Втім, Володимир Фесенко радить не робити висновки з однієї заяви. Політолог наголосив, що ключова увага зосереджена на реакції міжнародних партнерів, особливо США та Європи. Втім, за словами Фесенка, ця реакція багато в чому залежатиме від зміни адміністрації у Сполучених Штатах.

“Ми повинні розуміти, що остаточна реакція США стане зрозумілою після обрання нового президента. Нинішня адміністрація Байдена завершує свою каденцію, і її політичні рішення можуть не мати довготривалого ефекту, оскільки новий президент може обрати зовсім іншу позицію”, — підкреслив Фесенко.

Втім, прийняття України до НАТО вирішувати лише самому альянсу.

“Це питання може вирішити тільки саміт НАТО. Жоден президент, ані США, ані європейських країн, не має повноважень одноосібно ухвалювати такі рішення”, — сказав Фесенко

Обговорення членства України вже стало значним кроком уперед, додає політолог.

Також не слід очікувати єдиної узгодженої реакції ні зі сторони США, ні з боку Європи, оскільки різні пункти плану Зеленського можуть викликати різні відповіді.

“Наприклад, вже незабаром можна очікувати позитивних рішень щодо постачання деяких видів зброї. Водночас інші рішення можуть бути відкладені до кращих часів, як це стосується, наприклад, надання Україні далекобійної зброї”, — пояснив Володимир Фесенко

Фесенко наголосив, що частина ідей плану Зеленського — це підштовхування міжнародних партнерів до формування спільної силової стратегії щодо України та росії.

“Суть цього плану — не про воєнну перемогу, а про те, що наші партнери повинні сформувати спільну стратегію дій, щоб здійснити силовий тиск на Путіна. Проте не всі готові до таких кроків, і це очевидно”, — сказав він.

Водночас вже є перші реакції Європейських партнерів. Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо перед самітом ЄС зробив неочікувану заяву про високу ймовірність завершення війни в Україні найближчим часом.

«Ймовірність закінчення війни в Україні в короткі терміни дуже висока», – зазначив Фіцо.

Додавши, що він очікує, що засідання Європейської ради вкаже, коли це може статися, «оскільки несподівано підіймається тема запрошення України до НАТО».

Реакція Кремля

Прессекретар російського диктатора Дмитро Пєсков відреагував на план перемоги України, представлений президентом Володимиром Зеленським, не побачивши його, але вже заявив, що це «план американців» для війни з росією «до останнього українця».

«Вже кілька тижнів обговорюється якийсь міфічний мирний план. Найімовірніше, це саме той план американців воювати з нами до останнього українця, який тепер Зеленський замаскував», — заявив Пєсков, повторюючи пропагандистські тези Кремля про роль США у війні.

Ця заява вкотре демонструє риторику російської влади, яка постійно намагається перекласти відповідальність за війну на Захід, ігноруючи факти агресії Росії проти України.

Реакція військовослужбовців ЗСУ

Кирило Сазонов, який нині виконує завдання на передовій, висловив свої думки щодо плану перемоги, презентованого президентом Володимиром Зеленським у Верховній Раді. Сазонов відзначив, що ключовим моментом є те, що успіх плану залежить виключно від України та її союзників, а не від росії.

“Росія не прагне справедливого миру,” — цитує він президента. На його думку, тим, у кого ще залишались ілюзії щодо миролюбства Кремля, час із цим прощатися.

Сазонов також звертає увагу на перший пункт плану — запрошення України до НАТО, що, за словами Зеленського, є критично важливим кроком для визначення ролі України в системі безпеки.

“Ми зараз для НАТО не прохачі, а цінний партнер. Україна має найсильнішу армію Європи з реальним бойовим досвідом і численними ветеранами,” — зазначає Кирило Сазонов

Втім, Сазонов підтримує оптимістичний прогноз Зеленського, що за умови початку реалізації плану вже зараз, війну можна завершити до 2025 року.

“Ми будемо працювати. Кожен на своєму місці. Звісно, всі втомилися, але погоня закінчується не тоді, коли ти втомився, а коли втомився або загинув твій переслідувач. У нашому випадку це звучить ще краще,” — підсумував Кирило Сазонов.

Перемога через силу та дипломатію

Зеленський підсумував, що для того, щоб змусити Росію до переговорів на вигідних для України умовах, необхідно поєднувати військові та політичні заходи. Цей план стане основою для перемоги, яка забезпечить мир і стабільність для України й всього демократичного світу.

Автор — Анастасія Федор

Мандровська Олександра
Редактор