Зеленський підписав законопроєкт про реформу МСЕК: що тепер зміниться
19 Листопада 2024 20:40
Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11225, який удосконалює роботу медико-соціальної експертної комісії. Про це повідомляє «Комерсант Український» із посиланням на карту проєкту закону на сайті ВРУ.
Документ, зокрема, передбачає:
- можливість присутності на засіданні МСЕК адвоката особи, її законного представника, лікаря з реабілітації;
- право здійснювати відео-, аудіофіксацію засідання;
- вимога обов’язково надавати людині рішення МСЕК з обґрунтуванням.
Також передбачено, що Кабмін має встановити перелік підстав, за яких засідання МСЕК проводяться в дистанційному форматі, на виїзді або заочно.
Реформа МСЕК: що вона передбачає
З 1 січня 2025 року на зміну МСЕК приходять експертні команди оцінювання повсякденного функціонування особи. Результатом їх роботи стануть:
- один комплексний документ, замість 12 довідок та виписок у різній комбінації.
- статус особи з інвалідністю;
- виплати, пільги та відстрочка, на яку вона має право;
- за потребою – допоміжні засоби функціонування;
Також змінюється шлях пацієнта від первинного звернення до надання статусу особи з інвалідністю. Якщо раніше людина на шляху до МСЕК комунікувала з лікуючим лікарем закладу та ЛКК закладу, то тепер на шляху до експертної команди у неї буде лише лікуючий лікар. А довідкова і статистична інформація, що раніше зберігалася у лікаря в паперовій формі, буде висвітлена на публічних аналітичних панелях (дашбордах).
Ба більше, справа, направлення, протокол та рішення тепер будуть в електронній формі. Як і дані пацієнті та лікарів, які будуть проводити оцінювання (раніше вони були в паперових журналах). До слова, вони будуть приховані один від одного до дня оцінювання.
Також у процесі реформи експертні команди оцінювання розмістять у потужних багатопрофільних лікарнях, тоді як наразі МСЕК перебувають в окремих приміщеннях.
До слова, у складі такої команди будуть практикуючі лікарі різних спеціальностей, які необхідні для розгляду кожного випадку надання статусу інваліда тій чи іншій людині. Також, якщо раніше до комісії входили від 4 до 10 лікарів, а їх склад був фіксованим для кожного пацієнта, то тепер команда медиків підбиратиметься під кожен випадок відповідно до профілю справи. До таких команд не зможе приєднатися жоден із голів МСЕК.
Зміниться і процес дообстеження пацієнта. Раніше для цього потрібно було від МСЕК повернутися до лікуючого лікаря за е-направленням. З 1 січня 2025 року таке направлення для додаткових обстежень виписуватиме лікар експертної команди.
А в процесі ухвалення рішення буде фіксуватися позиція кожного лікаря, результатом якого стане спільна ухвала, яку підпишуть електронним підписом. Якщо воно не влаштує людину, то оскарження можна буде подати в електронному чи паперовому вигляді на центральному рівні, а не до обласної МСЕК, як було до сьогодні.