Зеленський підписав закон про Держбюджет на 2025 рік: основні статті видатків

28 Листопада 2024 16:02

Президент України Володимир Зеленський 28 листопада підписав закон про державний бюджет на 2025 рік, який Верховна Рада ухвалила 19 листопада. Про це повідомив премʼєр-міністр Денис Шмигаль, інформує «Комерсант Український»

“Пріоритетом кошторису залишається захист нашої держави. Фінансування Сил безпеки й оборони, закупівля й виробництво зброї, дронів та техніки. На це виділяємо 2,23 трлн грн. 420,9 млрд грн направимо на соціальний захист, 217 млрд грн — на охорону здоров’я, 199 млрд грн — на освіту”, – написав Шмигаль.

Загалом видатки наступного року заплановані на рівні 3,6 трлн грн. Доходи — 2,05 трлн грн.

“Уряд чітко розуміє, що наступний фінансовий рік пройдемо впевнено. Маємо злагодженість гілок влади та міцну підтримку наших партнерів”, – зазначив Шмигаль.

Основні статті видатків

Безпека та оборона. Видатки на оборону зростуть до 2,23 трлн грн, що на 47,6 млрд грн більше, ніж уточнений план на 2024 рік. На оплату праці військовослужбовців передбачено 1,16 трлн грн, що на 10 млрд грн перевищує торішній показник.

Підтримка бізнесу. На розвиток підприємництва в межах програми «5-7-9%» виділено 18 млрд грн, які спрямовуються на доступне кредитування малого та середнього бізнесу для стимулювання економіки й збереження робочих місць. Крім того, 1,4 млрд грн передбачено на гранти для бізнесу, а 3 млрд грн – на Фонд розвитку інновацій.

Соціальний захист. На цю сферу закладено 420,9 млрд грн. Зокрема, трансферти до Пенсійного фонду становитимуть 236,9 млрд грн, виплати пільг і субсидій – 42,3 млрд грн, а також 1,1 млрд грн виділено на соціальні програми, включаючи будівництво житла для багатодітних родин та розвиток соціальних послуг.

Підтримка ветеранів. У бюджеті закладено 10,5 млрд грн, з яких 2,9 млрд грн спрямовуються на роботу фахівців із супроводу ветеранів, 1,7 млрд грн – на їхню фізичну, ментальну й психологічну реабілітацію та професійну адаптацію. Український ветеранський фонд отримає 348 млн грн, а додаткові 4,9 млрд грн у межах публічних інвестицій будуть використані для будівництва житла для ветеранів.

Освіта. Фінансування освіти складе 198,9 млрд грн. Основна частина – це зарплати вчителів (103,2 млрд грн) і доплати педагогам (12 млрд грн). Також передбачено 1,4 млрд грн на закупівлю підручників, 28 млрд грн – на гранти для вищої освіти, а в межах публічних інвестицій виділено 11,8 млрд грн на модернізацію матеріально-технічної бази навчальних закладів і облаштування укриттів.

Охорона здоров’я. На медичну сферу закладено 217 млрд грн, з яких 175,5 млрд грн буде спрямовано на програму медичних гарантій, а 11,8 млрд грн – на закупівлю ліків і медичних виробів. У рамках публічних інвестицій виділено 5,6 млрд грн на модернізацію медзакладів, закупівлю обладнання та створення реабілітаційних центрів.

Підтримка громад. Ресурс місцевих бюджетів зросте на 15% – до 327,7 млрд грн. Основні надходження забезпечать ПДФО, які збільшаться з 235,4 млрд грн до 280,9 млрд грн, і додаткова дотація у розмірі 36,5 млрд грн, частина якої піде на підтримку деокупованих територій. На компенсацію за зруйноване житло передбачено 4 млрд грн, а на Державний фонд регіонального розвитку – 1 млрд грн.

Культура та медіапростір. На збереження культурної спадщини, підтримку театрів і концертних організацій виділено 10,3 млрд грн. Також 4,1 млрд грн заплановано на проєкти стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Наука. Фінансування наукової сфери становитиме 14,5 млрд грн, які використають на підтримку дослідницьких проєктів, модернізацію інфраструктури та пріоритетні розробки в ОПК і енергетичній безпеці.

Цифрова трансформація. На розвиток цифрових технологій передбачено 4 млрд грн. Основні проєкти включають розширення порталу «Дія», електронне урядування та інновації у сфері безпеки.

Спорт. Видатки на спортивну сферу становитимуть 5,7 млрд грн, що спрямовуються на підтримку олімпійського та паралімпійського руху, фізичну культуру й підготовку спортсменів до міжнародних змагань.

Нагадаємо, 31 жовтня 247 народних депутатів підтримали у першому читанні проєкт держбюджету на 2025 рік.

Як відомо, від ідеї підвищити зарплату прокурорам у 2025 році український парламент відмовився напередодні. Для цього депутатам, як повідомляв Комерсант український довелося прийняти правку №155 до законопроєкту про Державний бюджет на 2025 рік.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз