Зеленський обмежив використання пальмової олії в харчових продуктах: у чому її небезпека
6 Листопада 14:32Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який забороняє використання пальмової олії в харчових продуктах, зокрема в дитячому харчуванні. Про це йдеться в картці законопроєкта, інформує Комерсант український
“В харчових продуктах, що призначені для кінцевого споживача та тих, що призначені для постачання в заклади роздрібної торгівлі, включно електронної торгівлі, вміст трансжирних кислот, які не є трансжирними кислотами, що природно містяться в жирах тваринного походження, не повинен перевищувати 2 г на 100 г загальної кількості усіх жирів, що містяться в харчовому продукті”, – йдеться в законі.
У маркуванні харчових продуктів, що містять, складаються або вироблені з використанням пальмової олії, повинен бути напис «Містить пальмову олію».
У назві харчових продуктів з какао та шоколаду, які містять, складаються або вироблені з використанням пальмової олії, сухих молочних продуктів з додаванням гідрогенізованих рослинних жирів, заборонено вживати терміни «Шоколад», «Шоколад з добавленнями», «Шоколад з начинкою, шоколад з наповнювачем» та інші споріднені та співзвучні до цих термінів слова будь-якою мовою.
Документом передбачено удосконалення законодавства у сфері дитячого харчування з метою підвищення якості продуктів, що споживаються дітьми.
Крім того, необхідна гармонізація українського законодавства у сфері дитячого харчування з вимогами законодавства Європейського Союзу.
Цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через один рік з дня набрання чинності цим Законом.
Що відомо про пальмову олію
Пальмову олію видобувають із плодів рослини Elaeis guineensis, відому як олійна пальма, та вона лідирує у виробництві напівфабрикатів і готових продуктів, міститься в твердих жирах рослинного походження, таких як маргарин і топлене масло «ГХІ», кондитерській продукції, і нерідко присутня в легких готових закусках, випічці, фритюрах і інших смажених виробах.
Ця олія містить насичені жири, і саме вони формують стеаринову фракцію пальмової олії, що має більш тривалий термін зберігання.
Пальмова олія, що широко використовується в харчовій промисловості, має кілька потенційних негативних наслідків для здоров’я.
У чому небезпека пальмової олії
Виробники пальмової олії витрачають чимало зусиль, щоб переконати споживачів в її нешкідливості – або навіть користі для здоров’я. Однак доповідь ВООЗ, підготовлена на основі 48 наукових досліджень, спростовує ці твердження. Зокрема, аналіз робіт, який провели експерти організації, продемонстрував переконливий зв’язок між збільшенням споживання пальмової олії в 23 країнах світу – і підвищеним рівнем смертності від ішемічної хвороби серця, який там зафіксували.
Для отримання твердих пластичних жирів рідкі рослинні олії зазвичай піддаються додатковій фізичній та хімічній обробці – частковій гідрогенізації. Гідрогенізація – це насичення олії атомами водню протягом кількох годин при температурі двісті-триста градусів Цельсія, за допомогою нікелевих або платинових каталізаторів. Метою гідрогенізації є збереження олії від псування, та можливість згущення її для вироблення маргарину та замінників вершкового масла.
Процес не контролює, коли саме атоми водню сполучуються з ненасиченими жирами рослинного походження, перетворюючи їх на надзвичайно шкідливі для організму трансформовані жири, які є чужорідними для організму людини. У них, завдяки присутності атомів водню, змінений спосіб сполучення ферментів та молекул. Саме тому трансжири мають доведений згубний вплив на здоров’я людей і не лише викликають ожиріння, але й серцеві хвороби, рак, діабет, розлад імунної системи. Наприклад, вони не дають ферментній системі перетравлювати хімічні онкогени і ліки, які можуть викликати рак.
Споживання трансжирів знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові, і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту.
ВООЗ оцінює, що щороку 500 000 людей в усьому світі гинуть через серцево-судинні хвороби, які розвинулись через надмірне споживання трансжирів. Найбільше споживають такі продукти люди бідних верств населення.
Трансжири мають давати не більше 1% від енергії у щоденному раціоні. Крім того, у медиків не викликає сумнівів, що пальмова олія систематично знижує рівень корисного холестерину високої щільності у крові, і збільшує рівень холестерину низької щільності, який осідає на стінках артерій і веде до інфаркту.
Пальмова олія збільшує ризик серцево-судинних захворювань, оскільки в ній багато насичених жирних кислот: міристилової і пальмітинової.
Крім того, у 2016 році Європейське агентство з безпеки харчових продуктів (EFSA) вказало, що під час нагрівання пальмової олії до високих температур утворюються шкідливі речовини, такі як 3-MCPD і гліцидилові ефіри, які мають потенційно канцерогенні властивості.